T-Duck skrev:
Her er lidt konstuktivt. Pæne højtalere. Det ser lidt rodet ud, frontene står med for spids en vinkel i forhold til center/sweetspot. En vinkle på omkring de 22-28 grader så vil lyden forbedres markant.
PS fed BD afspiller  |
Jeg ved det godt. På de billeder står højttalerne lidt tættere end det gør nu. Jeg har lige målt afstanden imellem dem til at være 170 m fra yderkant til yderkant. Og afstanden fra højttalere til lytteposition er ca. 3 m.
Ifølge min Sony manual skal der helst være 30 grader fra center ud til fronter, men ville betyde at den ene front skulle stå midt inde i reolen og den anden på sub'ens plads.

Jeg havde førhen dens lillebror (S350), men ville også gerne være i stand til at afkode DTS HD. Så jeg donerede den gamle afspiller til mine forældre og købte en ny.
Kampus skrev:
Jeg gad nu godt eje din CD afspiller. Den ser ud til at være high-end Sony
|
Cd-afspilleren er af den serie der kaldes QS, hvilket er sådan en semi high-end afspiller. Sony's rigtig high-end serie hedder ES (Eks. Hothers SACD). Men den er stadig en fremragende afspiller, som efterhånden har fulgt mig i 10 år.
Redigeret af mfhansen82 - 20-Marts-2011 kl. 19:12