|
DALI 104 vs 400 |
Besvar ![]() |
Forfatter | |
jmoeller ![]() Junior bruger ![]() Oprettet: 29-August-2019 Status: Offline Point: 28 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Sendt: 29-August-2019 kl. 21:28 |
Hej Hvad ville i selv vælge af følgende højtaler DALI 104 eller DALI 400 De skal bruges i et stereo setup sammen med en ældre SONY forstærker (80W) eller evt. en ældre Technics Surround receiver (100W). Skal mest bruges primært til film (laserdisc film, så derfor kun stereo) På forhånd tak.
|
|
![]() |
|
KlausDM ![]() Platin medlem ![]() ![]() Oprettet: 12-Marts-2010 Sted: Hammel, Jylland Status: Offline Point: 19565 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Dali 400.
Nyere model, tungere, pænere udført kabinet. Men det mest afgørende er standen af enhederne. Der nytter ikke at købe Dali 400, hvis gummiophængene er defekte. Det der tale mod Dali 400 er at de fleste er i kirsebær. Det var moderne dengang. Men, er du til kirsebær, så overvej dette sæt: De spiller røven ud af Dali 400. Klaus |
|
![]() |
|
Mufti ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 25-Marts-2010 Sted: Taastrup Status: Offline Point: 4909 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Jeg mener at 104 var en af Dalis største sællerter.
Rigtigt meget højttaler for pengene. Til gengæld har den mange år på bagen. Og basenhederne er med skumkant der mørner. Lyt til Klaus.
|
|
![]() |
|
gasolin ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 23-Marts-2010 Sted: DK,fyn Status: Offline Point: 1586 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Dali 400 pga vægten
Redigeret af gasolin - 09-September-2019 kl. 22:46 |
|
![]() |
Besvar ![]() |
|
Skift forum | Forum-tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |