|
Fornuftigt køb? (HifiKlubben) |
Besvar ![]() |
Forfatter | |
Kelleren ![]() Ny bruger ![]() Oprettet: 08-November-2014 Status: Offline Point: 1 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Sendt: 08-November-2014 kl. 15:39 |
Hej Folkens.
Jeg købte i går et lydsystem til min forretning. Fokus var så god lyd til pengene som muligt. Jeg har købt denne NAD forstærker: https://www.hifiklubben.dk/stereo/forstarkere/nad-d3020/ Som jeg har smidt til vores arbejds PC - derfra streamer vi så lyd fra Spotify premium HD eller downloade lydfiler i god kvalitet. Jeg har købt følgende højttalere: https://www.hifiklubben.dk/hojttalere/kompakthojttalere/bowers--wilkins-686-s2/ Jeg vil gerne høre jeres meninger omkring købet - jeg slap i alt med 6400,- DKK. Er det 2700kr (som jeg gav med rabat) værd at købe den NAD forstærker eller kan det gøres for meget færre penge? (Der skal være en digital tilslutning til computeren, f.eks. USB - og gerne Bluetooth). Og er højttalerne fornuftige til prisen eller bør man betale lidt mere / mindre for at opnå en bedre sammensætning? Tak! :) Michael. |
|
![]() |
|
Lightyear ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 19-Maj-2005 Sted: Denmark Status: Offline Point: 527 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Jeg synes det er et fint sæt du har købt dig! Du er vel tilfreds med det, siden du købte det? Eller hvad er formålet med dit indlæg?
Redigeret af Lightyear - 08-November-2014 kl. 19:09 |
|
![]() |
|
Mufti ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 25-Marts-2010 Sted: Taastrup Status: Offline Point: 4909 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Det lyder lidt som om du er utilfreds med noget.
Hvordan er din PC tilsluttet forstærkeren? Redigeret af Mufti - 08-November-2014 kl. 19:42 |
|
![]() |
|
Baryton ![]() Junior bruger ![]() Oprettet: 31-Oktober-2014 Status: Offline Point: 20 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Det er lidt svært at se hvad formålet med din post er, men min første tanke var at det måske ikke var den bedste ide at sætte en 30W forstærker til en højttaler med temmeligt lav følsomhed (84)85dB spl (2.83V, 1m). Det er næppe et sæt der blæser noget omkuld, men hvis det ikke skal spille højt alligevel så er det jo en ligegyldig pointe.
|
|
![]() |
Besvar ![]() |
|
Skift forum | Forum-tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |