recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Recordere, afspillere og foto > Recordere (optagere)
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Ny harddisk i Pioneer DVR-520H / 720H
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketNy harddisk i Pioneer DVR-520H / 720H

 Besvar Besvar Side  <1 13141516>
Forfatter
Besked
Ronnio Se dropdown menu
Bruger
Bruger
Avatar

Oprettet: 04-December-2004
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 83
Direkte link til dette indlæg Sendt: 09-Juni-2006 kl. 08:50

Hej Bo

Når det engang lykkes for dig, så må du gerne hjælpe mig :-)

Har ingen Ipaq ...

Hilsen Ronnio

 

 

Oprindeligt skrevet af BullerBo BullerBo skrev:

Har brug for lidt hjælp.

HD er nu langt om længe blevet skiftet.

Har installeret CCF filen på en Ipaq 3970. Alt virker undtaget "9" tallet. Selvfølgelig har min recorder en disknummer hvori ciffer 9 forekommer.

Har testet Ipaqs IR funktion mod et kamera, og kan her se at der ikke sendes fra Ipaq når der tastes "9". Alle andre taster fungerer upåklageligt.

Er der andre der har været ude for det samme? Eller er det muligt at min CCF fil er fejlbehæftet?

Kunne være rart om der var en i Storkøbenhavn med fungerende PDA og CCF fil der, mod passende betaling, kunne modtage besøg af en efterhånden desperat Pioneer ejer.

Bedste hilsner herfra

Bo   

Edit: Fik i søndags mail fra "Håkan" indeholdende ny CCF fil. Han mente at en ny CCF fil kunne afhjælpe problemet. Han fik jo heldigvis ganske ret  Nu er der jo pludselig 300 GB i maskinen.

Ved så ikke om der generelt er fejl i CCF filen som der linkes til på side 1 i denne tråd (men det tyder på det). 

Andre med disk ID indeholdende cifferet 9, kan måske komme i samme situation som jeg.

Link til Håkans hjemmeside (som tak for superhurtig og vellykket hjælp):

http://www.pioneerfaq.info

Bedste hilsner herfra

Bo



Redigeret af Ronnio - 09-Juni-2006 kl. 08:58
Ejer af en Pioneer DVR-720 og super tilfreds
Til top
Mike7777 Se dropdown menu
Bruger
Bruger


Oprettet: 30-Juni-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 99
Direkte link til dette indlæg Sendt: 30-Juni-2006 kl. 09:38

Jeg er helt ny her, men er meget interesseret i at skifte min 80GB harddsik ud med en 300GB, men jeg har ikke den omtalte dvd og det første link virker ikke mere, er der nogen om ved hvor jeg kan få fat i den henne?

Mvh

Mikael

Til top
arpetkii Se dropdown menu
Ny bruger
Ny bruger


Oprettet: 30-November-2004
Status: Offline
Point: 4
Direkte link til dette indlæg Sendt: 07-August-2006 kl. 17:10
Yep jeg kunne også godt bruge omtalte dvd...
Til top
Vendel Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger


Oprettet: 01-April-2004
Status: Offline
Point: 423
Direkte link til dette indlæg Sendt: 07-August-2006 kl. 20:22
Hvis det er den der hedder Pioneer_service.nrg(1,81GB) fra BitTorrent, så har jeg den vist på DVD og PC endnu. Om den virker vides ikke, da jeg aldrig har fået det gjort endnu.

Redigeret af Vendel - 07-August-2006 kl. 20:22
PV
Til top
halkjær Se dropdown menu
Ny bruger
Ny bruger


Oprettet: 23-April-2004
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 10
Direkte link til dette indlæg Sendt: 31-August-2006 kl. 14:38
Da harddisken i min 5100 er stået af (for 2. gang og denne gang på den seriøse måde - uden mulighed for reinit! ), er jeg også meget interesseret i service DVD'en, så der kan komme en frisk i.

Men på trods af en 1024 forbindelse, opgav BitComet at regne ud, hvorlænge downloaden ville tage! Det meste af tiden går den slet ikke i gang.

DERFOR: Hvis der er nogen, der ligger inde med service DVD'en/iso-image'et og vil lave en kopi til mig, så skal jeg nok dække udgifter + "svie og smerte".
Til top
Ronnio Se dropdown menu
Bruger
Bruger
Avatar

Oprettet: 04-December-2004
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 83
Direkte link til dette indlæg Sendt: 31-August-2006 kl. 16:19

Hej Halkjær

Jeg har "pioneer_service_dvd" liggende som NERO nrg image. Den er på 1.81 GB beregnet til opdatering af Pioneer DVR 520 og 720.

Hvis den passer til 5100 kan jeg da godt prøve at brænde den ud på DVD og sende den til dig.



Redigeret af Ronnio - 31-August-2006 kl. 16:21
Ejer af en Pioneer DVR-720 og super tilfreds
Til top
brendstrup Se dropdown menu
Ny bruger
Ny bruger
Avatar

Oprettet: 09-Oktober-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 4
Direkte link til dette indlæg Sendt: 09-Oktober-2006 kl. 20:24

 

Ville høre om der er nogen, som kunne hjælpe mig men "pioneer_service_dvd" da jeg godt kunne tænke mig opgradere min "520"



Redigeret af brendstrup - 09-Oktober-2006 kl. 20:25
Til top
H_Madsen Se dropdown menu
Bruger
Bruger
Avatar

Oprettet: 26-Februar-2007
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 51
Direkte link til dette indlæg Sendt: 07-Marts-2007 kl. 16:02

er det muligt at få et link til den famøse service cd/dvd??

og er det egentlig muligt at opgradere disken i en dvr-440h-s??

Til top
Håkan Se dropdown menu
Junior bruger
Junior bruger
Avatar

Oprettet: 20-Maj-2006
Sted: Taiwan
Status: Offline
Point: 24
Direkte link til dette indlæg Sendt: 23-Marts-2007 kl. 09:09
PioneerFAQ finns det Guider som hjälper dig att byta HDD i dom olika DVR versionerna. Ja det går att byta disken i en DVR-440H.
Til top
amazon Se dropdown menu
Ny bruger
Ny bruger


Oprettet: 05-August-2007
Sted: Sweden
Status: Offline
Point: 5
Direkte link til dette indlæg Sendt: 06-August-2007 kl. 11:34

Har en Pionner DVR-520H. Har en fundering om att kunna byta till större hårddisk. Har tillgång till hårdvaran "Disk Jockey" som bl.a kan göra en exakt kopia av hårddiskar. Kan man göra en kopia av hårddisken i 520 som är på 80GB till en på exvis 300GB. Är det någon som provat?

Til top
Bimsen Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 12-November-2004
Sted: Sverige
Status: Offline
Point: 511
Direkte link til dette indlæg Sendt: 06-August-2007 kl. 12:01
Oprindeligt skrevet af amazon amazon skrev:

Har en Pionner DVR-520H. Har en fundering om att kunna byta till större hårddisk. Har tillgång till hårdvaran "Disk Jockey" som bl.a kan göra en exakt kopia av hårddiskar. Kan man göra en kopia av hårddisken i 520 som är på 80GB till en på exvis 300GB. Är det någon som provat?

Disken er formatteret i et specielt format som ikke er understøttet i diverse Diskcopy programmer. Den du omtaler kan kun klare FAT og NTFS varianter. Tror kun der er den hårde metode og brænde alt ud på DVD'er inden du skifter disken.

Til top
Swingking Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 15-September-2006
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 915
Direkte link til dette indlæg Sendt: 28-August-2007 kl. 23:52
ER der en som kan hjælpe mig med at skifte min 80 gb hd i min Pionner 5100 ud med en på 300 gb ? jeg har nemlig ikke den service cd som i snakker om + og heller ikke nogle plam  så håber at der er en i jylland som kan hjælpe mig med dette   her er min E-mail  allanlinde@os.dk
Til top
 
 Besvar Besvar Side  <1 13141516>
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu