recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Recordere, afspillere og foto > Microsoft Media Center, MCE og HTPC
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Genbrænding på DVD+RW
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketGenbrænding på DVD+RW

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
klinge Se dropdown menu
Bruger
Bruger
Avatar

Oprettet: 25-Januar-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 173
Direkte link til dette indlæg Emne: Genbrænding på DVD+RW
    Sendt: 08-Maj-2006 kl. 07:41

Er der nogen som har erfaring med at genbrænde på DVD+RW skiver på deres mediecenter. Jeg kan ikke få det til at virke, hverken efter en Quick eller komplet format af skiven.

Sonic Encoderen siger at skiven er fuld, på trods af at den er tom  Det virker fint første gang man brænder på den, men ikke når man vil genbruge et "gammelt" medie.

Er der nogen som har erfaring med dette? Hvordan får man Mediecenteret til at fatte at det er et tomt medie? Er der andre måder at formatere et RW medie på end at gå ind i Nero og vælge format?

-Morten

Til top
JørgenT Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 21-Marts-2004
Sted: 9530, DK
Status: Offline
Point: 5362
Direkte link til dette indlæg Sendt: 08-Maj-2006 kl. 17:41

Oprindeligt skrevet af klinge klinge skrev:

Er der nogen som har erfaring med dette? Hvordan får man Mediecenteret til at fatte at det er et tomt medie? Er der andre måder at formatere et RW medie på end at gå ind i Nero og vælge format?

Ved ikke lige med Mediecenter, men andre har haft problemer hvis DVD'en har været brugt på PC og evt. slettet med Nero. Prøv med DVDinfopro, som omtalt her:
http://www.recordere.dk/forum/forum_posts.asp?TID=10819& KW=dvdinfopro

Mvh JørgenT

Til top
stigc Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger
Avatar

Oprettet: 23-Juli-2004
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 447
Direkte link til dette indlæg Sendt: 08-Maj-2006 kl. 18:14
har haft samme problem med en DVD-RAM, som min JVC-MH300 ikke ville formatere, det viste sig at, Roxio 'DragToDisc' ikke formaterer i et format JVC'en ville kendes ved, heldigvis var der også et punkt der hed 'Erase disc', og det hjalp...
Stig

Blot min ringe mening !
Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu