recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Visnings- og lytte-udstyr > TV > LED TV - LCD TV
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Sony KDL-40EX7xx ... forskel?
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Sony KDL-40EX7xx ... forskel?

 Besvar Besvar Side  12>
Forfatter
Besked
Juleulven Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger


Oprettet: 28-Juni-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 484
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Juleulven Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Emne: Sony KDL-40EX7xx ... forskel?
    Sendt: 10-Januar-2012 kl. 00:26
Hejsa
 
Jeg har næsten fået overtalt fruen til, at udskifte vores Samsung LE32xxxx fjernsyn ...
Det bruges til mediecenteret, blueray film, mkv, avchd og de 120 børne tegnefilm ...
Lille stue og vi sidder på en afstand af 3 meter.
 
At se forskelle på fjernsyn idag er jo nærmest umuligt og kan ikke se hvordan man undgår at købe katten i sækken ...  anyways...
 
Når jeg kigger på de her 3 modeller fra Sony er der forskel på pris godt 1.800,- men for mig ser EX723 ud til at være nyere og understøtter f.eks flere tunere ...
Så jeg fristes da til, at købe den billige.. eller skal man lige give 200,- mere og få EX725'eren? for jeg kan da slet ikke finde årsag til, at give yderligere 1600,- for en EX710 ...
 
Prisen HAR en betydning (smertegrænsen vil jeg sige er 7-8k) men det har størrelse og bredde også. helst ikke over 98cm i bredde.
 
Ser frem til konstruktive forslag i denne omfangsrige verden :)
 
Til top
Juleulven Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger


Oprettet: 28-Juni-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 484
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Juleulven Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 10-Januar-2012 kl. 00:27
Til top
aerik Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 25-Januar-2011
Sted: Vejle
Status: Offline
Point: 4283
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér aerik Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 10-Januar-2012 kl. 06:39
20 serien er efterfølgeren til 10 serien. I grove træk er 72x de samme tv, udstyret ændres ned slut tallet. 720 er uden trådløs, mener alle fra og med 721, 721 er ihvertfald, er med trådløs, jo højere tallet bliver er det så timerne der ændre sig, se på hvilken tuner du skal bruge, og køb ud fra det.
Til top
nesager Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 05-November-2006
Sted: Nordvestjylland
Status: Offline
Point: 1854
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér nesager Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 10-Januar-2012 kl. 07:40
Hvis du modtager med antenne skal vælge en model ,der slutter med 3,da de er med DVB-T2 tuner.
Du kunne jo også vælge en NX eller en Hx model.

Til top
jacobask Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 10-Februar-2011
Sted: DK, Langå
Status: Offline
Point: 1246
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér jacobask Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 10-Januar-2012 kl. 08:13
Ja, fra antenne skal du have fat i 723 eller 724 - jeg har ikke lige helt luret forskellen, men det er vidst et spørgsmål om integreret WIFI eller ej.

/ask
Til top
reslfj Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 14-Maj-2007
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 2247
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér reslfj Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 10-Januar-2012 kl. 09:04
Oprindeligt skrevet af jacobask jacobask skrev:

Ja, fra antenne skal du have fat i 723 eller 724 - jeg har ikke lige helt luret forskellen, men det er vidst et spørgsmål om integreret WIFI eller ej.

/ask


Sonys modeller med DVB-T2 sluttede i starten på '3', men nu er der fx også DVB-T2 i 724 modellerne.   Er der bare den mindste mulighed for at man skal modtage via  antennesignaler nu eller fx efter en flytning så er DVB-T2 jo rigtigt fint.

725 modellerne hos Sony har normalt DVB-S2 tuner dvs. til satellit.   Men her skal man jo have en hel satellit installation - der især ved flere fjernsyn kræver en del af installationen.

Husk at du altid skal tjekke specifikationerne på netop det fjernsyn du vil købe - der kan komme nye modeller, hvor andre regler gælder.
Der er visse fabrikater, hvor  forskellene skjules i en tilføjelse til varenummeret. En tilføjelse,  der ofte ikke skrives i fx tilbudsaviser.  

Man skal desværre 'tælle sine fingre', hver gang man har mødt marketingfolk på arbejde.  Cry

Der burde sgu være en lov mod professionel uhæderlighed. 

Lars    Smile

Send mindst én DR kanal HEVC kodet, så alle forstår at alt nyt skal kunne HEVC.
Til top
tipsen Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 29-August-2005
Sted: Odense, Denmark
Status: Offline
Point: 3722
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér tipsen Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 10-Januar-2012 kl. 12:56
Jeg købte 40EX720 i Bilka for 4999 for et par måneder siden - variationer mellem EX720-725 er udelukkende tunere og evt. integreret wifi (sidstnævnte skulle ikke være hurtigt nok til skype og ej heller til video over nettet - dermed i praksis tæt på ubrugeligt?)
Til top
jacobask Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 10-Februar-2011
Sted: DK, Langå
Status: Offline
Point: 1246
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér jacobask Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 10-Januar-2012 kl. 13:07
Ja, forskellen er primært tunere, og så at det er lidt forskelligt hvem der forhandler hvad. Skal det være til antenne så er det EX723 og EX724. Det første kan fås flere steder, det andet vidst kun i el-giganten så bør afhænge mere af hvor man vil handle og til hvilken pris ikke om det er med eller uden WIFI.

/ask
Til top
Juleulven Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger


Oprettet: 28-Juni-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 484
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Juleulven Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 10-Januar-2012 kl. 13:48
Og eftersom jeg bruger grov med terratec h7 tinder er det fløjtende ligegyldigt ...
Er fjernsynet ellers okay?

Og tak for jeres input.
Til top
Juleulven Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger


Oprettet: 28-Juni-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 484
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Juleulven Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 10-Januar-2012 kl. 13:48
Grov skulle være htpc.
Til top
tipsen Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 29-August-2005
Sted: Odense, Denmark
Status: Offline
Point: 3722
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér tipsen Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 10-Januar-2012 kl. 13:57
Man kan redigere sine indlæg under Valgmuligheder.
Jeg er ok tilfreds med fjernsynet - godt tilfreds med billede og tilslutningsmuligheder, men der er forskellige ting som ikke helt er gode nok:
usb-tilslutninger: trådløs dongle og skype-kamera deles om samme usb-stik - man kan ikke bruge begge dele samtidig.
usb-harddisken som kan bruges til pvr SKAL være større end 32GB - så jeg kunne ikke teste funktionaliteten med mit 16Gb usb-stick
internetfunktionalitet er bare ikke god nok til brug i praksis - det lyder fint, men er bare for langsomt, bøvlet og begrænset.
menusystemet bliver stort og uoverskueligt pga. af alle de ting jeg alligevel ikke bruger - rart, hvis det kunne trimmes til kun at rumme de ting jeg har behov for
oplevede at fjernsynet spontant genstartede (og blev ved indtil jeg slukkede) efter at have forsøgt at slette en kanal, da jeg var i gang med at sortere i kanalerne - en proces som i øvrigt er langsom og bøvlet i mine øjne.
Jeg fortryder dog absolut ikke at jeg købte fjernsynet og tvivler også kraftigt på at jeg pt kan finde et fjernsyn som jeg vil blive helt tilfreds med - det findes ikke endnu - men billedkvaliteten er absolut tilfredsstillende og det var den vigtigste parameter ved købet.
Til top
jacobask Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 10-Februar-2011
Sted: DK, Langå
Status: Offline
Point: 1246
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér jacobask Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 10-Januar-2012 kl. 14:54
Jeg har også været rigtigt godt tilfreds med billedkvaliteten. Som tipsen nævner skal man nok ikke regne "internet-TV" for noget (hos nogen producenter) endnu - det fungerer bare ikke rigtigt ordentligt.

Jeg syntes egentligt ikke at menuerne er så overfyldte, jeg bruger dem så heller ikke til meget andet end når der skal streames serier eller film fra DLNA serveren.

/ask
Til top
 
 Besvar Besvar Side  12>
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu