recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Recordere, afspillere og foto > Spillekonsoller
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - AVI film på PS3 via USB
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketAVI film på PS3 via USB

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
Freddy Se dropdown menu
Bruger
Bruger


Oprettet: 01-November-2005
Status: Offline
Point: 181
Direkte link til dette indlæg Emne: AVI film på PS3 via USB
    Sendt: 20-Juli-2008 kl. 12:34
Hej med jer,

Det var da en masse forkortelser i overskriften...anyway, jeg har et problem der er lidt tricky.

Jeg har AVI-filer liggende på min laptop og vil gerne have dem over på min PS3. Hvis jeg kopierer dem over på min USB nøgle er der problemer med filerne på PS3 - den læser det som defekt data/forkert format. Hvis jeg derimod brænder dem på CD fungerer det fint. Der er altså intet galt med filen...kan det være USB nøglen der er defekt?
Er der begrænsningen i størrelser man kan smide på? 

PS: hvad er iøvrigt kriteriet for hvilke "slags" AVI filer PS3'eren accepterer?

Tusinde tak for hjælpen,
F
Til top
broeman Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger
Avatar

Oprettet: 08-Januar-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 291
Direkte link til dette indlæg Sendt: 20-Juli-2008 kl. 15:13
Oprindeligt skrevet af Freddy Freddy skrev:

Hej med jer, Det var da en masse forkortelser i overskriften...anyway, jeg har et problem der er lidt tricky.Jeg har AVI-filer liggende på min laptop og vil gerne have dem over på min PS3. Hvis jeg kopierer dem over på min USB nøgle er der problemer med filerne på PS3 - den læser det som defekt data/forkert format. Hvis jeg derimod brænder dem på CD fungerer det fint. Der er altså intet galt med filen...kan det være USB nøglen der er defekt?Er der begrænsningen i størrelser man kan smide på?  PS: hvad er iøvrigt kriteriet for hvilke "slags" AVI filer PS3'eren accepterer?Tusinde tak for hjælpen, F


PS3eren accepterer kun FAT32 via USB, kan det være at du har den formateret i NTFS? ellers har jeg haft mange af de samme problemer ved at bruge mediaservere (uPnP).
Samsung LE40M86BDX
Onkyo TX-SR606, Jamo Elegance 08, Harbosound HP109
Sony Playstation 3/40, 250GB
Triax HD409VA (m/Boxer)
XMBCUbuntu HTPC
Til top
bcravn Se dropdown menu
Bruger
Bruger


Oprettet: 28-December-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 216
Direkte link til dette indlæg Sendt: 20-Juli-2008 kl. 16:56
Hvis filsystemet havde været forkert, havde ps3'en slet ikke set den.
Tjek derimod og dit brænder program ændrer noget på filen når den lægges på, eller prøv en anden usb nøgle.
/Bjarke
Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu