|
|
Besvar ![]() |
Side <12 |
Forfatter | ||
Strange ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 03-Marts-2008 Status: Offline Point: 3199 |
![]() |
|
Hvad er det konkret der er bedre ved den "nye" fremfor den gamle? Er grafikken eksempelvis bedre? Det undrer mig at man ikke har hørt om denne "nye" konsol alle vegne hvis den ligefrem er bedre?
|
||
![]() |
||
rasmusvn ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 10-Oktober-2008 Sted: Odense N Status: Offline Point: 826 |
![]() |
|
Den eneste effekt det har, at man mindsker størrelsen på CPU og GPU er, at deres varmeudledning mindskes (mindre nm=mindre strømforbrug=mindre varmeudvikling). Det betyder teoretisk, at maskinen bliver mere stille, da den kræver mindre køling, og det kan være med til at forbedre stabiliteten, som man så det ifb. med x360, men her var det vist ikke kun varmeudledningen, der var et problem.
Omvendt betyder det også, at Sony kan spare lidt på kølingen, hvis de altså ønsker det. Redigeret af rasmusvn - 07-Juni-2010 kl. 21:25 |
||
![]() |
||
Bornholmeren ![]() Super bruger ![]() ![]() Oprettet: 11-August-2006 Sted: Denmark Status: Offline Point: 278 |
![]() |
|
Den nye har 45nm cell-chip og 40nm rsx-chip processer :-) så endnu bedre end den første slim.
Se evt. model forskelle her http://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=57637&title=ps3-hemmeligheder
|
||
PS;-ID "Bornholmeren", LG 55 C1, Yamaha RX-A4A, 2 stk. B&W FPM4, 2 stk. B&W M1 MKII, PV1D sub,
|
||
![]() |
||
Strange ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 03-Marts-2008 Status: Offline Point: 3199 |
![]() |
|
Nå ok, ikke andet... Jamen så venter jeg hellere på en PS4 :-) Tak for svar!
|
||
![]() |
||
ashdk ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 10-Oktober-2006 Sted: Denmark Status: Offline Point: 688 |
![]() |
|
Altså det gør en Harddisk, det er jo en mekanisk enhed.
|
||
![]() |
||
Callie ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 14-Februar-2005 Sted: Vestamager Status: Offline Point: 563 |
![]() |
|
Udvikling er dejligt
![]() |
||
![]() |
||
infinityward ![]() Ny bruger ![]() Oprettet: 05-September-2009 Status: Offline Point: 7 |
![]() |
|
ny series cech-2500 på vej cpu 32 nm gpu 32 nm til efteråret
|
||
![]() |
||
SLETTET_20120103 ![]() -- ![]() Oprettet: 14-Oktober-2007 Sted: Odense Status: Offline Point: 6191 |
![]() |
|
Det virker bestemt interessant. Jeg synes også ´min er blevet en del mere stille efter den har kørt nogle måneder. Som om kuglelejret i blæseren lige skal tages i brug før den bliver stille. Men med 32nm på både CPU og GPU bliver strømforbruget nok sat 10-20W ekstra ned, og så er der virkelig grundlag for at beholde sin PS3 til blu ray.
|
||
![]() |
||
thomasNY ![]() Bruger ![]() Oprettet: 03-Januar-2009 Sted: Denmark Status: Offline Point: 76 |
![]() |
|
Ha, der kommer sku nye ting hele tiden! Det er svært at holde sig opdateret med det nyeste! Men den kører sku fint den nye slim, jeg synes den er mere støjfri end den gamle, helt klart!
|
||
![]() |
Besvar ![]() |
Side <12 |
Skift forum | Forum-tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |