AV Precision skrev:
Cyberguyen skrev:
Hvis man oplever fejl på et nyligt indkøbt kabel og kan konstatere at det ikke er udstyret som bærer fejlen, så skal kablet retur. |
Jeg er som sådan ikke uenig, men det er jo netop dét der er argumentet for at investere en smule ekstra i lidt bedre kabler, at minimere risikoen for dét væsentligt. Det kan jo netop koste en hel del tid og bøvl, inden man finder ud af om det er kablet eller udstyret der er problemet - ikke mindst hvis kablet er fræst ind i væggen eller lignende. Det er derfor jeg på den ene side siger at kablet ikke gør nogen forskel i billedkvaliteten, og på den anden side alligevel kun sælger kabler af en ganske høj kvalitet (og dermed også til højere pris end "lakrids-kabler"), når jeg skal lave en løsning for en kunde, vil jeg gerne kunne garantere at det virker. Tro det eller ej, men det er faktisk lidt penge værd for nogle mennesker, at undgå at skulle rode med den slags.
Det er jo også nogle gange ikke helt åbenlyst, at der er problemer med kablet. Hos en kunde jeg havde, var der udfald i billedet relativt sjældent, der kunne gå dage imellem, men engang imellem faldt billedet lige ud et sekund. Så beskylder man måske ikke lige kablet for problemet, for hvis det var kablet, hvorfor skulle det så virke i mange timer i træk, for derefter at falde ud? Ikke desto mindre løste det problemet at skifte kabel.
|
Det vil jeg så gerne give dig ret i. Hvis man køber et dyrere kabel, bør der være chance for at kablet er samlet bedre, brugt lidt mere holdbare samleinger etc. men det jeg svarede på før var at det blev iflg min opfattelse lagt ud som om at et bedre kabal= bedre signal... og det vi jeg ikke mene er rigtigt.
men ja! et dyere kabel bør være= bedre samlingskval, evt også lige en lille test om det virker.... men som sagt... så kan dyre kabler jo også gå i stykker... så det er jo altid en vurderingssag