|
Har brug for et nyt setup |
Besvar ![]() |
Forfatter | |
Brasch ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 14-November-2007 Sted: Denmark Status: Offline Point: 645 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Sendt: 15-Oktober-2018 kl. 01:48 |
jeg har ikke sådan rigtigt fulgt med på av-fronten de seneste år, så jeg har brug for lidt råd til i hvilken retning jeg skal kigge efter nyt udstyr. Jeg står og skal flytte sammen med kæresten og i den nye lejlighed bliver der ikke plads til mit nuværende setup. Jeg hører sjældent høj musik længere og film er heller ikke noget jeg går så meget op i nødvendigvis at skulle høre/se meget højt.
Mit nuværende setup består af 2x B&W 703 front, asw750 sub, HTM7 center, 2x DS6 baghøjttalere og en aldrene denon receiver + et par effektforstærkere. Jeg skal have noget det fylder mindre og spiller fornuftigt. Jeg tænker i retning af et stereo-setup, musikken vil primært være fra Spotify. Jeg vil mene at jeg prioriterer musik højere end film, så surround ser jeg egentlig som udelukket. Nå ja, sub’en er i stykker så den ryger nok bare ud, men findes der nogle små, fornuftigt spillende højttalere (der også kan spille lidt højt med bund), hvor der vil gå nogenlunde i 0kr difference ved salg af mine nuværende højttalere? - evt noget trådløst? Receiveren beholder jeg nok til den dør - mest for at have noget at styre højttalerne på. Jeg kan jo nok finde reol-højttalere og montere dem i loftet, men jeg er mest bekymret omkring hvorvidt der vil være noget bund uden en sub? Edit: jeg leder ikke nødvendigvis efter den færdige løsning, men i hvilken retning jeg skal kigge
Redigeret af Brasch - 15-Oktober-2018 kl. 01:53 |
|
![]() |
|
KlausDM ![]() Platin medlem ![]() ![]() Oprettet: 12-Marts-2010 Sted: Hammel, Jylland Status: Offline Point: 19556 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Jeg ville gøre det modsatte, beholde (front)højttalerne og så skifte forstærkeren til en model der kan Spotify.
Du får aldrig små højttalere med bund og hvis du kan lide lyden fra dine fronter, så behold dem. Klaus
|
|
![]() |
|
Brasch ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 14-November-2007 Sted: Denmark Status: Offline Point: 645 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Det kan man sige, desværre er det primært fronterne der ikke er plads til. Baghøjttalerne hænger jo bare på væggen, men det er jo sådan set ligemeget, når jeg har tænkt mig at det skulle være stereo.
Alternativet kunne måske være nogle lidt mindre højttalere og en lille sub til at hjælpe i bunden?
|
|
![]() |
|
KlausDM ![]() Platin medlem ![]() ![]() Oprettet: 12-Marts-2010 Sted: Hammel, Jylland Status: Offline Point: 19556 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Mindre fronter er altid et spørgsmål om, hvad man man vil tabe af lyd. En sub vil hjælpe, men ikke nødvendigvis give dig det manglende. En sub der kun spiller subsporet og ikke skal agere baghøjttalere er langt lettere at integrere end en der skal agere bashøjttaler til et par mindre fronter.
Men det er selvfølgeligt muligt. Hvilke højttalere du foretrækker er altid et spørgsmål om dine præferencer.
Måske et sæt Wall Mount med tilhørende sub vil gøre det godt? Jeg ville dog stadig se om ikke jeg kunne få plads til mine lækre gulvhøjttalere, hvis jeg var dig.... for mig selv lykkedes det at bo på 42 m2 med konen og alligevel have plads til mine (dengang) Dali 4 gulvhøjttalere. Klaus |
|
![]() |
|
Brasch ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 14-November-2007 Sted: Denmark Status: Offline Point: 645 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Må indrømme at lejlighedens indretning gør at det nok vil være lidt bøvlet at få et par gulvhøjttalere til at stå fornuftigt. Omvendt så er det ikke sådan at sidder jeg “lytter” med et perfekt stereo setup, men godt kan lide at “skrue op” fra tid til anden, så måske er det egentlig fint nok med et mindre end optimalt setup.
Findes der en stereo pre-amp med integreret Spotify, eller er det kun receivere?
|
|
![]() |
|
PerW ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 20-Marts-2008 Sted: Denmark Status: Offline Point: 4114 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Findes også i Stereo receiver:
|
|
![]() |
|
Brasch ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 14-November-2007 Sted: Denmark Status: Offline Point: 645 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Tror ikke rigtigt den vil virke for mig. Tænker enten en decideret pre-AMP (netværks streaming), eller noget mere potent der kan trække højttalerne. Ellers tror jeg at jeg kommer til at gå efter en billig a/v receiver og beholde effektforstærkerne (noget DIY hypex, så det kan “let” bygges om fra 6 kanaler til en brokoblet 2-kanals og en alm. 2-kanals i et værelse der vil blive brugt udelukkende til træning)
|
|
![]() |
|
PerW ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 20-Marts-2008 Sted: Denmark Status: Offline Point: 4114 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Hvorfor??
Den har jo Audio Out som du kan bruge til at tilslutte den til en effektforstærker. Du skal bare i menuen sætte Audio Out til variabel.
|
|
![]() |
|
dr_schlemer ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 21-Marts-2006 Sted: Denmark Status: Offline Point: 1023 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Hvad med en stereo-receiver fra Yamaha? Rimelig god styrke og kvalitet, dab+ samt masser af trådløse funktioner (Apple AirPlay, Bluetooth aptX, DLNA, Yamaha MusicCast). Yamaha Musiccast understøtter bl.a. Spotify Connect, TIDAL, TuneIn - og kan udvides til regelret multiroom. Apps til både iOS og Android. Og så iøvrigt beholde gulvhøjttalerne
![]() Redigeret af dr_schlemer - 16-Oktober-2018 kl. 17:37 |
|
LG C7 65” OLED * NAD T577 * NAD C658 * NAD C298 * Sanyo Q60 plus pladespiller * Apple TV4K * Dali Rubicon 6 * QNAP TS431+
|
|
![]() |
|
JAWA ![]() Bruger ![]() Oprettet: 05-August-2014 Sted: Karlslunde Status: Offline Point: 158 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Mindre tovejs højttalere med bund der kan spille rimeligt højt.....Jeg vil mene den oplagte mulighed der faktisk kan give dig hvad du efterspørger er at gå efter et par aktive højtalere!
Aktive højttalere vil også betyde at du slipper for at bruge effektforstærlerne i din reciever og alene det vil give dig bedre lyd også i de resterende kanaler da belastningen af strømforsyningen bliver mindre uden dine fronter. Der findes i dag ret mange virkeligt gode aktive højtalere. Aktive højtalere kan typisk spille både højere og dybere en passive da effektforstærkerne er optimeret til højttaler enhederne. Der er mange at vælge i mellem også danske såsom System Audio eller Dynaudio etc.
|
|
![]() |
|
sbndk ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 30-Januar-2007 Sted: Denmark Status: Offline Point: 593 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Jeg er nok også mest tilhænger af muligheden for, at du på en eller anden måde bevarer dine (gulv)højtalere. Jeg synes jeg har prøvet 4-6 forskellige reolhøjtalere efterhånden og jeg bliver lige skuffet hver gang: det mangler altså bare noget - logisk nok - som kun en større højtalere kan give. Sub synes jeg heller ikke på nogen måde løser problemet. |
|
Samsung 65F8005 - Panasonic DMP-BDT310 - Apple TV 4K - Denon AVR-X4000 - Denon PMA 1500AE - Dali Lektor 8 - Dali Lektor 2 - Dali Lektor LCR - Argon Sub
|
|
![]() |
|
Brasch ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 14-November-2007 Sted: Denmark Status: Offline Point: 645 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
De andre kanaler er ret ligegyldige, eftersom det kun bliver et stereo setup. Og som nævnt, så kan jeg bygge noget effektforstærker om, så de/den ikke fylder alverden. Både Yamaha og marantz ovenfor er udmærkede bud. Jeg har også kigget lidt på Denons netværksstreamer
|
|
![]() |
Besvar ![]() |
|
Skift forum | Forum-tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |