Forfatter |
Emne Søg Emne-funktioner
|
lunddal
Guld medlem
Oprettet: 09-Februar-2006
Sted: Danmark
Status: Offline
Point: 8682
|
Sendt: 19-Maj-2008 kl. 09:55 |
JoJu skrev:
Jeg har Pioneers LX-70A blu-ray afspiller. Den skriver at "Apocalypto" er 1080/50i. Det samme gælder "Terabithia - Et Hemmeligt Land", der også er udsendt af Scanbox. |
Det virker som om at det drejer sig om film fra Icon i England det er galt med, men jeg har dig ikke hørt noget til at UK udgivelserne skulle være i 1080i.
|
 |
Startrek
--
Bruger stoppet på recordere.dk
Oprettet: 02-Marts-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 5740
|
Sendt: 19-Maj-2008 kl. 13:56 |
Gad vide om at Scanbox, har fået fat i de forkerter master, eller har bestildt
filme i et forkert format, det er jo Scanbox, de kunne jo heller ikke finde ud
af DVD formatet, så hvorfor skulle de kunne fimde ud af Blu-ray formater,
det se ud som nogle glad anatør der står bag det det selskabt
|
 |
JoJu
Bruger
Oprettet: 17-Maj-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 51
|
Sendt: 19-Maj-2008 kl. 16:00 |
Jeg ved ikke hvorfor Scanbox har fået den i 1080i. Men jeg skrev til dem både angående Apocalypto og Terabithia, og de svarede at de masterer de havde modtaget var 1080i. Men det er ikke alle deres udgivelser, der er 1080i, Nanny Diaries er i 1080/24p. Så det virker lidt underlig.
|
|
 |
moho
Guld medlem
Oprettet: 27-April-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 3069
|
Sendt: 19-Maj-2008 kl. 16:00 |
Den nemmeste måde er fortsat speede en film op fra 24 til 25fps, og først HER lave det digitalt. Gælder da helt især ved BluRay. hvorfor ingen har fortalt ScanBox og andre dette her? Er det da hemmeligheder?
Om man kan? Det er vel det man altid har gjort når materialet har været FILM. De som ikke kan klare de 4% procent hurtigere Lyd ____ I Surround kvalitet; kommer til acceptere fejlene i Billederne og især panoreringer, for ikke glemme ting som Roterer.
Jeg har aldrig set Western Vognhjul i BluRay og korrekt 24p, men det Burde altså se morsomt ud, ligesom de panoreringer som forekommer i samme film.
Panoreringer ved denne 4% speeding op kan ikke komme til se forkert ud, fordi tingene "Trods alt her kommer i den rigtige filmiske rækkefølge" hvilket netop ikke sker ved Reverse Telecine eller reverse 3:2 pulldown.
Det er fortsat sådan med ting i den forkerte rækkefølge laver problemerne, og det er hvad man undgår ved PAL og rent fysisk speede Filmen OP; og ikke bare ved flytte rundt på nogle billeder, digitalt. Det skal gå galt, og det GÅR galt.
Redigeret af moho - 19-Maj-2008 kl. 16:16
|
 |
moho
Guld medlem
Oprettet: 27-April-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 3069
|
Sendt: 19-Maj-2008 kl. 16:13 |
For komme nogen i forkøbet.
Nu drejer det sig altså om ting som KAN SES. Og ting som kan ses, kan vel også bevises. Fejl ved en film forsvinder vel ikke når andre skal se de "sjove ting som ejeren er irriteret over".
Eller gør de?
HDTV som modtages fra en programudbyder og som ses korrekt på ens TV, her har alle vel en slags ret til forvente det samme fra en BluRay eller anden HD afspiller om korrekt billed behandling. Eller bliver det en sag for Recordere.dk Juridisk afdeling 
Redigeret af moho - 19-Maj-2008 kl. 16:24
|
 |
Startrek
--
Bruger stoppet på recordere.dk
Oprettet: 02-Marts-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 5740
|
Sendt: 19-Maj-2008 kl. 17:12 |
Hvis Apocalypto og Terabithia er i 1080/50i, så burte man vel kunne
teste den på en PS3, da den jo ikke kan bruge dette format korrekt, ville
vel give et meget ringe bilde kvalitet (med mange fejl).
Så hvis det er rigtig, må man søre for at holde sig lange væk fra ScanBox
Blu-ray udgivlser (som man også skulle ved Scan Box DVD udgivlser), så
ScanBox må kunne lære det !!!!
At man er begynd i stor stil er begynd at optage i 25fps (så film er klart til
HDTV), er noget skidt for Blu-ray formate, hvis da ikke sker en opdate af
formate til også at kunne håndter 25fps (som HD-DVD jo kunne).
|
 |
JesperLund
Guld medlem
Oprettet: 21-Januar-2006
Sted: Darknet
Status: Offline
Point: 8022
|
Sendt: 19-Maj-2008 kl. 17:46 |
|
Linux FTW, afspiller nu Blu-ray film på Ubuntu 12.04 med VLC direkte fra optisk disc.
|
 |
lunddal
Guld medlem
Oprettet: 09-Februar-2006
Sted: Danmark
Status: Offline
Point: 8682
|
Sendt: 20-Maj-2008 kl. 11:19 |
Man skulle tro de havde fået en master beregnet til HD TV.
Og nej, HD DVD var ikke bedre.
|
 |