recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Visnings- og lytte-udstyr > TV
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Lumatron 32N5
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketLumatron 32N5

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
Torben Se dropdown menu
Bruger
Bruger


Oprettet: 25-Oktober-2003
Status: Offline
Point: 122
Direkte link til dette indlæg Emne: Lumatron 32N5
    Sendt: 28-September-2005 kl. 21:32

Hej!

Jeg faldt over ovennævnte (og billige) LCD TV i en Kvickly-butik i dag.

Den havde et utroligt dårligt tunerbillede. Dette kan naturligvis skyldes antennesignalet (som ellers så godt nok ud på de andre udstillede TV), indstilling eller at det er bare noget billigt skrammel osv.

Er der nogen der har erfaringer hermed.

Torben

Til top
Lars Se dropdown menu
Administrator
Administrator

recordere.dk teamet

Oprettet: 05-Oktober-2003
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 15694
Direkte link til dette indlæg Sendt: 28-September-2005 kl. 22:07

Hej Torben

Der var en test i Ekstra-Bladet forleden, hvor de afprøvede en masse billige LCD TV. Konklusionen var at ingen af dem duede til antenne-signaler.

En tilsvarende test i Datatid på de større LCD TV (~32") nåede til den konklusion, at man burde ofre mindst 20.000 kr. på sit LCD TV før det var godt nok til almindelige TV-signaler.

Sandheden er nok et sted midt imellem, for det afhænger jo af hvilke øjne der ser. Måske er fladskærmen til 10.000 kr. god nok til dig - men det er virkelig et punkt man skal tage sig i agt for. Alt sørge for at det TV man køber er godt nok til analoge signaler.

  /Lars

Ansvarshavende redaktør.
Webmaster, recordere.dk
Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu