recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Visnings- og lytte-udstyr > Surround
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Hjælp til vurdering af 5.1 surround system
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Hjælp til vurdering af 5.1 surround system

 Besvar Besvar Side  12>
Forfatter
Besked
kasperbro Se dropdown menu
Ny bruger
Ny bruger


Oprettet: 04-Maj-2014
Sted: Odense, DK
Status: Offline
Point: 8
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér kasperbro Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Emne: Hjælp til vurdering af 5.1 surround system
    Sendt: 04-Maj-2014 kl. 13:50
Hej Recordere

Om ikke så forfærdelig lang tid skal jeg flytte fra mit lille kollegieværelse i lejlighed eller hus. Derfor vil jeg forkæle mig selv med et TV (Sony KDL50W828) og et 5.1 lyd-system, der kan håndtere actionfilm, konsolspil og musik fra f.eks. streaming-tjenester, radio (FM/AM) og enheder (iPhone, iPod, mv.).

Jeg har søgt en hel del på nette og både danske og internationale fora for at finde tråde, der hjælper mig videre i forløbet; er virkelig HiFi-nybegynder! Jeg var seriøst ved at overveje BOSE Lifestyle 520 II serien indtil jeg læste forskellige anmeldelser på fora, der argumenterede for mange andre opsætninger, der ville give bedre lyd til samme pris (value for money Smile). Den post, der har hjulpet mig mest i den "rigtige" retning var denne, da nogle af tankerne fra tråden stemmer rimeligt overens med mine:
  1. Prisen for surroundsystemet må ligge mellem 10-15.000 (+/- 1.500) DKK
  2. Udseendet og vægten af systemet har betydning (ingen kæmpe gulvhøjtalere – kan og vil ikke slæbe dem flere etager op – kæresten er designer, hun vil heller ikke have et kæmpe monster stående, men ellers er hun ret åben Smile).
  3. Systemet skal være "rimeligt enkelt" at sætte op, indstille og betjene (elsker teknik, men har ikke brug for at tune et system i 3 dage for at få acceptabel lyd. Samtidig skal kæresten også kunne bruge systemet uden at fare vild i 1kg manualer og brænde forstærkeren eller højtalerne af)
  4. De enkelte dele skal være holdbare (hader udstyr der går i stykker 1 uge efter garantien er udløbet, vil helst, at de enkelte dele holder i min. 5 år)
  5. Systemet må gerne være relativt "fremtidssikret" – f.eks. skal jeg kunne skifte få højtalere ud eller bare tilføje 2 ekstra ved en opdatering og få de nye højtalere til at virke med de "gamle" velfungerende dele.
Jeg har set på dette system, men er der noget, jeg mangler, har overset eller bare ikke ved??
Designet jeg ønsker er i bedste BOSE eller Apple-stil; enkelt eller bare alt andet end firkantede trækasser.

Jeg vil blive utroligt glad for foreslag til alternative opsætninger, der opfylder mine kriterier øverst på siden så meget som muligt – måske kan I finde noget, der er billigere og giver samme lyd, eller?? 
  • Farven er ikke vigtig da de fleste systemer enten er sorte, træfarvede eller hvide – det hele går an Wink
  • Jeg er ligeglad med mærket, for det ved jeg alligvel intet om – det er her I kommer ind i billedet LOL
  • Mht. forhandleren vil det være bedst, med en der er kendt for at yde høj kundeservice, f.eks. i forhold til køb og reklamation.
Jeg vil virkelig gerne have jeres ærlige og uforbeholdne meninger; jo mere jeg lærer jo bedre!

Mvh.
Kasper


Redigeret af kasperbro - 04-Maj-2014 kl. 13:59
Til top
Jesper Flamand Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger


Oprettet: 07-Oktober-2008
Status: Offline
Point: 345
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Jesper Flamand Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 04-Maj-2014 kl. 14:01
1. Mantraz SR7008 er helt klart en rigtig lækker receiver og der er mange her på foraet der er glad for den.
2. Du bliver simpelthen nød til at tage fysisk ud og lytte (og se for den sags skyld)til forskellige systemer for der er BRED mening om hvordan de skal lyde og se ud!!
3. Det er virkelig en farlig verden og fremtidsikre i. Den er næsten umuligt! Nogle producenter har gjort det nemmere og følge med tiden, men både det koster og så bliver det aldrig helt up2date alligevel(med måde!).

God jagt.
Til top
kasperbro Se dropdown menu
Ny bruger
Ny bruger


Oprettet: 04-Maj-2014
Sted: Odense, DK
Status: Offline
Point: 8
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér kasperbro Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 04-Maj-2014 kl. 14:07
Tusind tak Smile Jeg tænkte nok, "fremtidssikringen" næsten var umuligt, måtte bare lige høre det fra nogen, der rent faktisk ved hvad de skriver om Wink Jeg tager ud og lytter på systemet, men jeg er virkelig ikke god til sælger-faktoren, hvor sælger prøver at presse mig op i et højere prisleje end det, jeg oprindelig kom ind i butikken for. Derfor vil jeg gerne have et par alternativer i baglommen inden jeg går i butikken – har du evt. foreslag til andre højtalere? Kommer systemet til at fungere i forhold til fester, hvor stereo musik er i fokus?

Redigeret af kasperbro - 04-Maj-2014 kl. 14:07
Til top
Jesper Flamand Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger


Oprettet: 07-Oktober-2008
Status: Offline
Point: 345
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Jesper Flamand Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 04-Maj-2014 kl. 14:15
Oprindeligt skrevet af kasperbro kasperbro skrev:

Tusind tak Smile Jeg tænkte nok, "fremtidssikringen" næsten var umuligt, måtte bare lige høre det fra nogen, der rent faktisk ved hvad de skriver om Wink Jeg tager ud og lytter på systemet, men jeg er virkelig ikke god til sælger-faktoren, hvor sælger prøver at presse mig op i et højere prisleje end det, jeg oprindelig kom ind i butikken for. Du bliver nød til at sætte et budget for hvad du vil give for dit system og det må du presseterne for din sælger så er det hans opgave og finde hvad du ønsker. Du kan jo altid takke nej.  Derfor vil jeg gerne have et par alternativer i baglommen inden jeg går i butikken – har du evt. foreslag til andre højtalere? Inden jeg fx kommer med et udvalg af mærker og modeller synes jeg for din egen skyld du skulle høre nogle forskellige højtalere først. Prøv dine lokale butikker og hør hvad de har og tilbyde. Kommer systemet til at fungere i forhold til fester, hvor stereo musik er i fokus? Det kommer helt an på hvad du vælger. Hvis du skal bruge det til stereo også kommer du ikke langt med et par små sataliter.

Hvor stort er dit rum?

Til top
kasperbro Se dropdown menu
Ny bruger
Ny bruger


Oprettet: 04-Maj-2014
Sted: Odense, DK
Status: Offline
Point: 8
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér kasperbro Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 04-Maj-2014 kl. 14:28
Modtaget Smile og helt enig i at små satteliter ikke er high-end-løsningen, men jeg bliver nødt til at gå lidt på kompromis i forhold til kæresten – max. størrelsen pr. højtaler må blive 30 x 40 x 20 (H x W x D) cm, altså at de kan stå i en reol. 

Regner med, rummet bliver omkring 20-30 m^2. Jeg er ude i god tid før jeg flytter, for jeg ved, jeg kommer til at vælge noget møg, hvis jeg ikke har taget mig god tid til at gennemgå tingene først.

Det jeg har nu er nogle små JBL højtalere (2.1 PC-system – 999kr for 8 år siden), der efter min nuværende smag sagtens kan spille mit 12 m^2 værelse op med en relativ ren lyd, men er vanvittigt irriterende, når jeg ser film, der er beregnet til mindst 5.1 systemer (enten kan jeg ikke høre replikkerne eller også bliver jeg "blæst bagover" i kampscenerne)
Til top
KlausDM Se dropdown menu
Platin medlem
Platin medlem
Avatar

Oprettet: 12-Marts-2010
Sted: Hammel, Jylland
Status: Offline
Point: 19569
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér KlausDM Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 04-Maj-2014 kl. 15:04
Personligt syntes jeg at du bruger for stor en del af budgettet på på forstærkeren. Det er selvfølgelig vigtigt at have en god forstærker, men det der former lyden mest er altså højttalerne.

Klaus
Min modelbane, http://modelbaneeuropa.dk
Min hjemmeside, http://moppe.dk
Til top
michael79 Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger
Avatar

Oprettet: 07-Februar-2009
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 258
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér michael79 Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 04-Maj-2014 kl. 15:38
en ting du kan gøre når du ved vad du ville have er at give dig til at handle / prutte om prisen så kan man måske få den længer ned eller noget lidt beder. nu er jeg midt jyde. selv B & O ting kan handels med.
en måde at gøre det på. 
Til top
kasperbro Se dropdown menu
Ny bruger
Ny bruger


Oprettet: 04-Maj-2014
Sted: Odense, DK
Status: Offline
Point: 8
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér kasperbro Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 04-Maj-2014 kl. 15:46
Fedt nok med de 2 forbehold Smile

Lad os sige, jeg tager en Marantz SR5008 (4.295,- DKK)i stedet, dvs. jeg har ca. 12.275,- DKK at vælge bedre højtalere for – fordelt på 6 (2x forhøjtalere, 2x baghøjtalere, 1 center og 1 subwoofer) højtalere, svarer det ca. til 2.045,- DKK pr. højtaler.. 

Hvilke højtalere vil i anbefale? Kom bare med forslag – jeg skal nok selv sortere om, det er brugbart eller ej (i forhold til 1. post)..
Til top
Bromberg5 Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 16-November-2012
Sted: Høng
Status: Offline
Point: 3792
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér Bromberg5 Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 04-Maj-2014 kl. 16:04
Hvis de skal være kone venlige kan system audio saxo være en mulighed?

En bredt rost højtaler.
Til top
KlausDM Se dropdown menu
Platin medlem
Platin medlem
Avatar

Oprettet: 12-Marts-2010
Sted: Hammel, Jylland
Status: Offline
Point: 19569
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér KlausDM Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 04-Maj-2014 kl. 16:07
Kig på Dali højttalere, der er god valuta for pengene.....

Klaus
Min modelbane, http://modelbaneeuropa.dk
Min hjemmeside, http://moppe.dk
Til top
kasperbro Se dropdown menu
Ny bruger
Ny bruger


Oprettet: 04-Maj-2014
Sted: Odense, DK
Status: Offline
Point: 8
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér kasperbro Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 04-Maj-2014 kl. 16:19
Bromberg5 – SA saxo ser i hvert fald konevenlige ud og prisen er fin, skal jeg bruge 2 eller 4 af disse i et 5.1 system? 

Klaus – Dali synes jeg ser for tunge og klodsede ud, de spiller sikkert fantastisk, men link evt. til en bestemt højtaler, som du har i tankerne
Til top
KlausDM Se dropdown menu
Platin medlem
Platin medlem
Avatar

Oprettet: 12-Marts-2010
Sted: Hammel, Jylland
Status: Offline
Point: 19569
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér KlausDM Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 04-Maj-2014 kl. 16:21
Zensor 5 systemet til 12.000 passer som fod i hose til dit prisleje. Ellers vil Lektor være et skridt op, men så kræver det at du går brugtvejen.


Klaus
Min modelbane, http://modelbaneeuropa.dk
Min hjemmeside, http://moppe.dk
Til top
 
 Besvar Besvar Side  12>
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu