Forfatter |
Emne Søg Emne-funktioner
|
chico
Super bruger
Oprettet: 18-April-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 284
|
Sendt: 26-September-2008 kl. 12:59 |
Hej!
Jeg har lige taget et par linier af CSN´s indlæg
En kalibrering er ikke bare noget der lige klares i receiveren, men som går ud på at få hele setuppet til at spille sammen på den bedste måde, der er alt fra justering og tuning af højtalere, akustisk afkobling af udstyret mm.
Hvordan tuner man en højttaler der kun har to terminaler til kablerne?
Redigeret af chico - 26-September-2008 kl. 13:01
|
Panasonic 37PX80 | Panasonic DMR EX87 | Onkyo 606 | Pioneer PD 204 | Harman Kardon HKTS 11 | Sagem ITD84 HD MPEG4 boks m/TV2 abb.
|
 |
Hother
Platin medlem
hummelmose
Oprettet: 12-Juli-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 23900
|
Sendt: 26-September-2008 kl. 13:07 |
chico skrev:
Hej!
Jeg har lige taget et par linier af CSN´s indlæg
En kalibrering er ikke bare noget der lige klares i receiveren, men som går ud på at få hele setuppet til at spille sammen på den bedste måde, der er alt fra justering og tuning af højtalere, akustisk afkobling af udstyret mm.
Hvordan tuner man en højttaler der kun har to terminaler til kablerne?
|
Aner det ikke, men jeg har 4, og disse er bi-wire
Edit: I virkeligheden kan man også ændre på højtalernes lyd/ydeevne ved at ændre på det benyttede kabel.
Redigeret af Hother - 26-September-2008 kl. 13:19
|
B&W Head phones, og Panasonic DP-UB9000- Panasonic Lumix MSC-FZ2000,Panasonic 65HZ2000 og Yamaha NS-SW050. BUCHARDT S300 MKII. Marantz Melody MCR612 media receiver. På vej Marantz HD-AMP1.
|
 |
p.las
Guld medlem
Oprettet: 06-November-2007
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 4156
|
Sendt: 26-September-2008 kl. 13:56 |
CSN Teknik skrev:
p.las skrev:
AV Precision skrev:
Kandersen skrev:
Det er jeg bestemt ikke enig i. Du kan snildt mixe god fronthøjtalere med surround/center og få et godt resultat ud af det. |
Selvfølgelig kan man det - det afhænger jo bare af éns definition af "godt resultat"... Alt andet lige er det en fordel at de tre forreste højttalere er ens, det er bare svært at implemenetere i praksis hvis systemet skal kombineres med at man vil bruge et sæt gulvhøjttalere til stereo. Hvis systemet optimeres målrettet mod optimal surround-lyd, så bør man som udgangspunkt gå efter ens fronthøjttalere.
Kandersen skrev:
Det støreste problem opstår omkring subben, hvor du med gode fronter, så have den til at spille i samspil med fronterne. Det giver et problem med delfrekvenserne, hvor man er nødt til at finde et kompromis, og oftest enten bruge sub eller front, individuelt, og så skifte imellem dem alt afhængig af, om man høre musik/stereo eller surround. Det er sjældent at selv gode fronter kan klare frekvenser som en sub eller bare har samme effekt.
|
Det er jo netop derfor M&K (og andre meget bio-orienterede højttalersystemer) helt undlader at forsøge at spille bas i front-højttalerne, men overlader dette fuldstændigt til subben. Det giver en lang række fordele, både lydmæssigt og økonomisk. Det kan diskuteres om det er en fordel ved musik-gengivelse, men ved hjemmebio har jeg aldrig oplevet andet end at det er en fordel udelukkende at lade subwooferen gengive bassen, under forudsætning af at subwooferen er god nok.
Men ja, så snart du vil have et system der samtidig er super i hifi-sammenhæng, så begynder der at komme kompromisser ind - men derfor skal man jo ikke bilde sig selv ind at kompromisserne ingen indflydelse har på ydelsen. At bruge forskellige højttalere som front og center ER et kompromis for surround-lyden, uanset hvordan man vender og drejer det.
| lige min pointe
du er sku bedre til at formulere dig,end jeg er
omvendt for man aldrig et ren bio opsæt til at spille ordentlig stereo
|
Jo det kan man sagtens man skal bare kombinere de rigtige produkter. Jeg har da stor erfaring med at starte med at få det til at lyde godt i stereo, dernæst gå videre til snurre rundt lyd opsætningen.
Det handler bare om at vælge det rigtige udstyr.
Hvis et sæt højtalere kombineret med en sub er i stand til at gengive alle aspekter og detaljer i et stereo setup, så tilføje en matchende center og baghøjtalere så spiller det bare så hamrende mere detaljeret i surround, end de systemer der kun er gode til en bestemt ting. Da det bl.a. sætter enormt krav til diskanterne og mellemtonen, og en hamrende stram sub, så skulle det være på plads.
Jeg har da bygget en del biografer der virkelig formår at udnytte stereo og surround perfekt. Igen handler det bare om at vælge sine komponenter med omtanke.
Mindst ligeså vigtigt er det at have styr på akustikken, da det er højtalerne man skal høre og ikke rummet. Der falder de fleste hjemmebiografer igennem, inc. min egen der snart står for en kæmpe akustisk ombygning, for det optimale lytte/demo og hjemmebiograf rum.
|
det kan godt lyde godt,men der er vel en årsag til at de førende inden for bio lyd bruger identiske HT.to ht der ikke har samme størrelse vil altid spille forskeligt trods identiske enheder.de fabrikanter der tilføjer en center bruger generelt ikke ret meget tid på udviklingen af disse.noget som er alm kendt er at pladseringen af diskanten imellem bas/mellemtone vil skabe en form for udfasning.men jeg vil godt erkende at et sæt bio ht er væsentlig dårligere til at spille musik,end et stereo ht med supl center er til film.
det er i hvertilfælde sjælendt man ser uens ht i et mixer studie
|
 |
chico
Super bruger
Oprettet: 18-April-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 284
|
Sendt: 26-September-2008 kl. 14:02 |
Ja Hother!
Det har jeg faktisk gjort - jeg skiftede de ret tynde originalledninger ud med 2,5 mm af en billig type og det mener jeg faktisk gav ret stor ændring - så nu går jeg og overvejer om dyrere/tykkere kabler kan give endnu større forbedring - det kunne være rart at kunne "låne" et par dyre kabler for at høre forskellen!!
Men det er i sidste ende nok begrænset, hvad der kan komme ud af mine ret billige højttalere!
Jeg har i første omgang kun skiftet på fronthøjttalerne, men der er jo en del overskud i rullen endnu til baghøjttalerne (jeg ved ikke hvor meget det betyder med baghøjttalerne, men der er jo nogle meter kabel til dem så det kan godt være at der er lidt at hente).
Redigeret af chico - 26-September-2008 kl. 14:03
|
Panasonic 37PX80 | Panasonic DMR EX87 | Onkyo 606 | Pioneer PD 204 | Harman Kardon HKTS 11 | Sagem ITD84 HD MPEG4 boks m/TV2 abb.
|
 |
Otto J
Platin medlem
Branchemedlem
Oprettet: 04-Marts-2007
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 11218
|
Sendt: 26-September-2008 kl. 16:00 |
chico skrev:
Hvordan tuner man en højttaler der kun har to terminaler til kablerne?
|
Du kan som sådan ikke ændre på selve højttaleren som sådan (som regel, der er faktisk undtagelser), men det kan være ting som placeringen og vinklingen, åben eller lukket bas-port, stabil placering (en ordentlig stander til reol-højttalere, eller et solidt vægbeslag hvis det er vægmonteret), eller noget så simpelt som at fjerne frontstoffet.
|
 |
Otto J
Platin medlem
Branchemedlem
Oprettet: 04-Marts-2007
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 11218
|
Sendt: 26-September-2008 kl. 16:11 |
CSN Teknik skrev:
Jo det kan man sagtens man skal bare kombinere de rigtige produkter. Jeg har da stor erfaring med at starte med at få det til at lyde godt i stereo, dernæst gå videre til snurre rundt lyd opsætningen. |
Jeg tror I snakker lidt forbi hinanden. Du kan godt udvidde et stereo-setup til surround, og dermed få god stereo-lyd og god surround-lyd. Men dén surround-lyd vil aldrig være HELT lige så god, som hvis man havde dedikeret det til surround fra starten. Der er alt andet lige en fordel i at specialisere anlægget til en bestemt opgave. Ikke mindst fordi der i praksis er yderst få center-højttalere der reelt lydmæssigt matcher de gulvhøjttalere de er designet til at blive solgt med.
Omvendt, så kan du lave et surround-setup med 7 små højttalere og en supergod sub, men at få dette setup til at spille god stereo, er sværere end med gulvhøjttalere. Groft sagt, så er det nemmere at få et system til at fungere til begge dele ved at starte med at få stereo-lyden på plads og så udvidde dérfra, HVIS man er ude efter et system der kan begge dele. Men et rent stereo-setup vil være bedre til stereo, og et rent bio-setup vil være bedre til bio. Det bør ikke komme bag på nogen. Det er ikke alle der interesserer sig for stereo-gengivelsen af deres anlæg, og for dem vil det godt kunne betale sig at gå målrettet efter bif-lyd fra starten.
Jeg tager i den her diskussion udgangspunkt i at man har et givent budget til projektet. Dvs. hvis du vil spille ren bio, så kan det være en fordel i stedet for gulvhøjttalere, at vælge tre LCR-højttalere (det kunne f.eks. være tre Monitor Audio Silver LCR, i stedet for én Silver LCR og et sæt RS 8), og så bruge de penge man har sparet ved dét på en bedre subwoofer, eller bedre forstærker. Men er budgettet underordnet, er det klart at det ikke nødvendigivs er det store problem at opgradere fra LCR fronter til RS8 gulvhøjttalere, og dermed forbedre stereo-lyden uden at det går nævneværdigt ud over surround-lyden. For de fleste vil de penge bare normalt blive taget et andet sted i kæden (nu bruger jeg bevidst et eksempel med højttalere ingen af os sælger, så vi kan forholde os til det principielle i diskussionen uden at skulle skændes om hvem der kan lave højttalere og hvem der ikke kan... )
|
 |
Kandersen
Platin medlem
Oprettet: 13-Juli-2006
Sted: 4653
Status: Offline
Point: 10964
|
Sendt: 28-September-2008 kl. 14:49 |
AV Precision skrev:
Men ja, så snart du vil have et system der samtidig er super i hifi-sammenhæng, så begynder der at komme kompromisser ind - men derfor skal man jo ikke bilde sig selv ind at kompromisserne ingen indflydelse har på ydelsen. At bruge forskellige højttalere som front og center ER et kompromis for surround-lyden, uanset hvordan man vender og drejer det.
|
Du kan godt have gode front og en center, selvom de ikke er ens. Baghøjtalerne kan så være en helt tredje model og sidst kan subben være af en helt fjerde model/type/mærke. Dette kan virke kanont godt i et surround system, samtidig med at stereo kan funger perfekt. Det kræver udelukkende, at man styre bassen alt afhængig af om man afspiller surround (og dermed sub) eller om man afspiller stereo musik og dermed kun fronterne. Jeg kender desværre ingen surround receivere der kan dette, men jeg vil tro det er muligt.
At sætte et krav til at alle tre fronter skal være ens, det giver nogle gevaldige problemer rent fysisk, hvis man ønsker at de skal være gode til stereo. Jeg kan ikke lige komme på et system/sæt, der har dette, selv ikke mit Gallo Micro sæt er super godt til stereo.
Jeg har testet et sæt "Everything out of the box" Terra II højtalere. Det er klart noget af det bedste jeg længe har hørt til stereo. De er forholdsvis små, så man kunne måske have en tredje og bruge som center. Problemet er bare, at centeren vil i såfald ikke være dimentioneret korrekt i forhold til at spille som en center, spredning af lydbilledet er ikke korrekt. Men selv hvis man kunne, så vil jeg tro at mange ville ryge ind i nogle fysisk placeringer som gør det besværligt for dem. Her kunne man istedet tilføre en virkelig god center, som er decideret egnet til center. Som baghøjtalere vil de også være kanon. Så mangler vi subben. Der skal helt sikkert en sub til, specielt ved film. Og den skal være enorm præcis og hård for at kunne matche front og surround lyden.
Terra II koster omkring 8K stykket. Det er 32.000,- før man overhovedet har nået at tænker på center og sub. Center højtaleren har jeg ikke umiddelbart nogen bud på, men subben vil jeg tro løber op i mindst 5-6k. Så samlet pris omkring 45.000,- så er man virkelig godt kørende, efter min mening.
|
|
 |
Kandersen
Platin medlem
Oprettet: 13-Juli-2006
Sted: 4653
Status: Offline
Point: 10964
|
Sendt: 28-September-2008 kl. 15:00 |
CSN Teknik skrev:
Mindst ligeså vigtigt er det at have styr på akustikken, da det er højtalerne man skal høre og ikke rummet. Der falder de fleste hjemmebiografer igennem, inc. min egen der snart står for en kæmpe akustisk ombygning, for det optimale lytte/demo og hjemmebiograf rum.
|
Jeg er helt enig med CSN. Det er muligt.
Og endnu mere enig er jeg, når det kommer til akustikken. Selvom det alt for sjældent er muligt at gøre noget ved, så er det det, som efter min mening, smadre det flestes lyd oplevelser fra at være virkelig godt, til at bare lyde godt.
Jeg tror mange ville blive enormt overrasket over, hvordan deres højtalere lyder, hvis de fik lov at høre dem under fuldstændige optimale forhold. Det er en så stor lyd forskel, så den er slet ikke til at beskrive. Hvis jeg skal forsøge at give et lille billede af det, så svare det til den lydmæssige forskel man oplever, når man står henholdsvis uden for en biograf og så når man træder ind i den. Alting er dæmpet, man kan virkelig fornemme, at reflektionerne fra alle de lyde man ellers kan høre, de er pist forsvundet. Under sådanne forhold har man alle muligheder for at skabe et ekstremt godt lydbillede, selv med forholdsvis små penge og billige højtalere. Selv salen behøver jo ikke at være med plads til flere hundrede mennesker, det ville i såfald stille krav til effekten på højtalerne og forstærkeren. Men hvis man f.eks lavede samme akustik hjemme i sin stue/hjemmebiograf, så vil man opleve et fuldstændigt anderledes lydbillede, til det bedre vel at mærke. Kalibreringen bliver også betydeligt nemmere.
|
|
 |