recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Visnings- og lytte-udstyr > Surround
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Panasonic SC-BT100
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketPanasonic SC-BT100

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
tueholmgaard Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger


Oprettet: 10-Juni-2008
Sted: Odense, Danmark
Status: Offline
Point: 352
Direkte link til dette indlæg Emne: Panasonic SC-BT100
    Sendt: 10-Juli-2008 kl. 13:32

Hey ...

Jeg har et 42" PX80 som skal "aflastes" rent lydmæssigt ....

Er der nogen som har læst eller hørt spændende nyt om:

Panasonic SC-BT100 ... ???

  • Hvad kan man forvente sig af 3.1 Sorround ?
  • Er det det man kalder virtuelt surround ?
  • Er det overhovedet godt hvis det primært er musik/koncerter som jeg vil se/høre på BD'en ?
  • Har nogen eventuelt hørt SC-BT100 "live"?
  • Og hvad med Blu-ray afspilleren - er det den samme chip som i BD50 ?

 

http://shop.ccproshop.dk/product.asp?product=137252&sub= 2972

 



Redigeret af tueholmgaard - 11-Juli-2008 kl. 08:33

    T

H Æ K

    T
Til top
surf Se dropdown menu
Ny bruger
Ny bruger


Oprettet: 14-Juni-2008
Status: Offline
Point: 1
Direkte link til dette indlæg Sendt: 03-August-2008 kl. 08:23
Oprindeligt skrevet af tueholmgaard tueholmgaard skrev:

Hey ...

Jeg har et 42" PX80 som skal "aflastes" rent lydmæssigt ....

Er der nogen som har læst eller hørt spændende nyt om:

Panasonic SC-BT100 ... ???

  • Hvad kan man forvente sig af 3.1 Sorround ?
  • Er det det man kalder virtuelt surround ?
  • Er det overhovedet godt hvis det primært er musik/koncerter som jeg vil se/høre på BD'en ?
  • Har nogen eventuelt hørt SC-BT100 "live"?
  • Og hvad med Blu-ray afspilleren - er det den samme chip som i BD50 ?

 

http://shop.ccproshop.dk/product.asp?product=137252&sub= 2972

 

Tænker selv på at købe, men mangler også at høre se det live.

Her er en bedre pris : http://www.midtdata.dk/asp/index.asp?varernr=SC-BT100&go to=productinfo&mainfunc=link

http://www.trustedreviews.com/home-cinema/review/2008/07/12/ Panasonic-SC-BT100-Blu-ray-Home-Cinema-System/p1



Redigeret af surf - 03-August-2008 kl. 08:37
Til top
chico Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger


Oprettet: 18-April-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 284
Direkte link til dette indlæg Sendt: 03-August-2008 kl. 12:28

Hej!

Jeg var i samme situation som jer (havde købt PX80) og så var det jo nærliggende lige at udskifte det gode men meget gamle stereoanlæg med et surroundanlæg fra Panasonic til kr. 6-8.000,-!

Jeg ved ikke om jeg har hørt netop lige det anlæg I henviser til, men jeg hørte flere anlæg fra Panasonic også et der så ud som ovenstående - jeg var faktisk 2 gange i det lokale Panasonic-center for at lytte (første gang i forbindelse med købet af TV).

Hvis det primært er for at få bedre lyd fra PX80 så kan ovenstående være ok (der skal jo ikke meget til), men hvis I også ønsker nogenlunde god lyd til musik, hvor man en gang imellem skruer lidt op så er min mening at man køber for billigt.

Hvis man prøver at dele anlægget op i enkeltdele - så er der en Blu-ray afspiller - den koster alene ca. kr. 3-4.000, - en receiver af nogenlunde kvalitet koster ca. kr. 3-4.000 - ja så er der ikke mange penge tilbage til 3 højttalere og en sub!

Mit valg blev efter at have hørt en del surroundanlæg og efter at have læst og stillet en del spørgsmål her i forum at ofre lidt mere og købe anlægget som enkeltdele - det vil jo for mange være en investering der skal holde mange år. Der er endvidere det ved sammenbyggede anlæg, at hvis man er uheldig at det går i stykker efter garantiperioden/reklamationsretten er udløbet kan man stå tilbage med 3 højttalere og en sub.

Ovenstående er ikke svar på Jeres spørgsmål, men nogle betragtninger og overvejelser som jeg selv har været igennem (jeg ved også at I ikke får et lille smart anlæg samlet i en enhed ved at købe adskilte enheder).

Panasonic 37PX80 | Panasonic DMR EX87 | Onkyo 606 | Pioneer PD 204 | Harman Kardon HKTS 11 | Sagem ITD84 HD MPEG4 boks m/TV2 abb.
Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu