Forfatter |
Emne Søg Emne-funktioner
|
Guests
Gæst
|
Emne: Hemmelige winxp data i cmos Sendt: 23-Februar-2007 kl. 01:59 |
Hej. Er der nogen, der har et stykke software, der kan fjerne de hemmelige data windows xp gemmer i cmos vedrørende aktiveringsstatus. Det er irriterende, når man finder et gammelt bundkort og ikke kan få det til at virke, fordi den tidligere ejer har lavet noget ulovligt.  Mvh Henrik
|
 |
Tue73
Bruger
Oprettet: 10-September-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 71
|
Sendt: 23-Februar-2007 kl. 02:36 |
Tollestrup skrev:
Hej.
Er der nogen, der har et stykke software, der kan fjerne de hemmelige data windows xp gemmer i cmos vedrørende aktiveringsstatus.
Det er irriterende, når man finder et gammelt bundkort og ikke kan få det til at virke, fordi den tidligere ejer har lavet noget ulovligt.
Mvh Henrik
|
Win Xp gemme ingen Data i Bis,, ved ik hvor du får det fra.
|
Tue Jakobsen
|
 |
spawn
Guld medlem
Oprettet: 30-November-2005
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 6822
|
Sendt: 23-Februar-2007 kl. 07:34 |
Nej, der gemmes ikke nogen data i cmos på bundkortet, det er ikke bundkortet eller bundkortets tidligere ejer der fejler noget eller har gjort noget ulovligt.
Men hvis du prøver at skifte bundkort i en computer med en eksisterende XP installation, så vil denne XP installation kræve en reaktivering da XP opfatter det nye bundkort som en ny computer.
Hvis det er en XP installation du har licens til, kan du meget nemt ringe til Microsoft og få den reaktiveret. Er det ikke kan jeg ikke hjælpe dig.
Er du ved at lave en frisk installation på det gamle bundkort og ikke kan få det til at virke, kan bundkortet (eller andet hardware i setuppet) selvfølgelig være defekt, eller der kan være problemer med drivere eller andet, men det har som sagt ikke noget at gøre med "hemmelige data i cmos" eller noget at gøre med at den tidligere ejer af bundkortet har gjort noget ulovligt.
Men prøv at fortælle lidt mere om hvad det egentlig er du prøver på, og hvad du ikke kan få til at virke, så kan vi bedre rådgive.
Redigeret af spawn - 23-Februar-2007 kl. 07:40
|
Philips 65OLED705/12 - ATV4K
|
 |
Birkmose
Bruger
Oprettet: 22-Juli-2005
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 53
|
Sendt: 23-Februar-2007 kl. 07:47 |
Jeg vil gætte på at du kører med en XP OEM på din PC. En OEM version følger PC'ens bundkort. Du kan således skifte alt det HW du vil - bare ikke bundkortet.
Denne information er ikke lagret på bundkortet, men hos Microsoft (gennem aktivering). Men har du en XP OEM må du op med lædderet og købe en ny licens.
OEM er billige, men de har deres ulemper...
Redigeret af Birkmose - 23-Februar-2007 kl. 07:49
|
___________________
M.V.H Lars Birkmose
|
 |
Guests
Gæst
|
Sendt: 23-Februar-2007 kl. 08:40 |
Tak for alle de hurtige svar.
Jeg er dog nødt til at være stædig. Hvis man ikke aktiverer sin winxp inden for de 30 dage, så holder den op med at virke. Hvis man så resetter cmos så har man pludselig 30 dage igen. Det har jeg egenhændigt afprøvet.
Jeg er dog lidt ked at at skulle resette cmos. Det var skønnere, hvis man lige kunne fjerne disse data.
Jeg vil slå fast, at det er ikke et spørgsmål om, at jeg skal bruge windows ulovligt. Jeg køber det jeg bruger dagligt, men når man finder nogle gamle computer bundkort, man ikke kender oprindelsen på, så er det træls at man hæfter for en tidligere ejers handlinger.
|
 |
Axlon
Guld medlem
Oprettet: 26-Maj-2004
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 1425
|
Sendt: 23-Februar-2007 kl. 08:54 |
Som det allerede er sagt, så gemmer XP ikke nogle data i din cmos. Når du resetter din cmos, når opfatter windows det som en ny computer, derfor vil den så have dig til at aktiverer windows inden for 30dage. Men det er vel heller ikke noget problem, hvis man har en lovlig windows
|
Mvh Jesper
|
 |
Guests
Gæst
|
Sendt: 23-Februar-2007 kl. 09:15 |
Hmmm.
Jeg undres. Jeg er førtidspensionist fordi jeg har ødelagt min ryg på arbejde. Derfor har jeg lidt penge, og dermed forståelse for, at andre i samme situation også har lidt penge.
Derfor finder jeg gamle computerreservedele, som jeg sætter sammen til færdige computere - billigt.
Den lykkelige nybagte ejer af en genbrugs pc kommer så med sin lovligt indkøbte windows cd, og jeg installere den på computeren.
Nu har man så, normalt, 30 dage til at aktivere. Dvs. at jeg kan installere og gøre computeren færdig, og så kan vedkommende aktivere, når han kommer hjem.
Nogen gange kan det ikke lade sig gøre, fordi windows kommer og siger at de 30 dage er gået og der skal aktiveres NU.
Her hjælper det at resette cmos. Så får man de 30 dage.
Jeg kan ikke rigtigt finde andre forklaringer, end at aktiveringsoplysningerne ligger gemt i cmos.
Nogen gange er adgangen til cmos ikke lige nem og, hvis man ikke lige kender netop den type man lige sidder med, kunne det være rart at kunne fjerne disse oplysninger, uden at skulle resette cmos
Men oplys mig - hvor gemmer winxp så disse aktiveringsoplysninger?
|
 |
Mollerup
Guld medlem
Oprettet: 06-Februar-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 566
|
Sendt: 23-Februar-2007 kl. 09:29 |
Som alle vil jeg sige der bliver ikke gemt noget i Cmos, men når du resættet Cmos får du en ny dato.
Når man har en privat version af Windows skal den aktiveres, det kan kun undgåes ved at snyde eller få en volumenlicens key til windows og det er lidt dyrt.
Du kan lave en online aktivering af windows, hvis det ikke virker kan du ringe til Microsoft support, så kan de hjælpe.
Oplysningerne bliver gemt hos Microsoft når du aktiver din Windows.
Redigeret af Mollerup - 23-Februar-2007 kl. 09:31
|
 |
Tue73
Bruger
Oprettet: 10-September-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 71
|
Sendt: 25-Februar-2007 kl. 03:20 |
det er kun vista der checker ens bundkort..
det er klar hvis du laver en ny xp install skal du aktivere det..
men hvis du skifter bundkort skal du ikke..
men start med og boote op F8 i fejlsikret tilstand,så winxp kan installe det nye chipset på det nye bundkort.
|
Tue Jakobsen
|
 |
rigo
Guld medlem
Oprettet: 25-December-2006
Sted: Slangerup, DK
Status: Offline
Point: 763
|
Sendt: 27-Februar-2007 kl. 19:58 |
Ser sgu' ud til at Tollestrup har fat i den lange ende 
http://crn.dk/index.php/news/show/id=22723
|
 |
ZkiiFreak
Super bruger
Oprettet: 10-Juni-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 485
|
Sendt: 27-Februar-2007 kl. 21:01 |
Bare ærgeligt, at deres link til hvordan man gør ikke længere virker  (Og så er det jo Vista linket omtaler, Tollestrup omtaler XP)
Redigeret af ZkiiFreak - 27-Februar-2007 kl. 21:11
|
 |
Guests
Gæst
|
Sendt: 27-Februar-2007 kl. 22:52 |
   Jeg kan slet ikke udtrykke kraftigt nok, den glæde jeg føler, over at andre også kan se et problem. Rart at der sker noget i det her emne. Jeg synes ikke det er pænt gjort af ms, at de gemmer hemmelige informationer - en tyv, der lægger en seddel på køkkenbordet, og skriver "tak for kaffe" han kan jo anmeldes for indbrud. Jeg synes min cmos er lige så privat som mit køkkenbord  Tænk, hvis vi allesammen blev fornærmede og skiftede til linux   Jeg siger tak for denne gang og vender tilbage næste gang jeg bliver sur over et eller andet (sikkert noget ms gør  )
|
 |