Jeg kører ikke med fast IP på min 1010+, og det har ingen betydning.
Man kan "se" mapperne på NASen på to måder.
1. Ved at tilgå dem via "Network". Herinde har de ikke nogen drevbogstav.
2. Man kan i "Computer" vælge "Map Network Drive" og tildele det jeg vil kalde virtuelle drevbogstaver.
For at det skal virke ordentligt skal følgende være i orden:
(dette er den simple metode hvor "Guest" har fået fuld adgang, det er altså ikke lavet nye brugere med passwords).
- Sørg for at NAS'en er tildelt samme "Workgroup" som computeren.
- Giv gæstekontoen rettigheder til "alt". På en Synology er "Guest" og "Admin" medlem af en gruppe kaldet "users". Giv den lokale gruppe rettigheder til alt.
Jeg oplevede engang problemer med kun at give selve "user" "guest" rettigheder, jeg fik ikke adgang. Det løste jeg ved at give hele gruppen adgang.
De forskellige mapper bør nu kunne tilgås i "Network". Man kan godt "Map Drive" via Synology manageren, det virker dog, efter min erfaring, ikke lige så godt som den indbyggede metode i Windows.