Hej Alle
Jeg har en digital boks som kan optage på ekstern harddisk vis usb. Det fungerer da ok, men er lidt besværligt at huske på, at der skal tændes for harddiskens egen strømforsyning når man skal optage osv.
Derfor fik jeg den idé, at det måske var muligt at bruge de mindre eksterne harddiske som får strøm via usbstik, men har siden opdaget, at der til disse små harddiske er et specielt kabel hvor usb-stikkket deles i 2 usb-stik, henholdsvis til strømforsyning og data, hvorfor der således er behov for 2 usb-stik på den digitale modtager.
Nu har den digitale modtager ikke 2 usb-stik, kun 1, og det er muligt at købe en usb-fordeler, og her kommer spørgsmålet ind, er der nogen her som har viden eller erfaring til at kunne fortælle, om en usb-fordeler mellem harddisk og digitalmodtager vil fungere korrekt?
Mvh. happydays