|
|
Besvar ![]() |
Forfatter | |
birddog ![]() Super bruger ![]() Oprettet: 27-November-2006 Sted: Denmark Status: Offline Point: 344 |
![]() Sendt: 03-Februar-2010 kl. 21:11 |
jeg er så heldig at have fået solgt min Synology 207+ og har istedet for købt en 209 model, så jeg har lidt mere ram til blandt andet mit squeezebox server. De 2 harddiske som jeg har i radi1 i min nuværende 207+ skal jeg have over i den nye nas, er der er en nem måde at gøre det på?
Jeg går ikke udfra at jeg er så heldig at man bare kan flytte diskene over i den nye nas og det hele så spiller og jeg ikke har mistet nogen data.
Det at skulle kopiere alle datane ud på en extern harddisk for så at kopiere dem ind igen bagefter tiltaler mig ikke helt da det vil tage utrolig lang tid. Men hvis der ikke er andre muligheder så må jeg jo det. Nogen der kender til hvordan man nemmest og hurtigst gør det.
|
|
![]() |
|
kryppe ![]() Ny bruger ![]() ![]() Oprettet: 09-April-2008 Sted: Denmark Status: Offline Point: 19 |
![]() |
Jeg har ikke kigget denne guide nærmere efter, men måske den kan hjælpe?
http://forum.synology.com/wiki/index.php/How_to_Migrate_between_Synology_Systems |
|
![]() |
|
birddog ![]() Super bruger ![]() Oprettet: 27-November-2006 Sted: Denmark Status: Offline Point: 344 |
![]() |
Det var så simpelt som noget kunne være, tage diskene ud af 207+ smide dem i 209 i samme rækkefølge, installere synology programmet og den formaterede så system partionen men resten var der. Så det var lige til og kørte bare.
tak for link
|
|
![]() |
Besvar ![]() |
|
Skift forum | Forum-tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |