recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Modtagelse og distribution > Distribution og udstyr generelt
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - NAS server
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketNAS server

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
kp77kp Se dropdown menu
Ny bruger
Ny bruger


Oprettet: 15-Januar-2008
Status: Offline
Point: 3
Direkte link til dette indlæg Emne: NAS server
    Sendt: 15-Januar-2008 kl. 17:49
Efter en stor el regning er tiden nu inde til at jagte noget der kan spare noget i strøm og efter lidt søgen har jeg fundet ud af det må være en af de små nas boxer jeg skal have men hvilken ?

Krav:
1: skal kunne køre med en bt klient der både vil dl samt ul, samt være mulighed for at opdater hvis der kommer andre klienter der er bedre
2: køre et eller andet form for server program til min kiss afspiller
3: streame til en ps3

har kigget på disse her 2 men hvilken skal jeg vælge
kan se at Qnap 209 pro har 8 mb flash hukommelse mod 4 mb i den anden men er det noget der kan opgraderes ??

QNAP 209 Pro
eller
Synology DS207+

har godt nok set tråden http://www.recordere.dk/forum/forum_posts.asp?TID=33507& PN=1

men syntes ikke rigtigt at jeg finder svar på mine spørgsmål der i

Til top
KissmeTiger Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 15-Marts-2007
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 518
Direkte link til dette indlæg Sendt: 15-Januar-2008 kl. 22:44

Synologyen er ca. 1000,- Kr billigere, kan det samme som Qnap'en og er ligeså stærk(processor/ram). Det er lidt usikkert hvor meget de hver især støjer. Jeg har set meninger i alle retninger desangående. Qnap'en kommer godt nok med Twonky, og så er den kønnere(efter min mening). Hvis det skulle ha' betydning ?? Synologyen bliver fremover, sammen med andre Syn'er, understøttet af pakke-programmet til NSLU2. Stort plus ! Du kan jo surfe lidt og se hvad der eksisterer af pakker til NSLU2'en. Det er en del. Pkt. 1 og 2 på din liste er ikke noget problem (pkt. 2 er ligmed Kissdx - se her http://www.famille-kahn.com/kissdxmanual/Kissdx_manual_home og her http://www.mpcclub.com/modules.php?name=Forums&file=view forum&f=142 )

Vedr. pkt. 3 aner jeg intet. Kender ikke til PS3.

Uanset hvad så taler alle varmt for deres egen nas, uanset om de har en Syn 207+ eller en Qnap 209Pro

Iøvrigt havde jeg ikke været opmærksom på forskellen i flash ram. Tak for info'en. Jeg skal også ha' en af de to, men regner afgjort med det bliver synologyen.

Hvilken betydning har flash ram egentlig ?



Redigeret af KissmeTiger - 15-Januar-2008 kl. 22:54
Panta rei
Til top
Breddam Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 30-December-2006
Sted: 4140 Borup
Status: Offline
Point: 2171
Direkte link til dette indlæg Sendt: 15-Januar-2008 kl. 23:04
  1. Der er bt-klient i Synology DS-207 - sikkert også i Qnap
  2. http://www.recordere.dk/forum/forum_posts.asp?TID=27120  Det kan du nok ikke i Qnap
  3. Det kan man ikke rigtigt endnu - kun med Twonky, som er UPnP og ikke så stabil med PS3
Ellers har KissmeTiger de gode argumenter.
Hvor har du i øvrigt info om 'flash ram' for Synology? Menes der mon cache? Eller er det noget til flashing af firmware?

Venligst
Søren

Til top
KissmeTiger Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 15-Marts-2007
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 518
Direkte link til dette indlæg Sendt: 15-Januar-2008 kl. 23:45

Vedr. Kissdx så troede jeg, indtil for et par dage siden, heller ikke det var muligt på Qnap. Men en tråd på MPCclub peger i en anden retning http://www.mpcclub.com/modules.php?name=Forums&file=view topic&t=14450

Iøvrigt vedr. "pakker"  til NSLU2 ( og altså om kort tid også Synology 207+) så se eksempelvis her http://www.nslu2-linux.org/wiki/Optware/Packages

At teamet bag optware packages nu også tager Synology med betyder en hel del for dine muligheder. Mange programmer/features. Gør den mere fleksibel, når linux drengene kan få lov til at udvikle programmer til den. Som du kan se på den liste der er hvis du følger ovenstående link, så eksisterer der flere bit-torrent klienter til NSLU2'en

Iøvrigt et fint stykke arbejde med den kissdx manual Søren !  Glæder mig til at løbe den igennem når jeg skal installere på min kommende Syn. 207+



Redigeret af KissmeTiger - 16-Januar-2008 kl. 00:02
Panta rei
Til top
kp77kp Se dropdown menu
Ny bruger
Ny bruger


Oprettet: 15-Januar-2008
Status: Offline
Point: 3
Direkte link til dette indlæg Sendt: 18-Januar-2008 kl. 16:01
Har købt en Qnap og den er også meget flexibel og der er mange udvidelse pakker til den

Current Ipkg feeds available for QNAP NAS



Oprindeligt skrevet af QNAPAndy QNAPAndy skrev:

This is the link to the current Ipkg feeds available for TS-109/209/409 Series NAS. (Orion ARM Based CPU)

and

This is the link to the current Ipkg feeds available for TS-101/201 Series NAS. (MIPSel Based CPU)


Til top
fumper Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 02-Juli-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 1062
Direkte link til dette indlæg Sendt: 18-Januar-2008 kl. 17:23

det er rigtigt at twonky (installeret på qnap'en) er lidt ustabilt med PS3, men det skulle være rettet når næste firmware fra qnap kommer med den nye udgave af twonky. ihvertfald efter hvad jeg har kunnet læse mig til, der er jo som udgangspunkt ikke den store grund til at twonky og ps3 ikke skulle være bedste venner.

Har brugt det en del på ps3 allerede, hvor jeg spiller musik og kører slideshow samtidig, og i perioder virker det helt eminent, indtil den så pludselig mister forbindelsen med en "dlnp" fejl.. qnap/twonky konstellationen er iøvrigt super til at streame til Xbox360, det kører fuldstændig gnindningsfrit :-) (hvis man ellers husker at lave divx filer i det rigtige format! doh!)

Sony 40D3000|Sony Hxd-870|Xbox-360 m hd-dvd drev|Harman Kardon DVD-31
Lintronic 238 med Beo5!|Qnap209Pro 500gb|PS3
Hjemmebio
Til top
krimmo Se dropdown menu
Bruger
Bruger
Avatar

Oprettet: 14-Oktober-2006
Status: Offline
Point: 70
Direkte link til dette indlæg Sendt: 18-Januar-2008 kl. 19:47
Hej

Var lige forbi QNAPs forum og så at de har frigivet den første public beta af firmware version 2.0.0.

Det mest interessante er muligvis nok, at den kommer med Twonky 4.4.4. Herunder en lille snip fra QNAPs forum:

<snip>
What is new?
- TwonkyMedia upgrades to V4.4.4 (Now supports DivX video playback on PS3 )
</snip>

Der kommer også en ny BitTorrent client, men først i en senere version  af 2.0.0 FW'en.

Da download fra QNAPs file-site er notorisk langsomt er der nogen, der har lavet et lokalt mirror. (Lokalt ~ som i Europa/Schweiz).

Den hurtigste download for os europæer er derfor nok følgende:
TS-109: http://www.qnap.ch/downloads/2008/x09v2 ... -2.0.0.zip
TS-109 Pro: http://www.qnap.ch/downloads/2008/x09v2 ... -2.0.0.zip
TS-209: http://www.qnap.ch/downloads/2008/x09v2 ... -2.0.0.zip
TS-209 Pro: http://www.qnap.ch/downloads/2008/x09v2 ... -2.0.0.zip


EDIT:
Fandt lige at der såmænd også findes et mirror i DK:
http://xonsite.dk/download/
Men min nedenstående disclaimer gælder uanset!


VIGTIG DISCLAIMER!
1) Jeg kører ikke selv v. 2 endnu og venter nok til den er færdig, og andre kan fortælle mig om min Slimserver vil køre uden problemer eller ej.

2) Jeg kender intet til ovennævnte mirror, og kan derfor ikke garantere for kvaliteten af de linkede filer. (Kan i teorien være noget helt andet end de giver sig ud for. Gæt selv videre...)

Jeg har dog ingen grund til at tro at det skulle være tilfældet. Desværre kender jeg ikke til at QNAP offentliggør en MD5 hash eller lign. for deres Firmware downloads. Måske man skulle foreslå dem at gøre så.

K



Redigeret af krimmo - 18-Januar-2008 kl. 19:52


TH42PV60 (med slanger af og til)
Samsung 3126
PS3
Yamaha RX-V1700
Squeezebox Duet(s) + Classic + Boom + Touch
QNAP-109
SqueezeCenter 7.5.1
Til top
Breddam Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 30-December-2006
Sted: 4140 Borup
Status: Offline
Point: 2171
Direkte link til dette indlæg Sendt: 18-Januar-2008 kl. 19:50
fumper, hvilken version af Twonky er det, som skulle være bedre? Jeg tror, at der vil være mange glade PS3-ejere!

Jeg har både læst positivt og negativt om Twonky og PS3, men problemet er vist først og fremmest, at Twonky er UPnP (ældre, men udbredt standard) og PS3 er DLNA (nyere standard - ikke så udbredt som UPnP)

Venligst
Søren

[Edit] krimmo kom med versionsoplysningen i mellemtiden [/Edit]

Redigeret af Breddam - 18-Januar-2008 kl. 19:51
Til top
fumper Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 02-Juli-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 1062
Direkte link til dette indlæg Sendt: 18-Januar-2008 kl. 23:56
ups... håber da at nyere twonky kommer til at understøtte dlna så... specielt efter der er kommet en del nyheder om exploits på upnp, og særligt da også fordi jeg gerne så min xbox fuldt ud erstattet af ps3, dels på grund af larmen, og så også fordi ps3 er langt overlegen til at håndtere billeder...

så holder fingrene krydsede

og tak til supersløve breddam for at komme med dlna oplysningen, det vidste jeg faktisk ikke... (sløv fordi krimmo skrev en roman mens du skrev 3 linjer )
Sony 40D3000|Sony Hxd-870|Xbox-360 m hd-dvd drev|Harman Kardon DVD-31
Lintronic 238 med Beo5!|Qnap209Pro 500gb|PS3
Hjemmebio
Til top
j_mil Se dropdown menu
Bruger
Bruger


Oprettet: 05-Februar-2007
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 184
Direkte link til dette indlæg Sendt: 19-Januar-2008 kl. 09:26

Mig bekendt er Twonky DNLA certificeret, så der burde ikke være problemer der.

Breddam, du skrev på et tidspunkt at Noxon ikke har shuffle funktionen, den har den faktisk, tryk på tasten under 7 tallet på fjerbetjeningen, så er den der.

//jm

 

Til top
Breddam Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 30-December-2006
Sted: 4140 Borup
Status: Offline
Point: 2171
Direkte link til dette indlæg Sendt: 19-Januar-2008 kl. 10:09
j_mil, dén knap har jeg ikke tænkt på  (RTFM, Søren!)

Indtil nu har jeg brugt Twonky shufflemulighed. Det er åbenbart ikke nødvendigt

Vedr. DLNA, så har du ret, men sagen er ikke afklaret af den grund. Der skal være hardwareunderstøttelse (og her ser Qnap lidt bedre ud end Synology(!?)) Men her afhænger graden af opfyldelse standardens krav af firmwareversion, som jeg har opsnuset på Qnaps og Synologys fora. Dette gælder også PS3

Citér
I am also having problems now with WMA files since the latest PS3 firmware update. Some play fine, others just crash out after playing around 44 seconds of music. This was not a problem before, so who's to blame there? Is it Sony or Twonky? I suggest Sony as we all know the problems there was with the v2.0 firmware update and media streaming.


Desuden skal softwaren benytte standarden rigtigt

Venligst
Søren
Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu