recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Recordere, afspillere og foto > Microsoft Media Center, MCE og HTPC
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Krav til HDMI type ved 3DTV Play
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Krav til HDMI type ved 3DTV Play

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
pj2000 Se dropdown menu
Bruger
Bruger


Oprettet: 18-December-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 88
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér pj2000 Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Emne: Krav til HDMI type ved 3DTV Play
    Sendt: 22-Januar-2012 kl. 17:41
Jeg har læst på de mange indlæg i forummet, men kan ikke finde et klart svar på følgende:
 
Jeg har anskaffet et Panasonic P50VT30Y TV og den PC jeg bruger som MediaCenter, har ikke et grafikkort der er godt nok til 3D, derfor skal jeg finde et nyt grafikkort.
 
For at kunne se 3D på en Panasonic VT30Y, skal man da have et grafikkort der understøtter HDMI 1.4.?
Jeg spørger fordi jeg på nVidias side kan se at de kort der er anført der kan vise 3DTV Play har, HDMI 1.4a. F.eks. et GTX 550 eller bedre GTX 560 TI.
 
Men de GTX 550 0g 560 kort jeg kan finde på f.eks. edbpriser.dk har iflg specifikationerne ikke HDMI 1.4a men 1.3 eller lavere. HDMI typen er som regel anført som type C, som er lig med 1.3. eller A som er lavere. Jeg kan ikke finde kort med 1.4a (type D og E).
Så derfor mit spørgsmål: Skal der være 1.4a på kortet for at jeg kan se 3D?
 
Hilsen
Preben


Redigeret af pj2000 - 22-Januar-2012 kl. 23:41
Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu