|
Bærbar uden virksomt batteri - powerbank? |
Besvar ![]() |
Side <12 |
Forfatter | ||
KlausDM ![]() Platin medlem ![]() ![]() Oprettet: 12-Marts-2010 Sted: Hammel, Jylland Status: Offline Point: 19574 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Jeg mangler stadigvæk at se den gode idé i at slæbe en powerbank med, frem for at få et batteri der passer præcist inde i computeren.
En ting er at en powerbank er på et eller andet watt tal, men hvor megen af den effekt går tabt inde i computeren, fordi der forsøges at lade på det interne (defekte) batteri og fordi spændingen ud af powerbanken ikke matcher de spændinger der skal bruges inde i computeren. Klaus
|
||
![]() |
||
Thorvald ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 23-April-2004 Sted: Denmark Status: Online Point: 7938 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Hej Klaus.
Min første tanke var at skifte batteriet i computeren (igen). Men så troede jeg at batteriet eller tredjeparts batterier ikke kunne købes mere, at det var udgået o.lign. Derfor fik jeg idéen om powerbanken og det smarte er jo at der er 8-10 gange mere strøm på powerbank end på det interne batteri. Men vi er jo stadig ikke sikre på at det faktisk vil virke, fordi det interne batteri er defekt. Men det kan jo testes. Og om ikke andet så kan jeg jo - selv hvis jeg skifter det interne batteri - købe en powerbank og tage med. Så har jeg den i tilfælde af strømsvigt plus at familien "der" sikkert gerne vil have sådan en powerbank. Så lige nu ved jeg ikke helt - det ene eller det andet, eller begge dele.
![]() |
||
Med de venligste hilsener
Thorvald. |
||
![]() |
||
fltk ![]() Platin medlem ![]() Oprettet: 04-Februar-2004 Status: Offline Point: 10482 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Men ingen af dem kan vel levere hverken spænding eller strøm nok til at drive en bærbar PC? Flemming
|
||
Samsung UE55F7005
AX Quadbox med 3x DVB-C/T2 og 1x S2 med OpenVix Dune HD Realbox 4K HTPC/Terratec DVB-C/-T/DVBViewer Thomson THA100 |
||
![]() |
||
KlausDM ![]() Platin medlem ![]() ![]() Oprettet: 12-Marts-2010 Sted: Hammel, Jylland Status: Offline Point: 19574 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Er der 8-10 gange mere strøm på powerbanken? Tager vi det her batteri til din computer Så er der 15,4 x 3,55 = 54,67Wh energi gemt i batteriet. Kigger vi så på det deltaco batteri som du har kig på, så står der at det indeholder 111Wh, hvilket er lidt over det dobbelte. Deltaco powerbanken kan for øvrigt kun levere 18W, hvilket næppe er nok til at drive den bærbare. Klaus
|
||
![]() |
||
Munch ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 23-Juni-2018 Sted: Vejle Status: Offline Point: 4887 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Næh du skal have den her til laptop. Den har fast charge og 250 watt ud.
Redigeret af Munch - 19 minutter siden kl. 00:07 |
||
Fed bio med 65” Pana Oled TV, surround med Marantz og B&W gulvhøjttalere, center og væghøjttalere, XTZ sub
|
||
![]() |
||
Thorvald ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 23-April-2004 Sted: Denmark Status: Online Point: 7938 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Og hvordan kan man se det? Den store tror jeg måske godt kunne, jeg er ikke så sikker med den anden. Men hvordan kan man vide det ud fra specifikationer? Hvad kræves der?
|
||
Med de venligste hilsener
Thorvald. |
||
![]() |
Besvar ![]() |
Side <12 |
Skift forum | Forum-tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |