recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Recordere, afspillere og foto > Microsoft Media Center, MCE og HTPC
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - MCE og DVD brænderfejl.
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketMCE og DVD brænderfejl.

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
ajaj Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger
Avatar

Oprettet: 03-Februar-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 442
Direkte link til dette indlæg Emne: MCE og DVD brænderfejl.
    Sendt: 29-December-2006 kl. 21:01

Det eneste problem jeg nu har med MCE er at det ikke ser mit DVD-optager drev mere. Når jeg forsøger at oprette en CD eller DVD via Media Centers "opret cd/dvd" siger den at "Der kræves en CD/DVD optager - kontroller at en CD/DVD optager er installeret og prøv igen eller annuller".

Det har virket før (jeg har siden lavet en total reinstallation) og virker fint med Nero på XP siden til at brænde en DVD-skive, så drevet er jo installeret ...  men hvorfor vil det så ikke virke gennem Media Center? That's the big question.

Jeg har installeret Nero 7. Denne står nu automatisk i mce under "opret cd/dvd" som ikon nr 2 ved siden af " opret cd/dvd". Med denne kan jeg godt brænde fra MCE så længe filen ikke er større end DVD-skivens kapacitet.

Mit problem er, at jeg før brugte Sonic's encoder plugin som selv fandt ud af at tilpasse sig til DVD skiven. Men dette plugin virker ikke med Nero 7 men kun med MCE's originale "opret cd/dvd", som jo ikke virker hos mig . 

Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu