recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Visnings- og lytte-udstyr > Surround
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Ny reciever/gammel reciever el. reperation ?
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketNy reciever/gammel reciever el. reperation ?

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
flemschu Se dropdown menu
Bruger
Bruger
Avatar

Oprettet: 03-December-2005
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 143
Direkte link til dette indlæg Emne: Ny reciever/gammel reciever el. reperation ?
    Sendt: 25-Oktober-2011 kl. 13:11
Hej kloge og erfarne ører
 
Der må være nogen derude, der kan komme med et indspark her Clap
 
Jeg overvejer 3 veje ud af min krise med min Onkyo 606 :
(skal f.eks. varme 5-10 min. før der er billede igennem (det går hårdt udover WAF'en for tiden Ouch), måske er den også ansvarlig for forringet billedkval. og langsomme kanalskift i mpg-4)
 
1. Udskiftning af kondensatorer på HDMI-boardet
 
2. Skift til Pioneer 921
 
3. Skift til brugt reciever (2- 3 år gammel, med vægt på lyd og ikke en masse features såsom airplay, 3-d, som jeg egentlig ikke har brug for og som jeg altid kan hente ind via computeren) Den skal bare have en fed lyd, være stabil og have en højere komponentkvalitet end min nuværende 606'er eller den mulige 921'er. Jeg tænker naturligvis i Pioneer (da den gerne må snakke fint sammen med min skærm), men andre forslag vil også være velkomne. Pris niveau : 25 - 30 hunde Smile Har en fornemmelse af, at mange udskifter deres udmærkede recievere lige pt., netop for at få fat i de nye features såsom airplay etc.
 
Jeg har desværre ikke lyttet så meget til lidt ældre/dyrere recievere, men det er jeg sikker på at I har.
Er der nogle erfarne ører derude, som har nogle gode forslag til en model/mærke, som ville være fin at gå efter, vil jeg være glad for at få nogle forslag.
 
På forhånd tak Clap
 
Flemming


Redigeret af flemschu - 25-Oktober-2011 kl. 14:19
Pioneer PDP-508XD
Marantz 6004
Gallo Adiva front, Gallo Nucleus Micro center og Surround, MPS-150 Gallo Sub.
NVidia Shield TV
Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu