recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Visnings- og lytte-udstyr > TV
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Transport af Plasma TV
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketTransport af Plasma TV

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
kattekylling Se dropdown menu
Ny bruger
Ny bruger


Oprettet: 29-September-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 15
Direkte link til dette indlæg Emne: Transport af Plasma TV
    Sendt: 25-November-2006 kl. 22:44

 

Jeg har hørt at et plama TV altid skal være i lodret position, da det ellers vil skade TV'et permanet... (også under transport)

Hvis det er rigtigt, vil jeg da være bekymret for at få sendt mit kommende tv med post (Pioneer PDP-427XA), da man ikke kan være 100 % sikker på at det under transport vil blive lagt ned...

Er der nogen der ved om det bare er et rygte?

 

Til top
Radiomanden Se dropdown menu
Platin medlem
Platin medlem
Avatar

Oprettet: 17-Maj-2004
Sted: 4100
Status: Offline
Point: 40543
Direkte link til dette indlæg Sendt: 25-November-2006 kl. 22:50

 

 Plasma TV SKAL altid transporteres opretstående, og må ikke vende front eller bag til køreretningen, da dette også kan skade panelet. Når det nu er sagt, så er der påtrykt transport anvisning på indpakningen.

Marantz NR1403 - Shield TV - Nokia 8000 Streaming boks - Samsung 40UE7005 - ARVANI TA210 SOUNDBAR - Panasonic TX-49FX623E
Til top
Ulrikwich Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 02-Oktober-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 967
Direkte link til dette indlæg Sendt: 25-November-2006 kl. 23:21
Jeg har talt med Post Danmark og de siger de altid sender dem liggende da de ikke har udstyr til at håndtere det hvis de skal stå op - det synes jeg personligt lyder som noget fis, men sådan er det desværre.

Få den til at sætte tv'et fast på en palle, således det ikke kan lægges ned. Forsendelsens pris stiger, men det er jo nok det værd
Til top
musicus Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 10-Juli-2006
Sted: Østjylland
Status: Offline
Point: 2149
Direkte link til dette indlæg Sendt: 26-November-2006 kl. 11:21

Da jeg bestilte mit Plasma TV hos Tape Connection valgte jeg specifikt at få det sendt som 'forsigtig pakke'. Det kostede ikke vanvittigt meget ekstra i forsendelsespris - kun omkring en halvtredser, vil jeg tro. Pakken blev så leveret med en af Post Danmarks lastbiler med lift, og ikke med den sædvanlige Ford Transit varevogn.

Om pakken så har stået op eller ligget ned under transporten skal jeg ikke kunne sige, men den er i det mindste blevet behandlet nænsomt under på- og aflæsning. Der blev i al fald ikke bakset rundt med den. Jeg selv så på, at Postmand Per trillede pakken med TV'et afsted på en sækkevogn ud på rampen, og kørte liften ned på jorden. Jeg bor et sted med både elevator og svalegang, så pakken blev leveret lige til døren med sækkevogn.

Jeg har selv fuld tillid til denne forsendelses-form.



Redigeret af musicus - 26-November-2006 kl. 11:22
LG 50PK250N (ISF-kalibreret), Optoma HD200X

2x Denon DVD-2930

2x Toshiba HD-XE1,

Panasonic DMP-BD45, Philips BDP-9500

Strong SRT 8410, Sony HT-DDWG800

2x DVDO Edge
Til top
Kashan78 Se dropdown menu
Junior bruger
Junior bruger


Oprettet: 13-November-2006
Status: Offline
Point: 42
Direkte link til dette indlæg Sendt: 26-November-2006 kl. 11:30

Jeg har netop vendt samme problemstilling med én af Tapeconnections medarbejdere i Århus, da jeg bor i København og gerne ville spare turen til deres (på nuværende tidspunkt) nærmeste butik Karresbækminde.

Ifølge den medarbejder jeg talte med, betød det ikke noget om tv'et lå ned (der var også tale om et plasma).

Til top
nikro_dk Se dropdown menu
Junior bruger
Junior bruger


Oprettet: 01-Februar-2005
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 32
Direkte link til dette indlæg Sendt: 26-November-2006 kl. 12:21

Min Pana ankom fra TC med Post DK stående på højkant...

Jeg påtalte det over for Postmand Per, men han sagde at de havde ikke tid til at nærlæse alle papkasser for instruktioner, men meddelte at de leverede mange TV og uden problemer.

Det ser nu heller ikke ud til at have taget skade...

MVH
/Niels K.

Til top
Wester Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 22-Februar-2005
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 542
Direkte link til dette indlæg Sendt: 26-November-2006 kl. 12:34
Jeg har også kørt stortransport af pakker i PD. I hvertfald tror jeg ikke på at posten kan garantere stående transport af fladskærm. Man kan jo sagtens sende den "såkaldt" forigtig alligevel. Jeg vil mene at fabrikanterne har et globalt problem her på sigt
NAD 32" B3 Lcd Tv. Sony 710 Recorder . Philips VR 520 Rec. Denon 1603 Receiver. Infinity Speakers
Til top
Ning Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 26-April-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 1759
Direkte link til dette indlæg Sendt: 26-November-2006 kl. 12:41
Jeg transporterede min 50" Pioneer hjem fra TC liggende i en stationcar ca 5km uden problemer. Der er for øvrigt en anordning på enden af kassen så man kan se om den har ligget ned under transporten.......... tror nu også at Post dk transporterer dem stående, ellers kan de ikke løfte dem i de dertil indrettede håndtag
Ning
Til top
DanniS Se dropdown menu
Bruger
Bruger


Oprettet: 19-Oktober-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 114
Direkte link til dette indlæg Sendt: 26-November-2006 kl. 16:47
Mit 42pv60 lå ned da jeg transporterede mit fra tc i karrebæksminde til kbh da han sagde det var lige meget. Der var da også pil op mærker på min kasse når den lå med fronten opad. Jeg ville ellers gerne betale for at få det sendt ordentligt. Det fejler så heller ikke noget pt.
Til top
SJ Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 09-Juli-2005
Status: Offline
Point: 609
Direkte link til dette indlæg Sendt: 26-November-2006 kl. 19:53
Jeg fik i år at vide fra en forhandler af fladskærme, at plasma skærme er meget følsomme overfor rystelser under transport. Der skal ikke meget til før en plasma skærm får pixelfejl under transporten.

Min første Panasonic TH-42PV60 blev leveret totalskadet til mig af GLS. Nummer to (den jeg har nu) blev leveret af PostDanmark som forsigtig pakke og den har desværre alligevel en del pixelfejl.
Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu