recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Recordere, afspillere og foto > Microsoft Media Center, MCE og HTPC
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - OpenELEC, XBMC og Plex-server
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

OpenELEC, XBMC og Plex-server

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
sirvival3 Se dropdown menu
Bruger
Bruger


Oprettet: 27-Oktober-2010
Sted: Danmark
Status: Offline
Point: 168
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér sirvival3 Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Emne: OpenELEC, XBMC og Plex-server
    Sendt: 11-Juli-2014 kl. 17:33
Man kan jo nærmest sige mediecenter/HTPC uden, at der alle steder står openELEC.

Jeg er egentlig glad for mit setup(mediecenter-server i en) med:
- XBMC - Gotham
   - Amber-skin
   - DVBViewer PVR - addon
   - PleXBMC - addon
- Plex (medieserver)
- DVBViewers Recording Service

Men overvejer alligevel en linuxløsning, da den forventeligt er endnu mere stabil og hurtigere ved opstart.

Jeg er dog i tvivl om følgende, og synes ikke jeg kan finde svar på nettet:

1) Kan Plex-medieserver installeres oven i en openELEC installation? Umiddelbart er openELEC jo en meget skrabet version af Linux(hvilket også er dens fordel), så det kunne måske give problemer eller være voldsomt besværligt for en som mig, der kun sporadisk har leget med det styresystem. Plex viser i hvert fald kun tre Linux-distributioner: Ubuntu, Fedora og CentOS.

2) Vil jeg opleve nogen synlig forskel ved brug af TVHeadend/MythTV-backend i stedet for DVBViewers Recording Service?

Hvis der er nogen der har taget springet, så hører jeg gerne om fordele, ulemper og udfordringer...
Til top
claus_jac Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 06-August-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 5570
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér claus_jac Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 11-Juli-2014 kl. 18:32
1. der vil nok være en ret voldsom opgradering af openelec libraries der ville skulle installeres hvis du skal have plex ind også. Openelec er en ultraminimalistisk version af et OS med en enkelt applikation. Så hvis plex er afhængig af andre biblioteker ville disse også skulle installeres, og kunne forestille mig at OS så ikke længere var helt så letvægts længere.
2) backend burde ikke have nogen som helst indflydelse på din frontend, med mindre du skal have det kørende på samme maskine (som jeg lige umiddelbart ser du vil??)

Personligt er openelec ikke beregnet til at køre som en server-løsning. Det er kun en frontend til så let hardware som muligt. Så hvis du skal have lavet en løsning, så er en xbmc og en plex installeret på en ubuntu nok i virkeligheden markant bedre at lave.
Til top
sirvival3 Se dropdown menu
Bruger
Bruger


Oprettet: 27-Oktober-2010
Sted: Danmark
Status: Offline
Point: 168
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér sirvival3 Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 11-Juli-2014 kl. 19:28
Okay tak!

Jeg tænkte blot, at en server generelt er meget lidt krævende, da det ofte er brugerinterfacet der kræver en del, så måske det var meget lidt det krævede at køre plex og tvheadend.

Sidst jeg prøvede ubuntu, så var det en ret voldsom installation med rigtig mange programmer og muligheder som jeg aldrig kommer til at bruge på et mediecenter - lidt lige som Windows er det.
Til top
claus_jac Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem


Oprettet: 06-August-2008
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 5570
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér claus_jac Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 12-Juli-2014 kl. 09:36
tja - men blot fordi de er installeret er det ikke ensbetydende med at de dræner dit system for ressourcer.
Som sagt - openelec ER en spartansk udgave af et OS - du kan jo bare installere de nødvendige ting oveni. Men det er nok mere møjsommeligt end at starte fra en alm ubuntu udgave som fx lubuntu.
Til top
JordanDK Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 03-December-2009
Sted: Randers C
Status: Offline
Point: 2327
Funktioner Funktioner   Tak (0) Tak(0)   Citér JordanDK Citér  BesvarSvar Direkte link til dette indlæg Sendt: 12-Juli-2014 kl. 11:55
Synes hellere du burde overveje opgradere til windows 8 eller 8.1. Klippe stabilt, mindre resource krævende end win 7, hurtigere opstart og mulighed for Netflix SuperHD.

Har ikke kigget mig tilbage siden vi opgraderede vores 5 maskiner fra win 7.

Min er sat op sådan at jeg aldrig ser metro eller skrivebordet medmindre jeg selv ønsker det. Netflix osv starter jeg via advanced launcher direkte fra XBMC, når jeg lukker ned hopper den direkte tilbage i XBMC.
65" B9 OLED, 5.2.1 Dali Lektor højtalere og Monolith df+ sub

Mess with the best, die like the rest.
Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu