recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Recordere, afspillere og foto > Spillekonsoller
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Prob med PS3 media server
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketProb med PS3 media server

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
lazzeeh Se dropdown menu
Junior bruger
Junior bruger


Oprettet: 04-Juni-2011
Status: Offline
Point: 46
Direkte link til dette indlæg Emne: Prob med PS3 media server
    Sendt: 08-Juni-2011 kl. 12:37
Hej.

Jeg står og gerne vil bruge PS3 media server, da jeg fra tidligere ved man kan streame fra sin Mac til sin ps3. Tidligere da jeg brugte det, var det bare at installere programmet og så virkede det.

Jeg har dog fået ny modem (Stofa's egen med trådløst indbygget) og jeg kan nu ikke få forbindelse til min ps3 - står bare den ikke kan finde den.

Jeg har været inde i modemmet der kom fra stofa og prøvet at se om jeg kunne ændre noget, men det er en meget sparesommelig udgave de har lavet.. 

Har set flere steder man vist skal enable uPnP, men den funktioner er der slet inde ved modemmet når jeg logger på og vil konfigurere den.

Er der nogen der har samme setup eller har en ide til hvad det kan være?

Har prøvet at installere et andet streaming program (Twonkey media server) og der kunne jeg godt finde den på ps3'en (kunne så bare ikke se nogen af mine data derpå).. Men selve serveren fandt den..
Til top
lazzeeh Se dropdown menu
Junior bruger
Junior bruger


Oprettet: 04-Juni-2011
Status: Offline
Point: 46
Direkte link til dette indlæg Sendt: 09-Juni-2011 kl. 10:08
Nvm, fandt ud af det. :)

Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu