recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Visnings- og lytte-udstyr > Surround
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Køb af nyt surround system - eksperter søges!
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Køb af nyt surround system - eksperter søges!

 Besvar Besvar Side  12>
Forfatter
Besked
Jokeren1978 Se dropdown menu
Junior bruger
Junior bruger


Oprettet: 17-Juni-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 47
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Jokeren1978 Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Emne: Køb af nyt surround system - eksperter søges!
    Sendt: 10-Juni-2014 kl. 23:46
Jeg har egentlig aldrig syntes at højtalere var specielt pæne. Men jeg har altid elsket god lyd. Da jeg nu har fået et godt betalt arbejde tænker jeg det er på tide at få et godt anlæg til de næste mange år (er 35). Jeg er forholdsvis nybegynder inden for hifi. 

Mit behov er god lyd når jeg høre musik efter at være kommet hjem fra arbejde, have kammeraterne over til en gang høj musik og lidt spil på Xbox'en og nyde en god film med god surround lyd - egner dette system sig til det). 

Jeg er især i tvivl om at baghøjtalerne kan fungere med systemet. 

Håber der er nogle eksperter her der kan hjælpe.


Surround-Receiver Denon AVR-X4000
http://www.hifiklubben.dk[...]

Fronthøjtalere - B&W CM8
http://www.hifiklubben.dk[...]

Centerhøjtaler - B&W CMC
http://www.hifiklubben.dk[...]

Subwoorfer - b&W - ASW610
http://www.hifiklubben.dk[...]

Baghøjtalere - B&W - M-1
http://www.hifiklubben.dk[...]

Yderligere spørgsmål
Kommer det til at lyde dårligt - at købe alle højtalerne i ét mærke fx B&W og købe fx baghøjtalerne i et andet mærke - kan jeg eventuelt finetune forskellen via surround receiveren)?
Til top
KlausDM Se dropdown menu
Platin medlem
Platin medlem
Avatar

Oprettet: 12-Marts-2010
Sted: Hammel, Jylland
Status: Offline
Point: 19569
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér KlausDM Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 11-Juni-2014 kl. 00:15
Først og fremmest, hvorfor vælger du B&W?

En B&W højttaler kan spille himmelsk, men det kræver at du køber dig en rigtig kraftfuld forstærker for at få dem "helt op at ringe".

Og langt, langt de fleste surroundforstærkere har bare ikke kræfterne til at slæbe et B&W sæt.

Det er (i mine øjne) tosset at kaste 30.000 efter noget der kun kommer til at yde 3/4, skal det være fra "klubben" vil jeg langt hellere anbefale dig dette højttalersæt
http://www.hifiklubben.dk/Products/dali-ikon-6-mk2-5-1-hojttalersystem-25454/

Klaus
Min modelbane, http://modelbaneeuropa.dk
Min hjemmeside, http://moppe.dk
Til top
Jokeren1978 Se dropdown menu
Junior bruger
Junior bruger


Oprettet: 17-Juni-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 47
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Jokeren1978 Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 11-Juni-2014 kl. 00:31
Jeg er ikke længere i det sted i mit liv hvor at det i mindre grad er at spille meget højt. Stuen er kun 25 m2 og synes umiddelbart det sæt er lidt for voldsomt. 

Kan den Denon Surround Receiver virkelig ikke trække det højtalersystem tilstrækkelig? 

Udseendet på højtalerne er også begyndt at spille en ret stor rolle. Synes generelt at de fleste højtalere ikke er særlig pæne. 
Til top
Dichael Se dropdown menu
Bruger
Bruger


Oprettet: 16-Juli-2013
Status: Offline
Point: 197
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Dichael Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 11-Juni-2014 kl. 07:20
Jeg er enig med Klaus DM.

Dynamikken i en Bluray er enorm og selvom du ikke spiller højt, har du brug for energi.
Jeg ville hellere købe nogle mindre højttalere og en kraftigere forstærker.

Mvh. Michael
Til top
Hother Se dropdown menu
Platin medlem
Platin medlem

hummelmose

Oprettet: 12-Juli-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 23900
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Hother Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 11-Juni-2014 kl. 08:53
Selv om jeg normalt er mere til B&W højtalere end Dali, så er den tænkte Denon for svag. Desværre er der en tendens til at folk straks tænker "HFK" når folk skal købe surround. Der er så meget andet grej derude, som kan være en del bedre - og ikke sjældent til en billigere pris.

Du kan i mine ører godt hold fast i de nævnte B&W højtalere, men du skal altså smide nogle flere penge efter forstærkeren. B&W M1 havde jeg selv på et tidspunkt, og brugte dem på samme måde som du har tænkt dig. Det gik også fint, blot skal du ikke forvente mirakler i form af bas og punch.  

Men nu er du da kommet i gang-bare husk, at der er ingen der kan råde dig til hvad der er bedst for dig- det kan kun du, og helst ved at få grejet hjem til lytning   Smile


Redigeret af Hother - 11-Juni-2014 kl. 09:02
B&W Head phones, og Panasonic DP-UB9000- Panasonic Lumix MSC-FZ2000,Panasonic 65HZ2000 og Yamaha NS-SW050. BUCHARDT S300 MKII. Marantz Melody MCR612 media receiver. På vej Marantz HD-AMP1.
Til top
Bruger udmeldt 43 Se dropdown menu
--
--


Oprettet: 18-April-2007
Status: Offline
Point: 0
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Bruger udmeldt 43 Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 11-Juni-2014 kl. 10:28
Ord fra en B&W fan:

Det er rigtigt at de tiltænkte højttalere kræver en kraftig forstærker for at yde deres bedste. Jeg har selv haft skiftende SR på mine 25+ år B&W, og har først med Pioneer SC-LX83 opnået at højttalerne spiller ubesværet og rigtigt. Men så skal jeg da også love for at de spiller bedre end så mange andre højttalere. En fint opløst diskant med detaljer uden at være skinger. En fyldig mellemtone der tillader sangeren "at træde foran orkestret". Og en bas der står så rent og kontrolleret, at din nabo vil elske dig.
Til top
Bravo Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 17-Oktober-2010
Sted: DK
Status: Offline
Point: 1330
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Bravo Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 11-Juni-2014 kl. 16:00
Hvor bor du i DK, så der eventuelt kan være et alternativ til HFK - kan være du er begrænset, hvis du skal køre langt.
Til top
senorkaka Se dropdown menu
Junior bruger
Junior bruger


Oprettet: 02-Oktober-2011
Sted: Holstebro
Status: Offline
Point: 38
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér senorkaka Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 11-Juni-2014 kl. 16:43
Kan man stege frikadeller med oprejst pande ?
Til top
KlausDM Se dropdown menu
Platin medlem
Platin medlem
Avatar

Oprettet: 12-Marts-2010
Sted: Hammel, Jylland
Status: Offline
Point: 19569
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér KlausDM Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 11-Juni-2014 kl. 16:46
Oprindeligt skrevet af Jokeren1978 Jokeren1978 skrev:

Udseendet på højtalerne er også begyndt at spille en ret stor rolle. Synes generelt at de fleste højtalere ikke er særlig pæne.


Hvis du syntes at B&W er pænest, så tager du dem, men det er ikke den combo der giver dig mest lyd for pengene.

Og husk at gå andre steder hen også og ikke mindst husk at bruge dine egne ører!



Klaus
Min modelbane, http://modelbaneeuropa.dk
Min hjemmeside, http://moppe.dk
Til top
Random_Hero Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger


Oprettet: 29-September-2009
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 297
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Random_Hero Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 11-Juni-2014 kl. 18:00
har du evt. set på andre alternativer?

jeg har også selv set meget på det setup med B&W samt den x4000. mest pga. udseenet da jeg ikke har været ude og lytte endnu. Men har et sæt 5.1 med B&W M1 samt ASW608 som sub. 

Men har så også fundet dem her (min ven har det sæt dog med 6eren som fronte og ikke 8eren som her, det kommer lidt an på hvad du vil have samt hvor stort du synes det må være)

når de er valgt i højglans sort, koster sådan et sæt 31.100kr
sættet skulle være væsentligt nemmere at drive end B&Werne. måske nogen har en kommetar her?
af forstærker har jeg ikke set på noget, andet end en mulighed kunne være en Pioneer. 



Redigeret af Random_Hero - 11-Juni-2014 kl. 18:00
Til top
Ehlz Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger


Oprettet: 23-Januar-2012
Sted: Århus
Status: Offline
Point: 299
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Ehlz Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 11-Juni-2014 kl. 21:41
Denon X4000 kan SAGTENS trække det setup, hvad er det da for noget fis at fyre af at den ikke kan det? Tag ned i HFK og hør CM8 med præcis den receiver, så er den ged barberet.

/Ehlz


Redigeret af Ehlz - 11-Juni-2014 kl. 21:43
Til top
KlausDM Se dropdown menu
Platin medlem
Platin medlem
Avatar

Oprettet: 12-Marts-2010
Sted: Hammel, Jylland
Status: Offline
Point: 19569
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér KlausDM Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 11-Juni-2014 kl. 21:51
Den kan sagtens trækket setuppet, den kan bare ikke få det fulde potentiale ud af det!
Og så kan man lige så godt kigge andre steder efter andet, der kan udnyttes helt......

Klaus
Min modelbane, http://modelbaneeuropa.dk
Min hjemmeside, http://moppe.dk
Til top
 
 Besvar Besvar Side  12>
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu