recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Modtagelse og distribution > Modtagelse og udstyr generelt
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Fastnet-nedlæggelse - Kan kobbertelefoner bruges?
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Fastnet-nedlæggelse - Kan kobbertelefoner bruges?

 Besvar Besvar Side  <12
Forfatter
Besked
ClausBP Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger


Oprettet: 07-Januar-2016
Status: Offline
Point: 373
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér ClausBP Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 14 timer 32 minutter siden kl. 11:51
Oprindeligt skrevet af JørgenT JørgenT skrev:

Oprindeligt skrevet af ClausBP ClausBP skrev:

---
Er det korrekt forstået, at den Cisco-enhed om danner IP-telefoni til gammeldags kobber-telefoni?

Kan man i så fald ikke slutte den til et vægstik og så vil alle 3 telefoner virke, da de vel alle er forbundne på samme kredsløb?
Har han ikke allerede fiber modem med tlf stik udgang?
Det vil være spil af penge at købe andet, hvis det kan bruges. 
Men afhænger selvfølgelig også af hvem der skal levere "fastnet" abonnement. Smile

Som tidligere skrevet, hus interne kabling skal adskilles fra kabel fra vejen skal afbrydes ved første stik. som er Yousee monopol ejendom. 
Men afhængig af hvordan den interne kabling er udført kan det måske være lidt besværligt. 
F.eks kan der være en udvendig samledåse, hvor kabler trækkes udvendigt på huset til de forskellige etager, så det kan være svært at afgøre hvad der er monopol stikket. Wink 
OK - tak  - jeg må teste med Yousee's Router først og tilslutte til et af de 3 vægstik med en adapter.
Jeg fandt endelig en Yousee-medarbejder, der vidste noget om dette - og hun sagde at det formodentlig så også derefter ville virke for de 2 andre telefoner.
Derudover skal jeg så ringe til Yousee og bede dem konvertere nummeret til Bredbåndstelefoni - det klarer de under samtalen.

Til top
ClausBP Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger


Oprettet: 07-Januar-2016
Status: Offline
Point: 373
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér ClausBP Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 14 timer 30 minutter siden kl. 11:53
Oprindeligt skrevet af csell csell skrev:

Hej.

Du Spøger om det er korrekt at  at den Cisco-enhed om danner IP-telefoni til gammeldags kobber-telefoni? 

JA.

Her er et link til en brugt, hvor du kan forstørre og se stikkene. 


De 2 stik kaldes Phone 1 og Phone 2.

Jeg har aldrig prøvet med mere end et stik.

Personligt vil jeg tro, at det kommer an på impedansen,
og om telefonerne er mekaniske eller elektroniske opbygget.
Og om de har deres egen separate strømforsyning?

I manualen på side 24 er der en tegning med flere brugere.

Hilsen Carsten.

Tak - Carsten - jeg prøver med Yousee's egen router først - se mit svar til Jørgen ...

Til top
HenrikN Se dropdown menu
Bruger
Bruger


Oprettet: 22-Maj-2007
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 159
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér HenrikN Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 12 timer 5 minutter siden kl. 14:18
Du skal bare have enten en Router med indbygget VOIP, hvis det stadig findes, eller en standalone. Ofte har det teleselskab man vælge, også salg af disse. Så er den også sat op når du modtager den. 

Derefter skal du bare klippe telefonledning som går ud af huset. Og så bare forbinde din VOIP adapter til nærmeste tlfstik. Det har jeg selv kørt med i mange år
Mvh
Henrik Nielsen
Til top
ClausBP Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger


Oprettet: 07-Januar-2016
Status: Offline
Point: 373
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér ClausBP Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 11 timer 46 minutter siden kl. 14:37
Tak Henrik!
Yousee Routeren har tilsyneladende VoIP eller Bredbåndstelefoni - så den prøver jeg først.
Det bliver interessant at lede efter den telefonledning, der går ud af huset og klippe den.
Men mon ikke Yousee disabler forbindelsen i forbindelse med nedlægningen af fastnet ...

Til top
KlausDM Se dropdown menu
Platin medlem
Platin medlem
Avatar

Oprettet: 12-Marts-2010
Sted: Hammel, Jylland
Status: Offline
Point: 19600
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér KlausDM Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 7 timer 16 minutter siden kl. 19:07
Nu ved du hvorfor YouSee ikke råder til det. 90% af landets ældre (ssom snart er de eneste der hat fastnet), har ingen anelse om, hvad de skal lede efter.
Og afkobler man ikke kablet ude i vejen, belaster det VoIP adapteren, hvilket kan føre til fejl.

Det bedste rås du kan give din kammerat er at lære at have sin mobiltelefon på sig altid og lade degamle fastnettelefoner finde et byt hjem som elektronikskrot.
En mobiltelefon i lommen giver også langt større tryghed/sikkerhed, hvis der sker noget.
Falder man og brækket benet, er det sur røv at skulke hen i den anden ende af huset for at få hold i fastnettelefonen…..


Klaus
Min modelbane, http://modelbaneeuropa.dk
Min hjemmeside, http://moppe.dk
Til top
ClausBP Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger


Oprettet: 07-Januar-2016
Status: Offline
Point: 373
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér ClausBP Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 5 timer 7 minutter siden kl. 21:16
Vise ord, Klaus!
Det er mig en gåde, at Yousee ikke har et tilbud om "Brug dine gamle telefoner efter nedlæggelsen af dit Fastnet" Et tekniker besøg på en halv time - og det er klaret.

Men du har en pointe med sikkerheden. Men det er de færreste ældre, man får til at gå rundt med en mobil derhjemme.

En billig alarm-knap på håndledet ville nok være bedre - det kunne Yousee jo også tilbyde...

Jeg er selv fuldstændig rask og rørig og tilbringer masser af tid alene hjemme og i naturen. Jeg er glad for mit Apple Watch i den anledning med Alarmkald med GPS og falddetektor med automatisk Alarmkald, hvis jeg dratter om.

Til top
KlausDM Se dropdown menu
Platin medlem
Platin medlem
Avatar

Oprettet: 12-Marts-2010
Sted: Hammel, Jylland
Status: Offline
Point: 19600
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér KlausDM Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 3 timer 50 minutter siden kl. 22:33
Oprindeligt skrevet af ClausBP ClausBP skrev:

Men du har en pointe med sikkerheden. Men det er de færreste ældre, man får til at gå rundt med en mobil derhjemme.


Well, så længe man ikke fortæller dem om fordelene, så gør de slet ikke.
Mine forældre er (var) ret gode til det. Min svigermor, som ellers slæbte sig hjem fra en tur i skoven, hvor hun brækkede foden har ikke lært det.

Min mor har altid sin mobil på sig og hun er 77. Min far gjorde det også indtil han stillede træskoene. Det endda selvom de havde fastnet, hvor de boede indtil for 6 år siden.
Efter de flyttede fik de ikke fastnet igen.


Klaus
Min modelbane, http://modelbaneeuropa.dk
Min hjemmeside, http://moppe.dk
Til top
 
 Besvar Besvar Side  <12
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu