Det holder jo ikke, men så må den jo ind i en isoleret kasse
Min kommentar er: Lyd og mangel på samme koster jo penge. Det er næsten kun opvaskemaskiner, som bruger støjniveauet som konkurrenceparameter.
En stor fejl!
Det ser man jo også af dit indlæg. Man køber på specs og (evt.(!)) fremvisning i butikken. & så går virkeligheden pludselig op for én, når det bliver hverdag. Det har jeg selv også oplevet, og man bliver sgu sur, men det er jo selvfølgelig for sent så.
Jeg har agiteret meget for lydsvaghed ifm pc'er på arbejdet, fordi det er en vigtig stress-parameter, men det samme gælder jo også derhjemme.
Selvfølgelig med pc'en, men støjen fra andre apparater har jo også en rolle at spille i dén sammenhæng.
Den generer jo, støjen! Og lige pludselig overskygger den nydelsen.
Du skal jo så enten fokusere på støjen eller støjkilden. Du fjerner jo sikkert ikke støjkilden, og så skal du jo enten fjerne den eller formindske den.
Du kan jo så flytte din xbox et andet sted hen eller skifte blæser eller indkapsle dyret vha en kasse med fornødent, (aktivt) luftskifte.
Fed spille i øvrigt
![](smileys/smiley32.gif)
Venligst
Søren