|
Hjælp til at forklare foto i iCloud |
Besvar ![]() |
Forfatter | |
lahan ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 14-September-2004 Sted: Denmark Status: Offline Point: 9403 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Sendt: 01-September-2019 kl. 19:15 |
|
|
![]() |
|
lahan ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 14-September-2004 Sted: Denmark Status: Offline Point: 9403 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
kan det være at blok størrelsen på din disk er stor, så data(mange små filer) fylder mere end på din telefon / icloud.
Alternativ kan du jo have dit foto bibliotek på en ekstern disk.
|
|
![]() |
|
Brixen ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 19-Juni-2004 Sted: Denmark Status: Offline Point: 6682 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Så længe der er plads på din iMac til billeder i original størrelse, bliver de ikke optimeret.
Og det andet med forskellig størrelse på Fotos i de to visninger. Det ser også sådan ud hos mig. Under Dokumenter fylder Fotobibliotek mindre end under Fotos.
|
|
Venlig hilsen
KB |
|
![]() |
|
Radiomanden ![]() Platin medlem ![]() ![]() Oprettet: 17-Maj-2004 Sted: 4100 Status: Offline Point: 40543 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Det lyder da underligt at de ikke bare kan ligge i Cloud, om det så er anderledes end ved Google, kan da være, for på Google kan de fint ligge i Cloud, uden at de også skal være på din enhed. Jeg ligger dem først på drev, ser dem igennem uploader dem til Cloud (Google fotos), og derefter ligeledes til en extern HDD og sletter dem derefter på det interne drev.
|
|
Marantz NR1403 - Shield TV - Nokia 8000 Streaming boks - Samsung 40UE7005 - ARVANI TA210 SOUNDBAR - Panasonic TX-49FX623E
|
|
![]() |
|
tennisbold ![]() Bruger ![]() Oprettet: 08-November-2008 Sted: Denmark Status: Offline Point: 63 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Jeg tænker det samme som Brixen, men ikke noget jeg ved med sikkerhed. Hvis du på et tidspunkt har downloadet alle originaler til din iMac, så sletter den dem ikke prompte, i det øjeblik du slår Optimér Mac-lagring og klikker OK. Det er nok noget den gør gradvist, efterhånden som pladsen på din SSD bliver mindre. Eller efterhånden som din iMac finder ud af, at du meget sjældent åbner specifikke billeder. Så sletter den originalerne.
Kort sagt er der nok forskellige algoritmer, der løbende administrerer, hvor meget billederne på din SSD skal fylde ift. ledig plads.
|
|
![]() |
|
jec ![]() Super bruger ![]() Oprettet: 18-September-2011 Status: Offline Point: 362 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Når du kan se billederne på din iPad, er det fordi der lokalt på din enhed gemmes en optimeret udgave af billederne (når denne option er valgt). Når du vil se et billede i detaljer (f.eks. ved zoom) eller vil redigere et billede, hentes originalversionen fra iCloud. Det er præcis det samme på Mac, når du har valgt optimering. Billederne vil ikke fylde ret meget (men optimering sker først, når behovet opstår). Når jeg ser hukommelsesforbrug på min iPhone kan jeg se at billeder fylder ca. 2GB. Ser jeg hukommelsesforbrug i iCloud fylder billeder 13GB. Hvis du slet ikke ønsker at lagre og tilgå dine billeder via 'Fotos' på din Mac, kan du (hvis du altså er helt sikker på at alle billeder er i iCloud):
Derimod skal du IKKE begynde at slette billeder i programmet 'Fotos'. da billederne så også vil blive slettet fra iCloud (hvis iCloud er slået til). Når ovenstående er udført, vil du kun kunne se billederne på din iPad eller via en browser på din Mac ved at logge ind på iCloud.com. Jeg vil dog mene at der er store fordele ved at beholde en optimeret version på Mac. Jens Redigeret: Tilføjet ændring af settings i 'Fotos'
Redigeret af jec - 02-September-2019 kl. 18:30 |
|
![]() |
|
Brixen ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 19-Juni-2004 Sted: Denmark Status: Offline Point: 6682 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Selv om du kan se det flere steder, så er der kun ét fotobibliotek. |
|
Venlig hilsen
KB |
|
![]() |
|
jec ![]() Super bruger ![]() Oprettet: 18-September-2011 Status: Offline Point: 362 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Du har sikkert opnået af have den optimerede udgave. Jens
|
|
![]() |
Besvar ![]() |
|
Skift forum | Forum-tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |