Jeg gik i gang med et lille projekt. Jeg ville skifte mit gamle 18" CRT Daewoo TV med et nyt LCD med følgende mål: betale mindst muligt, og samtidig få bedst muligt lyd og billede

. Det lyder som en selvmodsigelse, men efter en del research fandt jeg ud af:
- Det skulle være 32" (denne størrelsen er i øvrigt højest produktionsvolumen, så priserne er ekstra presset). Det passer også til en seer afstand på ca. 2-2.5m.
- Med denne størrelse, er det ikke behov for full HD (læs andre steder på sitet)
- Behov for HDMI indgang - Der er stor forskel på scart og HDMI.
- Jeg har Fiber TV (via FastTV)
Hvis nogen er interesseret, så blev min konklusion:
- nyt LG TV 32LH2000 ca kr. 3000. Firmware downgrade+upgrade, så jeg fik USB funktionalitet (default ikke tilgængeligt). Modellen er '09 årgang, og har fået gode reviews på kvalitet/pris, har mange tilkoblinger, samt flot design (subjektivt).
- Jeg bestilte en ny Set-top boks (Motorola 1920), og billigste HDMI kabel, med kortest mulig længde (0.6m).
- Lyd er aldrig optimalt på rimelige TV'er, så der kører jeg primært via stereo (fra scart)
- Ingen problemer med lyd-billede synk problemer
- Vigtig at følge kalibreringsproceduren for indstilling af billede. Fabrikindstillingerne var direkte dårlige.
- Med DR HD står billedet rigtig godt. SD også ok.