recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Generelle emner > Film og udsendelser
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Er der nogen, som kender serien Revolution?
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Er der nogen, som kender serien Revolution?

 Besvar Besvar Side  <1234>
Forfatter
Besked
Doo Wop Se dropdown menu
Bruger
Bruger


Oprettet: 12-August-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 181
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Doo Wop Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 16-Oktober-2013 kl. 21:27
Jeg har kun set de første par afsnit i sæson 1, og ser den ikke p.t. Fruen har set de første 5-6 afsnit, men tabte interessen.
Doo Wop
Til top
rasmusvn Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 10-Oktober-2008
Sted: Odense N
Status: Offline
Point: 826
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér rasmusvn Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 16-Oktober-2013 kl. 21:33
Nu vi er ved serier, kan jeg anbefale "Luther".

http://www.imdb.com/title/tt1474684/

Redigeret af rasmusvn - 16-Oktober-2013 kl. 21:33
Til top
Naiera Se dropdown menu
Platin medlem
Platin medlem
Avatar

Oprettet: 15-August-2004
Sted: Aarhus
Status: Offline
Point: 12347
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Naiera Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 16-Oktober-2013 kl. 22:33
Oprindeligt skrevet af Flemming Larsen Flemming Larsen skrev:

Oprindeligt skrevet af Doo Wop Doo Wop skrev:

Jeg abonnerer på CMore kanalerne.

Bah, det hjælper mig, desværre ikke. Hvad synes du så, om den?


Betyder det noget, hvad han synes om den? Du opretter tråden, men kun positive udmeldinger godtages, for du skulle tydeligvis bare bruge noget opbakning til din beslutning om at købe første sæson. Det er selvfølgelig også fint nok, men du spilder jo egentlig bare folks tid med tråde som denne.
Til top
petrucci Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem

Brugeranmelder

Oprettet: 09-April-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 822
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér petrucci Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 16-Oktober-2013 kl. 22:49
Har set de første 10 afsnit og synes den er god og fængende. Men kan generelt også godt lide den genre med mystik og spænding.
Til top
Flemming Larsen Se dropdown menu
Platin medlem
Platin medlem
Avatar

Oprettet: 24-Oktober-2007
Sted: 2630 Taastrup
Status: Offline
Point: 24791
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Flemming Larsen Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 16-Oktober-2013 kl. 22:51
Øh, hvor får du fra, at jeg kun, godtager positive meldinger? Han skriver, at den er på cmore, og så spørger jeg ham også. Jo flere jo bedre. Nu siger du så, at den ikke er god, og så er der store chancer, for at jeg kan lide den, da vi vist har vidt forskellig smag

Jeg har ikke bestilt endnu, men kan sagtens finde på det, alene grundet den lave pris.
Mvh
Flemming Larsen
Til top
azrael Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 08-Maj-2006
Sted: Tilst
Status: Offline
Point: 1695
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér azrael Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 17-Oktober-2013 kl. 06:45
Jeg tillader mig lige at komme med lidt input. Jeg har ikke set serien, men kun klip derfra. Desværre må jeg sige, at jeg ikke blev fænget af disse klip. Hovedpersonen virker meget irriterende selv i små doser, og præmissen er også meget søgt.

Jeg ville nok give serien en chance, hvis den kom på tv, men jeg ville nok ikke købe den. Jeg er særligt skuffet, da der, som tidligere nævnt, står gode folk bag serien. Udover producer J.J. Abrams, som jeg synes typisk bringer noget godt til bordet, så er der jo seriens skaber, Eric Kripke. Det er ham, der har lavet "Supernatural", som jeg elsker at se.
"This calls for a delicate blend of psychology and extreme violence" - Homer Simpson
Til top
Naiera Se dropdown menu
Platin medlem
Platin medlem
Avatar

Oprettet: 15-August-2004
Sted: Aarhus
Status: Offline
Point: 12347
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Naiera Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 17-Oktober-2013 kl. 06:59
I det mindste er det ikke Bawy Kwipke fra Big Bang Theory der står bag serien.

Til top
Jonas_R Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 13-November-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 766
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Jonas_R Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 17-Oktober-2013 kl. 13:36
Fed nok serie efter min mening. Køb køb køb, det er jo alligevel kun et par pizza'er og cola'er du skal undvære for den er betalt hjem :)
Til top
Flemming Larsen Se dropdown menu
Platin medlem
Platin medlem
Avatar

Oprettet: 24-Oktober-2007
Sted: 2630 Taastrup
Status: Offline
Point: 24791
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Flemming Larsen Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 17-Oktober-2013 kl. 18:46
Oprindeligt skrevet af Jonas_R Jonas_R skrev:

Fed nok serie efter min mening. Køb køb køb, det er jo alligevel kun et par pizza'er og cola'er du skal undvære for den er betalt hjem :)

Ja, det er jo ikke den store formue, så jeg prøver. 230kr, og hvis jeg, så kan få omkring det halve, eller mere tilbage, så er det fint. Men endnu bedre, hvis jeg kan lide den.
Mvh
Flemming Larsen
Til top
Sokar Se dropdown menu
Ny bruger
Ny bruger


Oprettet: 07-Oktober-2007
Status: Offline
Point: 18
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Sokar Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 18-Oktober-2013 kl. 10:45
Nu er jeg også en stor fan af Supernatural, hvilket var grunden til jeg startede med at se Revolution, da jeg læste at det var Eric Kripke der havde lavet den. At J.J. Abrams så har executive producer credtis på den, gør det vel ikke værre, selvom jeg dog ikke syntes den bærer så meget præg af ham (sammenlignet med hans andre serier).

Jeg er typen der ofte giver en serie en 4-5 afsnit til at fange mig, hvilket jeg egentligt var meget glad for at jeg gjorde med Revolution. Efter min mening startede den lidt kedelig ud, men efter den første håndfuld afsnit, er jeg blevet en fast seer af den (ser den via Hulu Plus).
Som der også tidligere er blevet omtalt i denne tråd er serien i sin anden sæson, hvor der er bestilt 22 afnsit, da første sæson havde en overordnet god rating.

Min personlig holdning er at serien er en fin serie at følge med i, dog er det ikke en serie hvor jeg skynder mig hjem for at se det næste afsnit (som med eks. Breaking Bad, Homeland & Dexter), men overall meget god underholdning.

Et par OT ting:

Hvis vi snakker nye post apokalyptiske serier, kan jeg også varmt anbefale at tage et kig på Falling Skies - En serie, hvor Steven Spielberg har executive producer credits på.

Derudover er jeg stor fan af en anden J.J. Abrams serie, Person of Interest. Ligesom med Revolution starter den dog lidt "stille" ud, men jeg finder mig selv blive mere og mere fanget af den, efter hvert afsnit :)
Til top
azrael Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 08-Maj-2006
Sted: Tilst
Status: Offline
Point: 1695
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér azrael Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 18-Oktober-2013 kl. 11:24
Jeg kan kun give Thumbs Up til både "Falling Skies" og "Person of Interest". De er begge to vældig underholdende.

Sidstnævnte serie er for øvrigt skabt af Jonathan Nolan, der er Christopher Nolans bror. Det er ham med Memento, The Prestige, Batman Begins, The Dark Knight, The Dark Knight Rises og Inception for lige at nævne hans nok mest kendte film. Jonathan Nolan har for øvrigt været forfatter på de fleste af dem.
"This calls for a delicate blend of psychology and extreme violence" - Homer Simpson
Til top
Flemming Larsen Se dropdown menu
Platin medlem
Platin medlem
Avatar

Oprettet: 24-Oktober-2007
Sted: 2630 Taastrup
Status: Offline
Point: 24791
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Flemming Larsen Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 18-Oktober-2013 kl. 11:52
Nu er den i hvert fald bestilt. Og så må jeg se, hvad jeg synes.

Falling Skies" og "Person of Interest". Der har jeg, de første to sæsoner, af dem begge på Blu-ray. Fede serier.
Mvh
Flemming Larsen
Til top
 
 Besvar Besvar Side  <1234>
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu