recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Recordere, afspillere og foto > Microsoft Media Center, MCE og HTPC
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - HTPC (selvbyg eller Intel NUC)
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

HTPC (selvbyg eller Intel NUC)

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
2ben Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 06-September-2004
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 1498
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér 2ben Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Emne: HTPC (selvbyg eller Intel NUC)
    Sendt: 30-Januar-2014 kl. 19:43
Hej,

Vil gerne have en HTPC som kan afspille BD ISO og DVD ISO og MKV-filer. Jeg har derfor tænkt at samle en selv eller købe en Intel NUC / Gigabyte brix. Hvad er fordelene ved at vælge det ene eller andet ?

Vil XBMC kunne afspille BD-ISO ? Hvad skal der til for at det virker ?

Pf. mange tak.

Mvh. Torben
Til top
claus_jac Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 06-August-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 5570
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér claus_jac Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 30-Januar-2014 kl. 22:24
du har ikke en helt alm moderne stationær eller bærbar du bare tester af på inden? - Der er ingen "fordele" eftersom det stort set er nøjagtig den samme indmad. de åbenlyse forskelle ved NUC/Brix er jo størrelsen. Og det faktum at den bruger mobil-dele og derfor mindre strøm end en helt alm pc. (eksempelvis et mini-ITX setup bruger ganske alm desktop dele og er derfor mere strømslugende)
MEn det kommer helt og holdent an på om det udelukkende er film den skal afspille eller om den også skal lave andre ting. - Det er sg ærligt talt en dyr fornøjelse at købe en fullblown computer til udelukkende at afspille nogle film en gang i mellem.
Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu