Så blev det min tur til at lave et HTPC setup, om end det ikke helt er efter bogen. Jeg har lavet en uden tuner da det ikke er en funktionalitet jeg har behov for.
Jeg har primært gået efter en HTPC med HDMI udgang, herunder support for surround sound samt h264 support (nice to have). Alt sammen pakket ind i noget der gerne må se en smule pænt ud :) Alt dette skulle passe med en plads i TV bordet på 435x200x450 (BxHxD). Mit kabinet valg faldt på LC11(M) som måler 424x96x430. Der er altså *kun* lige plads (mere om dette senere).

- Kabinet: Silverstone LC11M, Begrundelse: Den der passede bedst og har 300w PSU. Jeg valgte M edition (+500 kr) da den har VFD + fjernbetjening.
- Bundkort: Abit Fatal1ty F-I90HD, Begrundelse: HDMI indbygget (med lyd) - uden brug af riser, h264 decoding via ATI RX1250 chipset, Core 2 Duo support.
- CPU: Intel Core 2 Duo E4300, Begrundelse: CPU med laveste strømforbrug/varme men samtidig hurtig nok til 720p. Kan overclockes men har ikke været relevant.
- Ram: Kingston DDR2-667, 2x1024MB, Begrundelse: 2GB er nok, kører fint med 667MHz, intet behov for 800MHz.
- Disk: Samsung 320GB, Begrundelse: 320 GB var nok i første omgang - har plads til 2 diske mere.
- CPU køler: Zalman CNPS7000B-Cu, Begrundelse: Virker fint i min desktop - kan muligvis bruges passivt. Den er ikke monteret endnu, da det viser sig at den ikke er kompatibel med C2D(!), man skal købe en "ZM-CS1 - Socket 775 CPU Installation Clip" adapter for at tingene spiller. Så det er måske værd at overveje at købe en der passer fra start. Dog højst 75mm!
- DVD: Pioneer DVR-112D, DVD±RW, Begrundelse: Billigste - støj niveau fint (subjektivt, har ikke mange at teste med).
Hele herligheden kostede mig omkring 5000 kroner (http://shg.dk/ (indmad) + http://bbec.dk/ (kabinet)). Det kan gøres billigere ved at købe hos 3-4 forhandlere, men jeg har gode erfaringer med shg og holder mig til dem, selvom de er lidt dyrere.
Jeg vil starte med at sige at det er em del år siden jeg sidst samlede en computer, så der er en del arbejde i det - og kan gøres hurtigere end mig.
Det tog mig en god aften at få den samlet samt at få installeret OS og en hurtig test af det hele. Alt virker som jeg håbede på, minus et par små problem stillinger som jeg vil beskrive senere.
Jeg fulgte kabinet manualen slavisk og det var lige til. Der er en del kabler - nogen mere forvirrende end andre. Komponenter skal monteres på hovedet da alt monteres i låget. Harddisken monteres nemt men der er ikke meget plads sa kabler løber lige ved siden af. DVD drevet voldte mig en del problemer. Det var let at montere, men eject knappen blev hele tiden trykke ind pga front pladen stødte på. Jeg løste dette ved at udvide hullerne til skruerne så jeg kunne skubbe det en smule tilbage, men jeg var også nødt til at slibe eject knappen på drevet lidt ind.

Motherboard i, men der var ikke nogle afstandstykker i hverken bundkort eller kabinet æske!! Jeg havde heldigvis selv nogle liggende. Monterede CPU køler inden (stock intel, grundet manglende adapter). Det var ikke muligt at få bagpladen på, muligvis pga mine egne afstandsstykker var for høje.


Monterede de sidste kabler. Mange kabler og kræve lidt udelukkelses metode (eller erfaring) for at regne det hele ud. Jeg var mest forvirret over et 1394 stik som jeg ikke kunne finde hoved eller hale i - det viste sig at være firewire som det bundkort jeg har ikke understøtter. Der var lidt bøvl med at vende LED kabler den rigtige vej, men ellers handlede det om at trække kablerne nogenlunde fornuftigt. Jeg har på ingen måder trukket dem ordenligt i første da jeg ved jeg skal have bundkort op for at smide den indkøbte cpu køler i. Jeg skulle nok have købt et sata DVD drev da IDE kablet ligger rigtig dårligt airflow mæssigt og er dumt at trække pænt.


Låg på, Installation af OS, Drivers til indmad, Drivers til VFD, BIOS ændringer for at slå S3 power save til samt HDMI audio og HDMI output.
Det spiller bare!
Jeg har nu haft den i et par dage og har følgende kommentarer til setup'et:
Jeg skal have skiftet de 2 medfølgende 80mm blæsere. De er 21db og det kan sagtens gøres bedre. Støjen er fint nå man ser film eller bruger den - men den kan høres ved stille scener og det generer mig. Mine ører siger mig at det er de to kølere (specielt front) mere end det er CPU køler. Jeg regner med at skifte de to kølere samt cpu burde bringe den ned på et meget lavt niveau.
Det er ikke lykkedes mig at få den til at vågne op med fjernbetjening. Jeg kan slukke den med fjernbetjening og den sleep/hipernater fint. Det burde virke, men jeg kan ikke lige gennemskue hvad der går galt.
Fjernbetjening er lækker - den virker bare og har mus samt virtuelt keyboard. Jeg anbefaler at man bruger mus + tastatur til start installation af ting.
De 2 blå LED er aaalt for kraftige. Power LED slår jeg fra snarest og overvejer hdd LED.

Køling virker fint, kerner på max 35 grader - kabinet på max 45 (synes ikke dette hænger sammen, men ikke desto mindre hvad alting viser mig ...).
Windows MCE er ikke imponerende. Det er langsomt til at lave index billeder. Det tog mig en krig at får den til at finde obskure fil formater (selvom den fint afspiller det!). Og jeg ikke sikker på at det er løst ordenligt stadigvæk! Jeg har installeret haali media splitter samt ffdshow med tilhørende x264 decoder. Alt spiller.
VFD software spiller og kan en masse undelige og til tider underlige ting :)
Boksen er IKKE på internettet (kommer måske på LAN) og har defor ingen antivirus og lign programmer.
DVD eject er godt lavet!

Alt i alt:

Det tog mig selv en del tid at forske i hele dette projekt, så jeg håber at der er nogle der får nogle gode ideer ud fra denne post.