recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Visnings- og lytte-udstyr > TV
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Bleeding
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketBleeding

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
mibu Se dropdown menu
Bruger
Bruger
Avatar

Oprettet: 23-November-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 93
Direkte link til dette indlæg Emne: Bleeding
    Sendt: 23-November-2006 kl. 13:58

Jeg er netop blevet den lykkelige ejer af et Samsung 40R72B. Jeg er meget begejstret for skarphed og generel billedkvalitet. Der er bare et lille men træls "men". Der er en noget ujævn backlighting ved meget mørke billeder - specielt fra nederste venstre hjørne, hvor det stråler op mod midten (men der er plamager fordelt over hele skærmen). Har checket et par af mine venners 37" LCD tv (Philips), og og de har en meget ens backlight ved mørke billeder.

Hvor meget vil I tillade af bleeding på Jeres TV? Og hvor udbredt er det generelt på 40" TV i forhold til f.eks. 37"? Jeg er godt klar over, at det jo er en af de onder der er ved LCD kontra andre teknologier. Og jeg kan jo også bare bytte den hos Tapeconnection - men hvis det er generelt for større LCD fjernsyn, så nytter det jo ikke så meget.

/Michael
Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu