Eeyore skrev:
Jesper Flamand skrev:
Okay. Så ville en form for akustik panel bag højtaleren være bedere for at dæmpe refleksionerne? Må prøve og rykke lidt rundt på det igen. Jeg siger tusinde tak for svar og hjælp. Jeg går udfra de dyk jeg har fra 150 til 275hz går meget ud på det samme? Hvad med de peaks der sker ved 85 og 120hz?
Jeg prøver virkelig at sætte mig ind i hvad der sker i de forskellige punkter. Er der nogle steder der er gode til at læse op på disse spørgsmål? Hvornår det er bas/mellemtone/diskant der driller? Hvor kan hvad hjælpe på peaks/deps? |
Ja, en absorber bagved højtalerne vil forhindre en del af lyden i at nå tilbage og dermed mindske udfasningen. Det var også mere for at være helt sikker på jeg forstår hvad det er der sker. Absorbere i hjørnerne vil også hjælpe lidt på de peaks du har. De andre dyk kan være udfasning fra gulv/loft eller sidevæggene. Det kan også skyldes din lytte positions placering i rummet.
De forskellige peaks skyldes at dit rum har mange forskellige stående bølger. Axial som er de værste/kraftigste opstår mellem alle parallelle flader, for/bagvæg, sidevæggene og gulv/loft. Du er så lide uheldig da dit rum næsten er firkantet, hvilket giver dig to stående bølger med næsten samme frekvens, hvorved de forstærkes yderligere. Hvis du nu er rigtig uheldig, så er din lofthøjde ca. 225cm hvilket betyder at den 1. harmoniske frekvens mellem dit gulv loft 342/(2,25x2)=76Hz er meget tæt på den 2. harmoniske frekvens mellem for/bagvæg 342/4,1=83HZ og sidevæggene 342/4,4=78Hz, hvorved du får en yderligere forstrækning. Du har helt ret, jeg har 230 fragulv til loft. Jeg er godt klar over jeg ikke har det mest optimale lytte rum, men at jeg har så mange fald grupper var jeg slet ikke klar over. 3. harmoniske axial mellem for/bagvæg 342/(4,1x(2/3))=125Hz og sidevæggene 342/(4,4x(2/3))=117Hz er også tæt på hinanden. Disse forstærkes så yderlige af tangentielle og oblique stående bølger.
Du kan læse mere om teori her: http://www.sengpielaudio.com/calculator-roommodes.htm
Beregner til stående bølger: http://amroc.andymel.eu/
Beregnere til forskellige absorbere: http://www.acousticmodelling.com/
Du bør først optimere placeringen af højtalere og lytte position. Derefter kan du begynde at lege med absorber og diffuser. Til sidst kan du dæmpe peaks med elektronisk EQ.
Du kan også prøve at bruge Room Simulator i REW. Det vil give dig et lille fingerpeg om hvordan placeringen af dine højtalere og din lytte position påvirker lyden. Jeg vil lige prøve og rode med room simulator og se hvad der sker. |
Jeg sætter stor pris på dine svar. Det har helt sikker hjulpet på noget forståelse! :-)