recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Visnings- og lytte-udstyr > Surround
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - KEF Kube2 problemer
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketKEF Kube2 problemer

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
fed1 Se dropdown menu
Junior bruger
Junior bruger


Oprettet: 25-Marts-2008
Status: Offline
Point: 26
Direkte link til dette indlæg Emne: KEF Kube2 problemer
    Sendt: 10-Oktober-2009 kl. 16:42

Hej.
Først en tak til brugerne af Recordere, igennem jeres indlæg og venden og drejen af div produkter, fik jeg inspiration til mine nye indkøb.
Så langt om længe blev mit 25' CRT skiftet ud.
Jeg har købt Samsungs B855 plasma, PS3 slim, KEF 2005.3 samt en Pioneer VSX919.

Jeg har dog et problem med KEF sub'en.
Den starter med recieveren, spiller i 10-30 min. og stopper så igen. Hvis jeg slukker på sub'en og lader den stå lidt, kører den igen.
KEF kan ikke svare på det før d. 15/10 grundet sygdom.
Er der nogle her der har en idé om hvad der kan være galt? Om det er en setting på recieveren, eller en defekt ved sub.
Mvh
Ivan

Til top
Nexeren Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 14-August-2005
Sted: Nørresundby
Status: Offline
Point: 605
Direkte link til dette indlæg Sendt: 10-Oktober-2009 kl. 17:23
Lidt mere info...

Forsvinder lyset i dioden fuldstændig, eller går den bare standby? Hvis det er det sidste, så vil jeg mene at den skal en tur ind til service.

Hvis det er fordi den går standby, så kan du enten prøve at øge sub udgangen på din forstærker 2-3dB og så justere gain ned på selve subben så du får samme lydniveau som før.

Der er også folk der har haft held med at benytte et split subwoofer kabel og så benytte begge indgange på subben, da dette skulle gøre den lidt mere følsom. Du skal sikkert også sænke gain på sub hvis du bruger split da det øger niveauet med 3dB.
Til top
fed1 Se dropdown menu
Junior bruger
Junior bruger


Oprettet: 25-Marts-2008
Status: Offline
Point: 26
Direkte link til dette indlæg Sendt: 10-Oktober-2009 kl. 17:31

Jeg har købt split kabel til den. Lyset på sub'en forbliver grønt. Når jeg kører test fra forstærkeren, kommer der heller ikke lyd ud til sub..

 

Til top
fed1 Se dropdown menu
Junior bruger
Junior bruger


Oprettet: 25-Marts-2008
Status: Offline
Point: 26
Direkte link til dette indlæg Sendt: 12-Oktober-2009 kl. 09:35
Tak for tippet, men det så desværre ikke ud til at hjælpe. Må nok sende den retur.
Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu