recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Recordere, afspillere og foto > Medier
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - DVD & Media
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketDVD & Media

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
Lars Se dropdown menu
Administrator
Administrator

recordere.dk teamet

Oprettet: 05-Oktober-2003
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 15694
Direkte link til dette indlæg Emne: DVD & Media
    Sendt: 03-September-2004 kl. 12:51

Hej Alle

Oprindeligt skrevet af Lars Lars skrev:

DVD & Media

http://www.dvd-and-media.com/

Engelsk forhandler. Pænt udvalg, men tager kun mod mindre ordrer via kreditkort og kan derfor ikke anbefales.

Jeg har ændret teksten i forhandler-oversigten (Billige forhandlere af medier?) for DVD & Media. Fra en god engelsk forhandler, til hvad der mest kan tolkes som en middelmådig engelsk forhandler.

Det skyldes at jeg havde lagt en pæn stor ordre hos dem, og alt var meldt ok. Nu vender de så pludselig tilbage, at de ikke ønsker større ordrer betalt med kreditkort. Her skal man istedet benytte bankoverførsel af pengene til dem.

Grr... ... ved bankoverførsel mister man jo alle rettigheder for at få sine penge igen, hvis pakken af en eller anden grund ikke når frem eller hvis indholdet på anden måde ikke stemmer overens med det bestilte.

Så fra at være en god engelsk forhandler, må jeg nu vurdere dem til at være nogen man ligeså godt kan holde sig fra. Der er så mange gode alternativer, som tager mod kreditkort.

  /Lars

Ansvarshavende redaktør.
Webmaster, recordere.dk
Til top
MichaelS Se dropdown menu
--
--
Avatar
Tidl. redaktør recordere.dk

Oprettet: 11-Marts-2004
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 2062
Direkte link til dette indlæg Sendt: 03-September-2004 kl. 14:04

Og her kommer lige slutningen på min bestilling hos AzoMedia.dk

Jeg bestilte 2 prøvepakke tilbud, DVD-R 8x skiver og DVD-RW 4x skiver.

DVD-R skiverne manglede og DVD-RW skiverne var 2x (ver 1.1) i stedet for 4x (ver 1.2).

Jeg var rimelig godt sur da jeg modtog pakken og skrev til AzoMedia.dk

Smme aften ringede de tilbage om beklagede meget, at der var sket en fejl. De ville straks eftersende de rigtige skkiver og dem jeg havde fået forkert kunne jeg bare beholde som undskyldning for fejlen. Et par dage senere kom de manglende skiver så og det var uden beregniing.

Så alt i alt lykkedes det for AzoMedia at levere orderen og jeg accepterer deres undskyldning.

Jeg tør godt handle der en andengang og deres priser er rimelige. Leveringshastigheden var begge gange fin.

Hilsen

Michael Sørensen

mvh MichaelS
Til top
Lars Se dropdown menu
Administrator
Administrator

recordere.dk teamet

Oprettet: 05-Oktober-2003
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 15694
Direkte link til dette indlæg Sendt: 03-September-2004 kl. 14:09

Oprindeligt skrevet af Lars Lars skrev:

Nu vender de så pludselig tilbage, at de ikke ønsker større ordrer betalt med kreditkort. Her skal man istedet benytte bankoverførsel af pengene til dem.

Efterfølgende har svaret, at proceduren med bank-overførsel kun gælder ved første køb hos dem.

Men første køb kan jo også gå galt, med risiko for at alle ens penge er tabt. Så med mindre man allerede er gammel kunde i deres arkiv, vil jeg stadig ikke anbefale DVD & Media.

Brug istedet en af de mange andre forhandlere af medier, dem med gode normale e-handel betingelser.

  /Lars

Ansvarshavende redaktør.
Webmaster, recordere.dk
Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu