|
NAS VS Cloud |
Besvar ![]() |
Side <1 4567> |
Forfatter | |||||
Cyberguyen ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 24-Oktober-2006 Sted: Denmark Status: Offline Point: 4951 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
||||
Men teknisk set er langt fra den fysiske verden. Det er vel langt de færreste klienter der har funktionalitet til at tilslutte en one-drive konto. På Windows kræver det WebDAV, hvis du skal sætte det op til at fungere som et netværksdrev. Ellers vil den hente alt indholdet ned på de maskiner som er tilsluttet via deres program.
|
|||||
Jeg støtter brugen af Recordere.dk's gamle logo med Piphans.
|
|||||
![]() |
|||||
claus_jac ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 06-August-2008 Sted: Denmark Status: Offline Point: 5570 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
||||
man må gå ud fra at der er "links" fra folderen ud på onedrive-storage, webdav skal jo kun bruges hvis klienten skal have direkte adgang ud i skyen. Ellers kører den jo "bare" via din pc's folder og virker som en helt alm folder (har ikke testet den slags, men det er mit umiddelbare bud på hvordan en opsætning kunne se ud) kodi kan jo eksempelvis tage en vilkårlig folder ind, og går ud fra det er det der er gjort.
|
|||||
![]() |
|||||
lahan ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 14-September-2004 Sted: Denmark Status: Offline Point: 9430 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
||||
Via en pc, lyder ikke optimalt.
Kan man fx nå sin musik på sonos i skyen, eller skal man have en pc tændt ? Kan diverse dnla klienter nå skyen, eller skal de også lige via en pc ? F.x mit Samsung tv har indbygget dnla klient, her kan man ikke indtaste en URL til en exstern adresse ? |
|||||
![]() |
|||||
TBK ![]() Bruger ![]() Oprettet: 15-Februar-2014 Status: Offline Point: 245 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
||||
Kørte du Sun Solaris eller en illumos baseret distro? Hvilket ZFS Raid-Z havde du sat op, 1, 2 eller 3? Var diskene tilsluttet en raid storage controller eller et HBA som JBOD?
Du bør tage et kig på docker. VMs er ved at "dø ud", containers er den "nye" trend. Windows Server 2016 kommer først i 2016 fordi de arbejder på at understøtte containers (docker) + Microsoft, Google, HP, Intel, IBM og mange andre store tech firmer har gået sammen om at lave OCI (Open Container Initiative). Synologys DSM har en docker app, tager ikke meget mere end 5 min alt efter image størrelse at sætte de fleste apps op (hent et image, deploy image, containeren er klar til brug).
Brand i clouden.... det sker hyppigere end du tror. Jer der ønsker en dedikeret cloud løsning skal overveje: - Hvor meget må det koste? -- Hvor meget plads får jeg? - Hvad kan jeg tåle at miste? - Hvor hemmeligt/person følsomt er dataen? - Hvilken lovgivning vil min data være under? -- I hvilket land eller lande? - Hvilke hastigheder kan jeg uploade/hente med? - Hvilke typer adgang får jeg (https, ftp, ftps, sftp, ssh...)? - Hvor lang tid må det max. tage at få hentet alt dataen? - Hvad har cloud provideren af garantier (Brand, hackning, nedbrud...)? - Har cloud provideren cold storage eller mirroring af min data? - Har cloud provideren lov til at anvende/sælge min data eller oplysninger om den? Hvis man vil havde et "backup system" som er "sikkert": - Kør den primære data kilde med et Raid-Z3, Raid 60 eller Raid 100 setup. - Backup dagligt on-site (opbevar den i et brandskab). - Backup dagligt til en eller flere cloud providers du har tillid til. - Gem en ugentlig, månedlig, årlig backup i bankboks. |
|||||
![]() |
|||||
TBK ![]() Bruger ![]() Oprettet: 15-Februar-2014 Status: Offline Point: 245 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
||||
DLNA inderholder så vidt jeg ved kun LAN baserede teknologier, så du skal enten havde VPN forbindelse, køre et "pro cloud" setup - eks. en PaaS (Joyent, Digitalt Ocean, Microsoft Azure, Google Cloud Platform, Amazon Web Services...) container/VM med Emby, Plex, Logitech.... server og forbinde din cloud storage (Microsoft Azure Storage, Amazon AWS S3...) eller en kombi (hvis man har en VM, så er det nemt at smide en VPN server på den). Her er en reddit post om hvordan det kan lades sig gøre med Digitalt Ocean og AWS S3 - https://www.reddit.com/r/PleX/comments/2fo868/guide_how_to_set_up_a_cloud_plex_server_for_as/ |
|||||
![]() |
|||||
lahan ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 14-September-2004 Sted: Denmark Status: Offline Point: 9430 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
||||
Netop så man ikke umiddelbart droppe sin NAS og bruge onedrive, uden ekstra VM maskiner m.m.
Så ryger fidusen lidt ved onedrive |
|||||
![]() |
|||||
Cyberguyen ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 24-Oktober-2006 Sted: Denmark Status: Offline Point: 4951 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
||||
Men hvis du skal have en PC kørende med plads til en kopi af alle dine 10 TB film data, hvad er så fidusen ved at benytte OneDrive og skyen? Onedrive kan netop benyttes som et rent netværksdrev - men det er altså kun hvis man kører Windows 7 og nyere.
|
|||||
Jeg støtter brugen af Recordere.dk's gamle logo med Piphans.
|
|||||
![]() |
|||||
strandvasker ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 30-September-2009 Sted: Denmark Status: Offline Point: 2423 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
||||
Jeg kan ikke helt få øje på pointen ved docker til privat brug. Som jeg læser det er docker bare en slags "sandkasse-mode" der kører på det originale operativsystem. Til et webhosting firma kan jeg se pointen, sæt en enkelt linux server op og brug docker til at tilbye en række kunder separate "servere" der alle kører linux, uden at de kan pille ved hinandens "servere" eller hive hinanden med ned hvis noget går galt. Til privatbrug kan man i princippet spare docker delen og bare installere de forskellige services direkte på serveren selv. For nu at tage mit konkrete tilfælde, så kan jeg spare nogle ressourcer ved at lægge min torrentdel og min tv optager del i docker i stedet for som virtuelle maskiner på den faktiske maskine. Men jeg kan spare endnu mere ved blot at lægge torrentdelen og tv delen direkte på den faktiske maskine. Det eneste jeg vinder ved at køre gennem docker er at få lidt "crash protection" hvis softwaren gør knuder. Du har ret i, at installere en linux server virtuelt på en linux server er unødig brug af ressourcer, der kan jeg spare noget ved at bruge docker og endnu mere ved at springe både docker og den virtuelle maskine helt over - såfremt det er software der fungere på det originale linux operativsystem. Til gengæld har jeg med et virtuelt setup mulighed for at køre fx. et par windows programmer eller måske nogle synology apps på min linux server, den mulighed fås såvidt jeg kan se ikke med docker. |
|||||
![]() |
|||||
claus_jac ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 06-August-2008 Sted: Denmark Status: Offline Point: 5570 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
||||
@Strandvasker. Det er korrekt set at det er en avanceret form for "sandkassemode", men det betyder at i stedet for at lave en VM for hver applikation man behøver, så kan man nu nøjes med at lave lidt som det gamle MS small business server, som kunne lege alting, men man er sikret at ryger en applikation, så er systemet så fejltolerant at det ikke trækker hele kassen med ned.
Hovedårsagen til at man i det hele taget laver alle de VM's er jo netop for at sikre stabilitet og at der er vandtætte skodder mellem applikationerne. Den får man så ved Docker. Docker kommer først til sin ret når man skal køre mange applikationer af samme slags på samme tid. Det har vi som privatbrugere ikke den store brug for. @cyberguyen. Jeg forsøger at fortælle at man måske ikke behøver have en pc med alle filerne, men blot "links" til de filer der ligger i skyen. Husk på at onedrive klienten selv laver en helt alm folder om til webdav bag din ryg, så du skal jo som sådan ikke tænke på det. Du skal bare agere som om den folder på onedrive er en del af din computer. - fx kan du også bruge en public folder som en alm webserver. hvis du sætter en folder som public, så kan andre udefra tilgå den, og du har jo muligheden for at lægge html filer, scripts etc ud i folderen, blot ikke så den fungerer via .NET, ASP eller PHP baseret. PS - men bortset fra det bliver server 16 meget interessant. Tror mest på nanoserver delen som værende noget der virkelig vil blive taget til sig i denne omgang. Docker skal vi lige en generation længere frem til, for det kræver at producenterne bygger deres applikationer helt om. - Men nano-server er ekstremt interessant for firmaer der vil tilbyde applikationer der kører via Cloud, hvad enten det er privat eller public baseret. Vi har i mange år haft brug for "just enough OS, som ubuntu jeos som bekendt står for!". Der er jo ingen grund til at man skal have et fuld OS installeret i en VM blot for at kunne lave en tjeneste der måske kører en applikation til at lave tidsstempler eksempelvis. Her vil man kunne spare utrolig meget kompleksitet væk og ikke mindst ressourceforbrug. Jo mere kompleksitet jo dårligere performance har der generelt også været. Redigeret af claus_jac - 24-August-2015 kl. 22:52 |
|||||
![]() |
|||||
Cyberguyen ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 24-Oktober-2006 Sted: Denmark Status: Offline Point: 4951 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
||||
Men hvordan vil du få en mediaafspiller som Dune eller WD Live til at afspille dine links på OneDrive med alle tilhørende filer?
|
|||||
Jeg støtter brugen af Recordere.dk's gamle logo med Piphans.
|
|||||
![]() |
|||||
claus_jac ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 06-August-2008 Sted: Denmark Status: Offline Point: 5570 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
||||
du kan vel dele folderen som en hvilken som helst anden folder i et windows miljø?
PS - men som sagt. det her er på ingen måde noget jeg har prøvet eller lignende. Men det ville være en oplagt enkel måde at gøre det på, hvis det virkelig kunne lade sig gøre, men vi mangler stadig svar fra ham om hvordan han reelt har lavet sit setup. Alt andet lige er det da en interessant tanke, selvom jeg ikke selv personligt ville bruge løsningen, men jeg kender flere og flere applikationer der bruger onedrive/dropbox nu som lager for data for at gøre desktopapplikationer mobile. (en af dem er golden cheetah, for de der holder af at have styr på sig selv når man dyrker lidt motion :-) ) Redigeret af claus_jac - 24-August-2015 kl. 22:59 |
|||||
![]() |
|||||
TBK ![]() Bruger ![]() Oprettet: 15-Februar-2014 Status: Offline Point: 245 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
||||
![]() - taget fra https://www.synology.com/en-us/dsm/5.2beta/productivity Ja, det er nærmere bare-metal/host OSet. Hvad spare man? mellem 1-30 GiB i OS installation pr. container (OS afhængigt). Bedre udnyttelse af RAM og CPU, da ressourcerne ikke allokeres til en blackbox (guest OSet) som host OSet ikke kan se om den anvender ressourcerne eller ej. Nemt at opdatere - hent det nye image, slet containerne, deploy den nye ~2-5 min. brugt. - Programmet og opsætningen du har eller en anden har inkluderet bor i imaget, men dataen gør ikke. Eks. hjemmeside koden (html, js, ruby, python, php....) ligger i et mount på host OSet, på network storage eller på en storage cloud. Skalering er en leg og tager mellem et par sekunder til et par minutter. Sikkerhed for bugs, crashed, permission escalation.. da programmet køre i et isoleret miljø.
Docker/containers bliver standard i alt fra cloud, enterprise server rum, home NAS, til IoT. Der er super mange penge bag (OCI), plus det giver mening på mange fronter og der er penge at spare på strøm, hvilket ikke er ubetydelige summer (20-60% af strøm forbruget kan skæres væk). ‘I think you can say—with an absolute straight face—that the containerization of software applications in the age of the cloud will save more CO2 emissions than electric cars.’ - http://www.wired.com/2014/06/containers-v-virtual-machines/
Isoleret i forhold til crashes, så et program ikke kan tage din server/NAS ned. Isoleret i forhold til hacks. Er der en exploit i et WAN facing program, giver det ikke adgang til hele din maskine. Docker/container images kan anvendes som template til at bygge nye images der er tilpasset dine behov. Sammen med Docker Compose kan du kombinere images til at bygge et deployment setups, det kan eks. anvendes til at udrulle et web, cache, db, logging, analytics server i løbet af et par min. plus du kan sætte flere op samtidig hvis du ønsker det. Til privat brug skal man være nørd hvis man vil lave cluster setup, men docker kan også anvendes til sjov. Ønsker du at sætte en Minecraft eller noget mere kompliceret game server op. Jeg hentede den anden dag ARK: Survival Evolved via Synologys DSMs Docker app (er i beta kategorigen af packet manageren) - tog mig 5 sek at hente imaget (67 MiB) derefter tog det mig 10 sek at sætte containeren op. Det skal dog siges, at det tog 20 min derefter for ARK server softwaren at blive klar (skulle hente 7 GiB fra Steam). Ønsker du at teste et software, men ønsker ikke at sætte dig ind i konfigurationen og rode i time vis med at installere og konfigurere alle de påkrævede hjælpe programmer og biblioteker. Hent et image, prøv softwaren, slet det igen. Det kunne eks. være Embys nye beta server build som understøtter live tv - https://hub.docker.com/r/emby/embyserver-beta/
Når Windows Server 2016 kommer ud, kommer der også et Nano SKU som er til at anvende i docker/container miljø. Jeg ser frem til at kunne køre Exchange Server og et par andre MS produkter på: Microsoft states that Nano Server will required 93 percent fewer critical bulletins, and 80 percent fewer reboots. - http://www.tomsitpro.com/articles/windows-server-2016-nano-server,2-897.html Redigeret af TBK - 25-August-2015 kl. 04:42 |
|||||
![]() |
Besvar ![]() |
Side <1 4567> |
Skift forum | Forum-tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |