recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Modtagelse og distribution > Det digitale sendenet
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Dårligt antennesignal på MUX 2
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketDårligt antennesignal på MUX 2

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
Rebbe Se dropdown menu
Junior bruger
Junior bruger


Oprettet: 15-Januar-2004
Status: Offline
Point: 33
Direkte link til dette indlæg Emne: Dårligt antennesignal på MUX 2
    Sendt: 02-November-2009 kl. 10:28

Hej...

Jeg har store problemer med udfald på DR HD/DR K/Ramasjang der alle ligger på MUX 2. Den svinger mellem 15-35% i signal styrke. Der er ingen problemer med DR1/DR2/TV2/ som ligger på MUX1 og selvom jeg ikke kan se BOXER's kanaler ser signalstyrken også ok ud på disse med en signal styrke på 40-50% (MUX3/4/5).

Jeg modtager signalet via en nyinstalleret Triax unix 55 elements tagantenne, som ligger på loftet, fra Videbækmasten ca. 25 km væk. Signalet bliver via en splitter delt ud til 4 TV, hvor det kun er mit LG PQ6000, der har MPEG4 modtager, øvrige har kun mpeg2 og kører som nævnt uden problemer. Desværre har LG'en TV'et ikke mulighed for at sende 5 V ud af antennestikket til en forstærker.

Er der andre der evt. kan bekræfte at MUX 2 sender svagere fra Videbækmasten?

Er løsningen en antenne forstærker? Hvis ja, kan denne så evt. bruges   http://www.netto-sat.dk/antenneforst__10db_f_stik-p-768.html ?cPath=37_126&bgsid=69kmgsgoha5r4pg11sbkijdek5  

Et af de sekundære tv, har 5V ud til aktiv antenne, men vil det også virke på forstærkeren til de andre 3 tv, når dette tv er i standby?

Vil 5V signalet evt. have problemer med at gå gennem splitteren?

 



Redigeret af Rebbe - 02-November-2009 kl. 10:40
Til top
laursen Se dropdown menu
Redaktionen
Redaktionen
Avatar
recordere.dk teamet

Oprettet: 02-Januar-2004
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 4055
Direkte link til dette indlæg Sendt: 04-November-2009 kl. 15:19
Hej Rebbe,

Jeg kan ikke hjælpe dig med den specifikke forskel mellem MUX1 og MUX2 (andet end måske foreslå at du kan checke at du modtager begge fra Videbæk hoved-senderen - og ikke den ene fra en af hjælpesenderne i Struer eller Lemvig... fremgår måske af MUX navnene)!?

Jeg vil foreslå at du i første omgang tager splitteren fra, og fører signalet fra antennen direkte ned til dit LG TV. Når du har konstateret at signalet er tilfreds-stillende (måske >80% styrke), skal du sætte en forstærker med egen strømforsyning på mellem antennen og splitteren. Mit råd vil være at droppe 5V løsningen fra et TV (jeg *tror* heller ikke at det vil virke igennem splitteren - og slet ikke når nogle TV har muligheden med at sende 5V, mens andre ikke har).
Jeg er lidt i tvivl om hvilken forstærker der er god nok til formålet (har selv en lignende opgave hos noget familie - og jeg har endnu ikke søgt efter en egnet forstærker). Forstærkningen afhænger af kabel-længderne og din signal-styrke (dog primært kabel-længden). Er sikker på at eksempelvis antennelageret.dk står klar til at hjælpe med kyndig vejledning og forslag til specifik model af forstærker (du kan finde et par forstærkere på deres hjemmeside - og et par eksempler på installationer).

Lad høre hvad du finder frem til Smile

/Lars
Redaktør, recordere.dk
Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu