|
Luftkøler (Istedet for aircondition) virker de? |
Besvar ![]() |
Side <1 2345> |
Forfatter | ||
rskadk ![]() Bruger ![]() Oprettet: 08-Marts-2012 Status: Offline Point: 178 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
valgte at købe en aircondition fra jem og fix der kan køle 7000btu med en luftgennemstrømning på 320 tror jeg.
Men syntes ikke den køler mere end et par grader i et 12m2 rum. Kan det passe? NB anlægget har lagt ned i 3 timer før det blev sat til. Har det en indflydelse?
|
||
![]() |
||
kaizer ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 08-Maj-2005 Sted: Denmark Status: Offline Point: 2365 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Hvor lang tid har den kørt for at køle et par grader? Jeg mindes ikke hvad manualen til min Delonghi sagde om hvis den havde ligget ned, men hvis man har flyttet på den, må man ikke tænde den i et nogle minutter. |
||
![]() |
||
Potter ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 23-Juni-2008 Sted: Denmark Status: Offline Point: 3353 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Har du sat flexrøret på så varmen kan komme ud af rummet "ud af vinduet f.eks." Min skal køle i mindst 7-8 timer for at komme 2-3 grader ned. Men min stue er f.eks. ca.35m2 med knap 4m til loft til kip og åben stue ud til køkken alrum.
|
||
4 stk.JLAudio Fathom F113v2 SUBWOOFERE| LG OLED 83 | OPPO UDP-203 | Yamaha RX-A3060 Dolby ATMOS/ DTS-X 7.2.4 - 4 stk. SA Exact | 2x SA 720 | 4x SA Talenter |2 stk. Primare A60 Effektrin
|
||
![]() |
||
Munch ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 23-Juni-2018 Sted: Vejle Status: Offline Point: 5041 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Som skrevet tidligere er de billige ikke effektive. Til sammenligning klarer min væghængte Panasonic varmepumpe at sænke temperaturen fra 24 til 18 grader på 4 timer i et soveværelse på 19 m2 og 2,80 m i gennemsnitlig lofthøjde.
|
||
![]() |
||
kimila ![]() Super bruger ![]() Oprettet: 01-August-2004 Sted: 2730 Herlev. Status: Offline Point: 314 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Har den her og den virker ganske udmærket.
Ved ikke om den kan fåes mere. |
||
mvh
kimila |
||
![]() |
||
Plex ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 09-September-2005 Sted: Denmark Status: Offline Point: 614 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Har du prøvet at måle indblæsningstemperatur? Jeg måler 7.5 grader på mit 12.000 btu anlæg. Som tidligere nævnt, at det ekstremt vigtigt at den varme luft fra anlægget kommer ud - dvs tæt gennemføring ved vindue eller frisklufts ventil
Redigeret af Plex - 16-Juli-2019 kl. 20:05 |
||
![]() |
||
rskadk ![]() Bruger ![]() Oprettet: 08-Marts-2012 Status: Offline Point: 178 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Den kolde luft anlægget blæser ud er ca. 11-12 grader. Er det normalt? Har et sidehængt vinduer er åbner ud af. De plastik man kan købe til at sætte imellem vinduet så slangen kommer ud af, er noget rod, og passer ikke rigtigt. Så påtænker mig at skære en tynd plade og bore et hul der passer til slangen jeg kan sætte foran vinduet... Måske andre goder ideer? Derudover har jeg et rullegardin som jeg ruller ned til overkanten af slangen så der kommer begrænset med sol ind..
Redigeret af rskadk - 16-Juli-2019 kl. 21:48 |
||
![]() |
||
Plex ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 09-September-2005 Sted: Denmark Status: Offline Point: 614 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Det lyder da flot med 11-12 grader, set i forhold til en mobil klima.
Optimer udblæsningen, og skru lidt ned for forventningerne, så skal du nok blive glad for den
![]() |
||
![]() |
||
rskadk ![]() Bruger ![]() Oprettet: 08-Marts-2012 Status: Offline Point: 178 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Altså jeg måler med sådan en infrarød temperatur måler på spjældet hvor luften kommer ud. Hvis jeg måler direkte ind i hvor møllen kører rundt måler jeg under 10 grader. Men forsøger at afskærme noget mere, og måske hæve aircondition lidt fra jorden så den ikke blæser direkte ind i sengen (ca. 1 - 1,5m væk) 😊
Redigeret af rskadk - 16-Juli-2019 kl. 22:22 |
||
![]() |
||
sebscott ![]() Ny bruger ![]() Oprettet: 24-Juni-2020 Sted: Danmark Status: Offline Point: 2 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Nu hvor vi har ramt sådan en varmebølge, synes jeg lige jeg ville give mine erfaringer med om emnet :D
Har selv brugt begge dele, og dette er mine erfaringer: Luftkølere: En luftkøler bruges både som en normal ventilator, men har også den ekstra funktion at den kan køle rummet lidt ned fordi den bruger vand som tager den varme luft og gør det en smule koldere. Luftkølere har dog den ulempe at de skaber en del fugt, og derfor skal man rimelig tit lufte ud, og så kommer der jo bare en masse luft ind igen. Når det gælder kold luft synes jeg ikke en luftkøler helt gør det den lover, men istedet blot er en ventilator med en smule koldere luft end normalt Aircondition: Man tager ikke meget fejl af airconditon, vi kender det alle fra vores biler og det er dælme rart med så kold luft især i disse varme tider. Selv er jeg størst tilhænger af mobil air condition, da man nemt kan flytte dem rundt i rummene derhjemme. Har aldrig selv haft en fast aircondition i mit hjem, men har mærket en hos et vennepar, og den virker endnu bedre end den mobile løsning som jeg selv bruger. Jeg vil selv altid foretrække aircondition, men hvis du bare vil have lidt kold luft hurtigt på en varm sommerdag er en luftkøler helt fin, og de larmer slet ikke særlig meget, ikke mere end normale ventilatorer ihvertfald.
|
||
![]() |
||
jake51 ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 02-Januar-2005 Sted: Randers Status: Offline Point: 6296 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Jeg købte sådan en mobil afkøler for 5-6 siden
Den har stået på loftet siden pga. et lydniveau på 65 dB - meget normalt for den slags Ser gerne links til afkøler med en del lavere støjniveau uden slange ud af vindue/dør
Redigeret af jake51 - 10-August-2020 kl. 13:53 |
||
Vi started' ud med ingenting og har det meste tilbage
Mikael Simpson |
||
![]() |
||
kaizer ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 08-Maj-2005 Sted: Denmark Status: Offline Point: 2365 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
Vi bruger vores De’Longhi mindre end ventet. Den er såmænd effektiv nok, men glæden ved et køligt rum er kortvarigt. Med vestvendt stue og værelser er mursten varmet godt op, og de afgiver deres varme hurtigt.
|
||
![]() |
Besvar ![]() |
Side <1 2345> |
Skift forum | Forum-tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |