Forfatter |
Emne Søg Emne-funktioner
|
Kief
Guld medlem
Oprettet: 25-Marts-2006
Sted: København
Status: Offline
Point: 2323
|
Emne: HTPC: Windows 7 på USB stick Sendt: 06-August-2009 kl. 23:05 |
Hej alle
Jeg søger lidt erfaringer med HTPC hvor styresystem er lagt over på en USB
stick i stedet for selve harddisken. Fordelen er at man på den måde kan
slukke harddisken når der ikke skal hentes filer og så er det kun USB-
sticken med styresystemet som er aktivt.
Hvor meget plads har det taget og hvor stor USB stick har i brugt?
Mvh
Casper
|
Mvh.
Casper
|
 |
avh
Guld medlem
Oprettet: 29-Juli-2005
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 2891
|
Sendt: 07-August-2009 kl. 00:22 |
Er flash-memory i det hele taget egnet til at lægge windows på, er der ikke noget med for meget write, som flash-memory ikke kan holde til??
|
DVBviewer, Technotrend DVB-S2, Technotrend CT2-4500 DVB-T2, TeVii s470 DVB-S2, Anysee T2C DVB-T2
|
 |
Kief
Guld medlem
Oprettet: 25-Marts-2006
Sted: København
Status: Offline
Point: 2323
|
Sendt: 07-August-2009 kl. 10:23 |
avh skrev:
Er flash-memory i det hele taget egnet til at lægge windows på, er der ikke noget med for meget write, som flash-memory ikke kan holde til??
|
Ingen anelse, det håber jeg nogen har erfaringer med :)
|
Mvh.
Casper
|
 |
Notfast
Guld medlem
Oprettet: 28-April-2008
Sted: Øst Jylland
Status: Offline
Point: 2876
|
Sendt: 07-August-2009 kl. 15:07 |
Du kan få industri flash hukommelse som er udemærket til dette brug.
|
.....
|
 |
pinkytk
Bruger
Oprettet: 21-Maj-2007
Status: Offline
Point: 101
|
Sendt: 07-August-2009 kl. 15:23 |
Køb en SSD harddisk og brug den som system disk. Meget hurtigere og stadig helt støjsvag.
|
 |
claus_jac
Guld medlem
Oprettet: 06-August-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 5570
|
Sendt: 08-August-2009 kl. 17:17 |
usb-specs forhindrer desværre en seriøs brug af det til kørsel af win7. Som standard kræver en win7 installation (home premium eller mindre) ca. 16GB partition hvoraf ca. halvdelen bliver frigjort når den er færdig med at installere. Ultimate kræver minimum 20GB ud fra en standardinstallation. Der er dog så småt begyndt at være tråde i vlite's forum omkring succes med at skære ganske kraftigt ned på forbruget af plads, men det kræver ret så meget arbejde indtil videre at lave en installationsdisk. Men der er jo Patriot og kingston hyperX usb-nøgler på 32GB så det kan sagtens lade sig gøre, men grundet den lave read/write (kingstons siger omkring 20mb/s max!)så er det ikke noget jeg ville gøre. Derimod kan man få en OCZ vertex 30GB SSD disk til omkring en tusse - og det er helt klart en anden sag! Den performer fortrinligt i normal raead/write og kan såmnd også klare sig nogenlunde i random R/W som er en vigtig faktor når man installerer OS på den (når man ikke er villig til at betale 2K for en intel 80GB SSD! :-) ). Dog skal man forvente at der kan ske en degradering af performance med tiden som kun kan afhjælpes ved lowlevel formatering med specielle værktøjer indtil videre.
PS. jo flash hukommelse har en specifik levetid regnet i en cyklus på write/read per bit, men SSD indeholder controllere (ocz vertex indilinx eller intels egen) som forsøger at lægge data nye steder så meget som muligt - dette medfører selvfølgelig også at man skal undgå at lave en defragmentering på disken.
Lige et lille ord om performance:
Der er rigtigt mange producenter der claimer at de er de hurtigste diske på markedet, og det er også rigtigt at man med de ret billige diske har mulighed for at overføre med op til 270MB/s men dette er ikke random som man har brug for ved operativsystem diske. Det er hvis man overfører en 3GB fil. Har man OS på den er Random read/write langt vigtigere da den hele tiden skal læse/skrive masser af småfiler. og der er desværre ikke mange af de bllige der kan følge med. Dog har OCZ fundet sig et lille firma der kan gå hen og give intel grå hår i hovedet- (indilinx) og de leverer faktisk en controller der billigt kan levere en ganske fortrinlig performance. Men grundet nand-flashens begrænsede levetid (ca. 10000 cykler i dag for de "billige" klodser) så er der dog et par års levetid i dem, men performance kan desværre degradere voldsomt længe inden. Win7 understøtter en trim kommando som kan hjælpe diskene på vej, men de skal også være understøttet i selve disken og det er så vidt jeg ved kun Intel i G2 versionen der kan det. Samsung skulle dog snart komme med nogle kompatible enheder også. De leverer diske til Apple, og Snowleopard understøtter det også! :-)
|
 |