|
center oven på eller i tv møbel ? |
Besvar ![]() |
Side <12 |
Forfatter | |
Morten HL ![]() Bruger ![]() Oprettet: 10-December-2019 Sted: Odense Status: Offline Point: 62 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Jeg har en Rubicon center. Det er vist samme størrelse. Jeg har nu fået den placeret ovenpå tv bord, hvilket giver en helt anden fyldig lyd end da jeg før havde den placeret i hylde. Det lykkedes mig aldrig af finde et møbel, hvor den kan placeres i hylde og samtidig være i midten. Men er i øvrigt enig i at det er en fantastisk center :)
|
|
![]() |
|
HessiDude ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 07-Oktober-2022 Sted: Skovby, Galten Status: Offline Point: 530 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Jeg har haft 3 forskellige center højttalere stående i vores møbel, uden at pakke det ind, og desværre lyder det markant ringere end hvis det stod frit (som det er nu, har vi desværre ikke andre muligheder pga. indretningen). Det næste projekt bliver, at pakke centeren ind, fordi man kan høre hvordan resonansen går i møblet og gør lyden lidt ærgerlig. Hvad der også er ærgerligt er, at hvis der skal være en åndbar front på møblet, ligesom det vi har, som skjuler udstyret, så kan centeren heller ikke stå helt ud til kanten af møblet, og lyden bliver reflekteret i det lille stykke fra centeren og ud til kanten. Det forstyrre lidt spredningen af lyden, så du fornemmer at lyden kommer fra et godt stykke under TV'et.
Min KEF R200c center spreder lyden ret flot, så det har næsten elimineret det med at lyden kommer fra et andet sted end TV'et. Hvis man fokusere på det, så kan man stadig godt ane det. Men man kan relativt tydeligt høre, at resonansen og hulrummet påvirker lyden negativt. Måske en tungere og mere "dødt" højttalerkabinet kan hjælpe noget, men uanset hvilket møbel du bruger vil resonansen drille, og drille nok til, at det vil irritere de fleste. Håber at kunne fjerne det sidste ved at pakke det ind. Kan i øvrigt varmt anbefale frislev, som laver super flotte møbler, og da jeg købte min ville han godt modificere den lidt så jeg kunne få plads til en lidt bredere center. ![]() Redigeret af HessiDude - 21-August-2025 kl. 14:10 |
|
![]() |
Besvar ![]() |
Side <12 |
Skift forum | Forum-tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |