recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Visnings- og lytte-udstyr > TV > LED TV - LCD TV
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - Nyt TV - LCD
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketNyt TV - LCD

 Besvar Besvar Side  <12345 7>
Forfatter
Besked
kbking Se dropdown menu
Super bruger
Super bruger
Avatar

Oprettet: 11-Januar-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 315
Direkte link til dette indlæg Sendt: 03-Februar-2010 kl. 14:38
40w5500 er på tilbud i føtex i denne uge
Til top
Strange Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 03-Marts-2008
Status: Offline
Point: 3199
Direkte link til dette indlæg Sendt: 03-Februar-2010 kl. 14:41
Oprindeligt skrevet af Uptix Uptix skrev:

Var inde og kigge i fona idag, hvor de havde 32W5500 - klasse billed efter min smag. desværre udsolgt i 40'' ( som alle andre steder :P ).

Så også panasonics X10'er .. Det var ligefrem ikke det bedste billed :S og slet ikke så skarpt som forventet . Men det nok fordi jeg kiggede på W5500 ved siden af? :P

Nej, det er fordi:
 
1. Der er en misopfattelse af at et godt billede er et billede med en masse pang farver. Det er unaturligt og det er ikke sjovt at se en film hvor man ikke kan se om man spiller et spil eller ser en film.
 
2. Billedet på Sonyen har med stor sandsynlighed været indstillet noget bedre end den pana du har kigget på. Den sony du har kig på er helt sikkert fin, men Panaen er i min verden bedre.
Til top
Uptix Se dropdown menu
Junior bruger
Junior bruger


Oprettet: 02-Februar-2010
Status: Offline
Point: 23
Direkte link til dette indlæg Sendt: 03-Februar-2010 kl. 14:48
kbking - Kender du også prisen :P ?

Strange - Okay.. Hvad med at se fodbold.. Hvilket tv? W5500 eller X10 ?
Til top
Strange Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 03-Marts-2008
Status: Offline
Point: 3199
Direkte link til dette indlæg Sendt: 03-Februar-2010 kl. 14:52
Nu synes jeg det er træls med folk der kommer med råd om noget de ikke selv har oplevet, så kan ikke sige hvordan fodbold er på Sonyen. Men jeg kan fortælle at det er fantastisk på en X10Y fra Pana.
Til top
Uptix Se dropdown menu
Junior bruger
Junior bruger


Oprettet: 02-Februar-2010
Status: Offline
Point: 23
Direkte link til dette indlæg Sendt: 03-Februar-2010 kl. 14:57
Okay.. Og pana'en er billigere :P
Jeg sidder ca. 3.5meter fra væggen hvor det skal stå.
Er 42 for stort?
Til top
Strange Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 03-Marts-2008
Status: Offline
Point: 3199
Direkte link til dette indlæg Sendt: 03-Februar-2010 kl. 15:15

Ja, prisen er jo også værd at tage i betragtning. Og nej, 42" er bestemt ikke for stort. Du ville snildt kunne gå op i 50" uden der skete noget ved det, men så bliver prisen selvfølgelig også en anden.

Til top
Uptix Se dropdown menu
Junior bruger
Junior bruger


Oprettet: 02-Februar-2010
Status: Offline
Point: 23
Direkte link til dette indlæg Sendt: 03-Februar-2010 kl. 15:32
Okay :P Tror sku det bliver panasonic;) Så skal der for alvor flades film !
Til top
TBC1 Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 19-Februar-2009
Status: Offline
Point: 2016
Direkte link til dette indlæg Sendt: 03-Februar-2010 kl. 15:52
Fornuftig konklusion. Med de parametre for brug og det miljø tv'et det indgør i (relativt lyskontrolleret) er plasma det eneste rigtige valg (sålænge OLED, SED, FED eller LPD ikke er reelt tilgængelige alternativer).
 
Havde det været en meget lysforurenet stue hvor solen stod og hamrede ind på skærmen, kunne det have været en anden snak og et LCD-tv der kunne havde klaret den udfordring bedst. Men i dit tilfælde er f.eks en Panasonic plasma det helt rette valg.
...God fornøjelse med at flade ud Approve


Redigeret af TBC1 - 03-Februar-2010 kl. 15:53
Til top
Lennon Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 06-Januar-2005
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 4858
Direkte link til dette indlæg Sendt: 03-Februar-2010 kl. 16:47
Fodbold på Panasonic vil være en sand nydelse, - både digitalt SD og selvfølgelig i den grad HD . Vil da lige understrege, at jeg mener at Sony 40W5500 er bedste LCD køb lige pt. Men Panaen vil være bedre i langt de fleste enkeltdicipliner, som har noget med billedet at gøre.
Bemærk, at der har været problemer med "backlight bleeding" (ujævnt baggrundsbelysning) på W5500. Et fænomen som du sagtens kan blive generet af, hvis du som antydet ser TV i meget dunkel belysning. Personligt synes jeg også at betragtningsvinklen på Sony er et problem .       
Samsung PS63C7705
Samsung HDbox
Pioneer LX86
Jamo D8 surround m SUB
Nikon D7100
DELL 2408WFP skærm
Til top
Uptix Se dropdown menu
Junior bruger
Junior bruger


Oprettet: 02-Februar-2010
Status: Offline
Point: 23
Direkte link til dette indlæg Sendt: 03-Februar-2010 kl. 21:22
Okay super :) Glæder mig til at få det hjem !
Til top
PhDream Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 28-Februar-2009
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 737
Direkte link til dette indlæg Sendt: 04-Februar-2010 kl. 14:24
Oprindeligt skrevet af Strange Strange skrev:

Fordi et TV er populært betyder det vel ikke at det er det bedste?


Hmm...dvs. at man skal tage dine og andres råd om plasma med et gran salt? Plasma er altså IKKE det bedste, bare fordi I råber i kor?

Kan du selv se ironien?
Til top
Strange Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 03-Marts-2008
Status: Offline
Point: 3199
Direkte link til dette indlæg Sendt: 04-Februar-2010 kl. 15:15

Når du sådan sætter det på spidsen, så ja. Men der er en stor forskel - os der sidder og råber i kor som du kalder det får intet ud af det i kroner og øre - de (butikkerne) som der i denne tråd her henvises til er der for at skabe forretning = omsætning = provision.... Hvad man får at vide af uvildige er oftest mere korrekt end hvad man får at vide af folk der har en økonomisk interesse i tingene... Kan du se hvad jeg mener? :-)



Redigeret af Strange - 04-Februar-2010 kl. 19:41
Til top
 
 Besvar Besvar Side  <12345 7>
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu