Hej alle,
Håber der er en som kan hjælp med følgende problem til opsætning af et komplet trådløst netværk med mulighed for streaming og optagelse af digitalt signal fra PC til TV:
Udstyr jeg har:
- 50" Samsung plasma TV med HDMI og USB adgang.
- Samsung 1600 Blu-ray afspiller, med wifidongle.
- Trådløst netvæk /rouder
- PC - Windows XP (dog kun med LAN adgang til routeren)
- NAD forstærker/DVD afspiller med HDMI
- Iphone 3G
- Viasat/TeleDanmarks Trio (har jeg ikke bestemt mig for endnu)
Mit ønske er, at få en løsning som ser således ud:
Min Bluray kan streame indholdet fra min PC trådløst. Mit mål er så at få TV signalet ind på PC'en digitalt, således at jeg kan "pause" programmer, samt optage den. Jeg ønsker at kunne gemme optagelserne på en ekstern NAS (wifi) som jeg så vil kunne få adgang fra, fra min Blu-rayafspiller.
Således vil jeg kunne optage programmer og afspille dem direkte på mit TV - trådløst!
Løsninger?
Jeg ved ikke om der er en nemmere måde at gøre det på end ovenstående? Jeg har set at man kan få signalet ind på min PC via Apple TV. En anden løsning er Windows 7? Spørgsmålet er hvis jeg optager igennem Apple TV eller Win 7, kan formaterne jeg gemmer i blive afspillet på min Bluray afspiller (Samsung 1600)?
Kort sagt. Er der nogen nemmere løsninger end at suge signalet ned på PC'en med Apple TV, sende det til NAS'en og afspille via Blurayen??
På forhånd tusinde tak 
Tue