|
|
Besvar ![]() |
Side 123> |
Forfatter | |
jan160674 ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 14-Juli-2008 Status: Offline Point: 504 |
![]() Sendt: 10-September-2010 kl. 10:04 |
Er sku lidt forvirret over det der Move halløj. Troede det var en controller, med den der underlige knop på toppen. Men kan nu se der sælges 2 slags controllere, samt et eyetoy kamera.
Er det det samme eye toy de har solgt tidligere, eller skal man købe et decideret move eyetoy?
Og hvor mange controllere skal man bruge hvis man skal spille 1 mod 1 ? Skal man så ikke have 4 i alt?Så jeg ser en potientiel halvdyr investering, for at få det fulde ud af dette. (4 controllere, kamera, docking station oplader etc.) Man lander vist hurtigt på den forkerte side af en tusse bare for udstyret, dertil kommer spil.
Er det pengene værd?
Ser muligheden for at fruen hooked på noget PS3 spil, da hun ikke gider de almindelige controller spil. Men vi har venner der har WII og det synes hun er ok.
|
|
![]() |
|
Kasper_J ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 30-Marts-2007 Status: Offline Point: 2814 |
![]() |
Som jeg har forstået det vil nogle spil fungere bedst med 2 controllere - eksmpelvis Gladiator delen i "sports champions" - her vil den ene hånd styre skjoldet og den anden våbnet.
Om det er pengene værd, kan du vist kun selv afgøre
![]() |
|
![]() |
|
SteffenD89 ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 10-Juli-2008 Sted: Denmark Status: Offline Point: 4337 |
![]() |
Jeg har lavet en tråd hvor MOVE bliver testet og bedømt af diverse hjemmesider, så der kunne du have startet ![]() men nu du har lavet en tråd, så skal jeg nok svare: MOVE er lidt det samme princip som med Nintendo Wii - du har ikke brug for "4" controllere til at spille 1 v 1. Du køber en startpakke hvor du får 1 x spil (sporthalløj) 1 x kamera (som er det samme som eyetøj du hele tiden har kunne købe, vil jeg mene) 1 x motion controller. Pakken ser sådan her ud hos coolshop: ![]() ![]() ![]() og koster 529kr http://www.coolshop.dk/catalog/product/63847-playstation-move--starter-pack-motion-controller-camera--for-ps3 En ekstra controller koster ikke mindre end 400kr (altså den med bolden på toppen), men så er i også klar til og spille. Man behøver ikke den anden til alle spil - det er som sagt ligesom med Nintendo Wii, hvor du heller ikke behøver den lille navigationscontroller. De deciderede MOVE spil er vidst en smule billigere (mener $40 eller 50$ kontra de typiske $60 i USA) også vil der være en patch til spil som f.eks. Heavy Rain der gør at du kan spille dem, uden at skulle betale ekstra. Jeg har også tjekket priserne hos www.gameplay.com hvor jeg vil foreslå du køber hvis du skulle være interesseret, priserne er nemlig: Startpakke: 405kr Motion controller: 325kr Navigator controller: 225kr I Danmark er det: Startpakke: 530 Motion controller: 400kr Navigator controller: 300kr 955kr vs 1230kr Om du synes at det er det værd, skal jeg ikke kunne sig - jeg køber i hvert fald ikke MOVE på release, men der kommer helt sikkert mange interessante titler som både du og kæresten ville kunne lide: Heavy Rain Killzone 3 Socom 4 Little Big Planet 2 RUSE Resident Evil 5 Sorcery Time Crisis Tiger Woods PGA 11 The Sly Collection Michael Jackson: The experiment Tron Evolution Virtua Tennis 4 Toy Story 3 (?) Metal Gear Solid: Rising (?) Samt diverse sportsspil og andet gøgl - så spil vil der helt sikkert være nok af, men det er uden tvivl en dyr investering til at starte med. EDIT: Det ser ud til at jeg havde ret med at MOVE spillene er billigere, de koster ca. 300kr hos coolshop og 200kr hos gameplay, men ellers så varierer priserne en del. Det ville helt sikkert være en fordel og købe det i England. Redigeret af SteffenD89 - 10-September-2010 kl. 10:51 |
|
![]() |
|
SteffenD89 ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 10-Juli-2008 Sted: Denmark Status: Offline Point: 4337 |
![]() |
http://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=85493&title=move-review-bedre-end-wii
tjek evt. denne tråd for mere info. :) |
|
![]() |
|
jan160674 ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 14-Juli-2008 Status: Offline Point: 504 |
![]() |
Steffen og i andre tak for info, beklager jeg missede din Move tråd Jeg er især spændt på hvor godt det er lavet i Tiger golf. Om det er noget det ligner et rigtigt golfsving man skal lave eller om det er WII agtigt (urealistisk). Starter nok bare med en starter pack. Og selvfølgelig fra UK, hvor jeg altid køber, med mindre GS lavet et godt indbytnings tilbud. Så kan man altid udvide maskin parken.
Synes det helt afgørende er hvor præcis controlleren er og hvor realistisk bevægelsen er ift. til den samme bevægelse i virkligheden. Spil skal der nok komme mange af.
|
|
![]() |
|
SteffenD89 ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 10-Juli-2008 Sted: Denmark Status: Offline Point: 4337 |
![]() |
MOVE og Kinect skulle være lige gode mht. responstiden, men hvor "realistisk" det er i forhold til Nintendo Wii har jeg ingen anelse om. Hvis du tjekker den tråd jeg har linket til, skriver de nok noget om respons og realisme - jeg har ikke selv læst alle linksene. :)
|
|
![]() |
|
thor-thor ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 05-Marts-2008 Status: Offline Point: 1924 |
![]() |
Så vidt jeg ved kan du bare bruge din "almindelige" controller istedet for navigations controlleren. Så to motion controllere, spillene og to "almindelige" controllere (som du formentlig har i forvejen) så er du klar...
|
|
![]() |
|
jan160674 ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 14-Juli-2008 Status: Offline Point: 504 |
![]() |
Almindelige controllere er ikke rigtigt designet til at skulle bruges med en hånd, så tror det bliver svært at spille med dem selv om det er teknisk muligt. EB har desuden en del artikler om Move i dag.
http://ekstrabladet.dk/kup/elektronik/spil/article1402415.ece
|
|
![]() |
|
Kasper_J ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 30-Marts-2007 Status: Offline Point: 2814 |
![]() |
Det er faktisk lettere end man skulle tro (Har lavet udførlig test, for at se om de specielle controllere er nødvendige ![]() |
|
![]() |
|
Gelardi ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 10-November-2005 Sted: Aarhus, Denmark Status: Offline Point: 574 |
![]() |
Jeg skal helt sikkert have den...jeg har en camera i forvejen så jeg har bestilt 2 controller og spillet Start the Party. Alt er bestilt i UK så er det penge at spare...
|
|
SONY KDL-46HX855
SONY STR-DN 1000 ANTHONY GALLO Nucleus Micro 5.1 SONY PS3 500 GB PANASONIC DMP-BDT310 iPhone 5+5s16+32 GB iMac 27" iPad4,32GB3G,white iPad Air 64GB3G,white |
|
![]() |
|
SteffenD89 ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 10-Juli-2008 Sted: Denmark Status: Offline Point: 4337 |
![]() |
Er prisen egentlig den samme eller er det dyrere, hvis man køber tingene seperat?
|
|
![]() |
|
OleA ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 19-Februar-2006 Sted: Denmark Status: Offline Point: 664 |
![]() |
Hos CDON er det dyrere at købe en samlet pakke.. Besynderligt "tilbud" de har. http://cdon.dk/spil/playstation_move/ Starter pack+sport champions koster 939,- Starter pack koster 499,- sport champions koster 379,- Lægger man de 2 ting i indkøbskurven ændres prisen på starter pack til 560,-. Interessant måde at drive forretning på. Redigeret af OleA - 14-September-2010 kl. 02:11 |
|
Panasonic HZ1000 65", Panasonic DMR-UBC80, Sony HT-ST5000, Nvidia Shield.
|
|
![]() |
Besvar ![]() |
Side 123> |
Skift forum | Forum-tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |