recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Recordere, afspillere og foto > Blu-ray afspillere
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Anmeldelse & spørgsmål om/til LG 570
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketAnmeldelse & spørgsmål om/til LG 570

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
amarone Se dropdown menu
Bruger
Bruger


Oprettet: 19-September-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 249
Direkte link til dette indlæg Emne: Anmeldelse & spørgsmål om/til LG 570
    Sendt: 10-Maj-2010 kl. 20:06
Faldt lige over denne LG-blu-ray-afspiller i 24 Timer forleden
http://www.e-pages.dk/24timer/2364/ (fredag d. 7/5 - Århus-udgaven - side 12).

5 ud af 6 stjerner 
"Efterfølgeren til sidste års topmodel er lidt billigere og lidt bedre. Blu-ray-billedet er fantastisk. Via usb-porten kan du afspille musik og video samt vise billeder. Indbygget trådløst netværk giver adgang til BD-live eller dit indhold på det lokale netværk. Mange ondline-tjenester! Desværre har afspilleren ikke nogen indbygget lagerhukommelse. Spec.: Hdmi, komposnet, video, stereo, netværk, wifi, koaksial, optisk, usb, dlna (billigst www.edbshop.dk 1.688 kr.)"

Jeg synes, at den ser ganske nice ud - kunne da godt komme ind i mine overvejelser. 
Hva´ synes I? Big smile

Har også lige et par spørgsmål til anmeldelsen, som jeg håber, en af jer derude kan svare på:

Hvad betyder det i praksis, at den ingen indbygget lagerhukommelse har? (hvis jeg f. eks har en Panasonic G20, hvor der jo kan tilkobles en ekstern harddisk - kan jeg så bruge den?)

Hvad er BD-live?

På forhånd tak for hjælpen Tongue

Til top
malke Se dropdown menu
Bruger
Bruger


Oprettet: 22-Juni-2007
Sted: Solrød Str., DK
Status: Offline
Point: 203
Direkte link til dette indlæg Sendt: 12-Maj-2010 kl. 08:55
Jeg tror at indbygget hukommelse betyder at man kan gemme filer på den, som musik og billeder - jeg ved ikke om det også understøtter filmlagring? Men din g20 kan optage, det kan BD570 ikke..men denpå de fleste tv eller Blu-ray kan man efterhånden smide en usb-pind i og se indholdet..om blu-ray'en så har indbygget hukommelse eller ej er måske ikke så interessant, hvis man alligevel har sine billeder på en usb-pind. Jeg får en BD560 i dag, forskellen er at BD560 ikke har indbygget wifi/dnla, men det har mit kommende tv, som også kommer i dag :)
Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu