recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Visnings- og lytte-udstyr > Min hjemmebiograf
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Mit setup
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketMit setup

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
pjonassen Se dropdown menu
Bruger
Bruger
Avatar

Oprettet: 17-Maj-2010
Sted: Danmark
Status: Offline
Point: 154
Direkte link til dette indlæg Emne: Mit setup
    Sendt: 17-Maj-2010 kl. 19:41
Hej.
 
Dette er mit første indlæg her, så jeg er ikke helt på sikker grund - derfor bær lidt over med mig.
 
Grunden til at jeg laver dette indlæg er, at jeg har læst ivrigt med de sidste 6 måneder og syntes at det måske var på tide at lave et indlæg af mine egne.
 
Lad mig med det samme slå fast at når I taler om "Hr. og Fru Danmark" så er det nok den katagori jeg falder ind under. Så mit setup er også derefter.
 
 
Det består ganske simpelt af et LG 60ps8000 med et 954pb surround/Blu-ray-anlæg.
 
Jeg ved at 954'eren ikke imponerer nogen i dette forum, men jeg må indrømme at det er klasser bedre end mit 20 år gamle Infinity-setup. Selv subwooferen i 954'eren slår de 15" bass enheder der var i Infinity-højttalerne. Det kan afspille lyd meget højt - også uden at forvrænge - men kan selvfølgelig ikke "fylde" rummet i samme omfang som mit gamle setup.
 
Alt i alt er jeg meget tilfreds med min tilgang til alle de nye teknologier der er kommet til siden jeg købte mit 50" Pioneer bagprojektions-TV tilbage i 1998.
 
Til top
Leviathan.jk Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 26-April-2009
Sted: Købrnhavn
Status: Offline
Point: 823
Direkte link til dette indlæg Sendt: 17-Maj-2010 kl. 19:51
Velkommen til!
og flot og enkelt setup!
Mht til "begrebet" "hr. og fru Danmark", så er det ikke særligt definerbart, og jeg er lidt træt af at høre dette, for hvem er det lige netop, der menes? Ærgeligt synes jeg, at du føler dig ramt af dette, da alle skal kunne være med i dette forum, efter min mening. Og jeg mener da heller ikke, du burde føle dig ramt. Hr. og Fru Danmark køber ikke plasma fx efter min optik :)
Samsung SP-A900B, Screen Excellence Slim, Procella P6, Procella P10, Anthem AVM 50v, Anthem PVA-5, Denon DVD-3800BD, Samsung BD-F8900
Til top
Bschmidt Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 05-November-2009
Sted: Virtual-utopia
Status: Offline
Point: 3291
Direkte link til dette indlæg Sendt: 17-Maj-2010 kl. 20:12
Nice - og vi kan da godt bytte tv :-) - Velkommen til.
BS
Til top
strandvasker Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 30-September-2009
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 2423
Direkte link til dette indlæg Sendt: 17-Maj-2010 kl. 21:15
Højttaler og pagaj i et, hehe, jeg synes nu dit setup holder ganske udemærket..
Til top
ghost-the-man Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 26-Oktober-2007
Sted: DK (nordøstfyn)
Status: Offline
Point: 1647
Direkte link til dette indlæg Sendt: 18-Maj-2010 kl. 07:39
Thumbs UpDu skal være glad for det du har og bare du selv er tilfreds med det,og du få det optimale ud af dit setup det må være det vigtigste.


Redigeret af ghost-the-man - 18-Maj-2010 kl. 10:00
Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu