recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Modtagelse og distribution > Distribution og udstyr generelt
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - NAS ?
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketNAS ?

 Besvar Besvar Side  <12
Forfatter
Besked
tipsen Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 29-August-2005
Sted: Odense, Denmark
Status: Offline
Point: 3722
Direkte link til dette indlæg Sendt: 16-Oktober-2009 kl. 01:00
Borghammer: Jeg har så tilsvarende gode oplevelser med Synology, men det er garanteret muligt at finde personer med både dårlige og gode oplevelser med begge mærker. Det ser ud til at QNAP har en lille fordel med de store NAS'er (4+ diske), mens Synology har en lille fordel med de mindre NAS'er (1-2 diske) - udelukkende udfra testresultaterne på smallnetbuilder. Det er fine overførselshastigheder du har på din NAS, men nok også overkill med en løsning til 5K+ kr for trådstarter.
Til top
kleth Se dropdown menu
Bruger
Bruger
Avatar

Oprettet: 07-April-2006
Status: Offline
Point: 215
Direkte link til dette indlæg Sendt: 16-Oktober-2009 kl. 07:33
Oprindeligt skrevet af forzajuve forzajuve skrev:

jordens største rookie spørgsmål.

Jeg har altid kun haft eksterne HD med usb stik, men skal have mig en ny WD TV LIVE boks, og der kan man jo koble den op til netværket. Hvad skal man så have sig af ekstern harddisk skal det være sådan en NAS som så kobles til ens hjemmenetværk, eller hvordan og hvorledes ?

på forhånd tak

Jon


Hvis du ikke har brug for at kunne tilgå data fra andet steds i huset, kan du jo nøjes med en billigere USB HDD som allerede foreslået.

Hvilken slags netværk har du WiFi ? WiFi vil typisk lægge en del begrænsninger på overførselshastigheden og derfor kunne du have en fordel i at placere NAS kablet (ev.t over en switch)  med din kommende WD Live.
Alternativt skal du placere NAS ved dit Access Point, ellers får du sandsynligvis ikke båndbredde nok med mindre du har en "kick-ass" router/ap. Kører du kablet =>100MBit og med switches, behøver du nok ikke bekymre dig ret meget om hvor du placerer NAS.

Har du brug for at anvende NAS til backup ? Eller vil du gerne have nogen sikkerhed på de data du lægger på NAS ? Så skal du se efter en NAS der understøtter RAID1. Ellers kan du nøjes med en 1 disk NAS, der er billigere.

Agter du at streame til andre enheder end WD Live ? Så skal du i så fald nok kigge på en NAS der understøtter UpNp og/eller har en multimedia-/streaming-server som f.eks. SqueezeCenter eller Twonky.
Så fremt du vil anvende Twonky eller SquezeCenter, specielt hvis du vil benytte transkodnings funktionaliteten, skal du finde dig en NAS med en ret kraftig CPU.

Håber dette kan hjælpe lidt. For at være lidt perfid, er der ingen grund til at købe en Mercedes hvis du har brug for en trillebør


Redigeret af kleth - 16-Oktober-2009 kl. 08:10
Tvix M-5100SH/PCH NMT A-100.
IPBOX 910 HD.
Sony KDL32v4500/Samsung LE22B450.
DNT Ipdio Mini Pro.
QNAP TS-101/NAS4220-B/Synology CS407.
-
Min gamle NAS drillede mig, så nu tror den at den er en router.
Til top
JesperLund Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 21-Januar-2006
Sted: Darknet
Status: Offline
Point: 8022
Direkte link til dette indlæg Sendt: 16-Oktober-2009 kl. 11:13
Oprindeligt skrevet af kleth kleth skrev:

Hvis du ikke har brug for at kunne tilgå data fra andet steds i huset, kan du jo nøjes med en billigere USB HDD som allerede foreslået.


Selv den tarveligste (læs: billigste) USB disk bør kunne levere 20 MB/sec (B=byte), men hvis man skal have samme hastighed fra en NAS, skal den have gigabit netkort og en rimelig kraftig CPU. Med billige NAS'er (som stadig er dyrere end USB diske) kan man let risikere at hastigheden kun er 5 MB/sec eller måske endda mindre i de særligt tarvelige tilfælde.

Man skal købe en NAS hvis

1) Flere computere skal have adgang til disken på samme tid, eller
2) Man har behov for at placere disken et fjernt sted. Netkabler kan trækkes over 100 meter (fast installation), mens USB kabler er begrænset til et par meter hvis det skal virke ordentligt.

(En tredje mulighed er den meget avancerede bruger som har behov for 100 MB/sec eller mere. Det kan kun leveres over gigabit netværk, men det kræver en NAS eller server med en meget hurtig RAID5 eller RAID6 controller).
Linux FTW, afspiller nu Blu-ray film på Ubuntu 12.04 med VLC direkte fra optisk disc.
Til top
daskino Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 08-Februar-2007
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 783
Direkte link til dette indlæg Sendt: 16-Oktober-2009 kl. 11:43
Oprindeligt skrevet af forzajuve forzajuve skrev:

jordens største rookie spørgsmål.


Jeg har altid kun haft eksterne HD med usb stik, men skal have mig en ny WD TV LIVE boks, og der kan man jo koble den op til netværket. Hvad skal man så have sig af ekstern harddisk skal det være sådan en NAS som så kobles til ens hjemmenetværk, eller hvordan og hvorledes ?


på forhånd tak


Jon



HEj Jon, hvad er det du vil med din WD TV live?

Du kan stadig bruge dine eksterne harddsike til din wd tv live. Deruodver har WD TV live netværksudgang så du kan sætte den til din router, Den kan så hente data fra internettet via stikket eks flikr og radio kanaler. Men derfor behøver du ikke nogen NAS til dette. Faktisk kan du med din wdtv live gøre dine eksisterenede eksterne hardiske synlige på netværket når du sætter dme til din wd tv live, og har faktisk så "lavet" din helt egen NAs via wd tv afspilleren.

Du skal kun ud og have en NAS , hvis du ikke vil have harddiske liggende i nærheden eller tilsuttet til din wd tv live i sks stuen fordi du syntes de er grimme eller larmer. og som sagt kan du tilgå din computers hardsike via wd tv'en helt uden nas, spg er om du vil have din computer tændt hele tiden for at se film eller du hellere vil have en nas med film på, du sparer trods alt en del strøm da en desktop normatl bruger omkring 300W/t og en NAS mellen 40-80w/t



Redigeret af daskino - 16-Oktober-2009 kl. 11:46
Sony 46HX823 Samsung H5505

Roku LT, Google nexus player, Sidewinder 4 Xtreamer,

WD TV HD, Live Mini og Ryan Mini2, SB 3, Wii,

Til top
 
 Besvar Besvar Side  <12
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu